Skip to main content

Митна платформа Україна-ЄС 2022: застосування NCTS посилює безпеку митних перевезень та сприяє розвитку міжнародної торгівлі

11/10/2022

5 жовтня у Києві відбулася «Митна платформа: Україна-ЄС 2022» на тему: «Початок дії в Україні процедури спільного транзиту (NCTS), євроінтеграція та безпека в умовах російської збройної агресії у центрі Європи», присвячена запуску “митного безвізу” – початку дії Конвенції про процедуру спільного транзиту (NCTS).

«Важливо усвідомити, що Україна за підтримки міжнародних партнерів здійснила неймовірну справу в найкоротші строки: 25 серпня цього року Україна отримала офіційне запрошення приєднатися до двох митних конвенцій та міжнародного застосування NCTS, яке вже прийнято називати “митним безвізом”. А вже 1 жовтня “митний безвіз” для України запрацював: перші вантажі перетнули кордон України в обох напрямках за процедурою спільного транзиту NCTS», – зазначив Міністр фінансів України Сергій Марченко під час відкриття заходу.

Також у ході роботи першої платформи Міністр висвітлив актуальність Конвенції про процедуру спільного транзиту NCTS у контексті розвитку міжнародних перевезень та підвищення безпеки перетину державного кордону в умовах воєнного стану.

Після його промови виступив Комісар ЄС з питань економіки Паоло Джентілоні.

«Ніколи зв’язки між Україною та ЄС не були настільки тісними, як сьогодні. Крок за кроком Україна просувається далі шляхом, який приведе її до вступу до нашого Союзу. Хочу привітати Україну з приєднанням до Конвенції про спільний транзит, і це означає, що процедури митного транзиту з ЄС стали набагато простішими та ефективнішими. Я впевнений, що це не тільки сприятиме торгівлі між Україною та ЄС, а й фактично надасть їй поштовху. Ми будемо тісно співпрацювати з українською владою, щоб ця можливість принесла максимальну користь у найближчі місяці та роки», – повідомив Єврокомісар Джентілоні.

Про досвід синхронізації роботи парламенту та Уряду, законодавчу підтримку вступу України до митних конвенцій розповів народний депутат України, Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

«Імплементацію до українського законодавства сукупності всіх норм для приєднання до NCTS здійснено протягом останніх місяців завдяки злагодженій та інтенсивній роботі всіх гілок влади та міжнародних партнерів. Хочу нагадати, що «митний безвіз» ми наближаємо з 2016 року, але реальні кроки розпочалися з 2019 року. Ми поставили собі амбітну мету: в грудні 2024 року – членство в ЄС. І на цьому шляху всі наші дії з імплементації законодавства ЄС мають відбуватися саме в такому темпі і саме в такому форматі, як це відбувалося з «митним безвізом». Це чудовий приклад, а також унікальна можливість для бізнесу», – акцентував Данило Гетманцев.

У роботі «Митної платформи» також взяли участь заступник голови Представництва Європейського Союзу в Україні Ремі Дюфло, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Бартош Ціхоцкі, митні аташе посольств в Україні, заступник голови Держмитслужби Владислав Суворов, експерти проєктів EU4PFM та RST Мінфіну, представники бізнесу та бізнес-асоціацій.

Ремі Дюфло, заступник Голови Представництва ЄС в Україні, підкреслив, що процедура спільного транзиту стала пробним каменем для подальшого створення спільних митних процесів і всі ці зміни яскраво демонструють прагнення країни до європейської інтеграції в митній сфері.

«1 жовтня о 9:32 перший автомобіль перетнув кордон Україна-ЄС за процедурою спільного транзиту. Це значний крок вперед не лише для торговельної інтеграції, а й для функціонування наших «Шляхів Солідарності». Я хотів би привітати всю українську владу, яка у воєнний час уможливила це важливе досягнення», – сказав під час свого виступу Ремі Дюфло. Відповідаючи на запитання: «Наскільки важливим є застосування спільного транзиту для України?», – він зазначив: «Це є ключовим для сприяння торгівлі між ЄС та Україною та збільшення її обсягу. Україна зробила великий крок для наближення до ЄС у митній сфері після отримання статусу кандидата. Однак шлях тільки починається, і ще багато що потрібно зробити. ЄС готовий супроводжувати Україну на цьому шляху».

Окрема панель була присвячена практиці використання процедури спільного транзиту (NCTS) – новому досвіду, можливостям для бізнесу, перспективам, рекомендаціям. Учасники підкреслили важливість приєднання України до «митного безвізу», а також мали можливість обговорити у форматі офлайн та онлайн питання трансформації митниці та приєднання до міжнародних конвенцій в умовах дії воєнного стану і щодо перспективи вступу України до ЄС.