Skip to main content

ЄС інвестує 6,2 мільярда євро в стійку, безпечну та ефективну транспортну інфраструктуру

22/06/2023

Єврокомісія обрала 107 проектів з транспортної інфраструктури для виділення грантів ЄС на суму понад 6 мільярдів євро від Механізму «Сполучення Європи» (Connecting Europe Facility (CEF)), який використовується для стратегічних інвестицій у транспортну інфраструктуру. Понад 80% фінансування буде спрямовано на підтримку проектів, які забезпечують ефективнішу, екологічнішу та розумнішу мережу залізниць, внутрішніх водних шляхів і морських шляхів вздовж Транс’європейської транспортної мережі (TEN-T). Крім того, проекти сприятимуть зміцненню Смуг солідарності між Україною та ЄС, що були створені для сприяння експорту та імпорту з України.

Головні транскордонні залізничні сполучення вздовж основної мережі TEN-T також є пріоритетними з точки зору фінансування. До них належать, зокрема, Бреннерський базисний тунель (сполучає Італію та Австрію), Rail Baltica (сполучає три країни Балтії і Польщу з рештою Європи), а також транскордонну ділянку між Німеччиною та Нідерландами (Еммеріх–Обергаузен) та інші.

Морські порти Ірландії, Греції, Іспанії, Латвії, Литви, Нідерландів і Польщі отримають фінансування для розвитку наземного електропостачання для зменшення викидів парникових газів від пришвартованих суден.

Щоб забезпечити перспективу для внутрішнього водного транспорту буде модернізована інфраструктура вздовж транскордонних водних шляхів Сена-Шельда між Францією та Бельгією. Внутрішні порти на басейнах Дунаю та Рейну, такі як Відень і Андернах, також оновлять.

Для подальшого підвищення безпеки та сумісності залізничного транспорту ЄС Європейська система управління залізничним рухом (ERTMS) буде встановлена на поїздах і залізничних лініях Чехії, Данії, Німеччини, Франції, Австрії та Словаччини. На дорогах кілька країн-членів ЄС розгортатимуть Інтелектуальні транспортні системи (ITS), зокрема кооперативні ITS (C-ITS) для безпечнішого та ефективнішого руху. Декілька країн-членів отримають підтримку європейських проектів з управління повітряним рухом з метою підвищення ефективності повітряного транспорту та створення Єдиного європейського неба.

Цитати

«Сьогодні ми виділяємо 6,2 мільярда євро на проекти по всій Європі, які наблизять нас до завершення Транс’європейської транспортної мережі TEN-T, опори економіки ЄС. Я особливо рада, що 250 мільйонів євро буде витрачено на покращення транскордонних зв’язків між Україною, Молдовою та їхніми сусідами з ЄС Румунією, Угорщиною, Словаччиною та Польщею. Ці проекти спростять транспортування вантажів між ЄС та Україною, зміцнюючи смуги солідарності».

Комісарка з питань транспорту Адіна Велян

Для довідки

107 проектів було відібрано із 353 заявок поданих на конкурс, оголошений у 2022 році. Фінансування ЄС надається у формі грантів, які будуть використані для співфінансування загальних витрат проекту.

Відповідно до транспортної програми CEF на 2021-2027 роки, на гранти для спільного фінансування проектів TEN-T у країнах-членах ЄС буде виділено 25,6 мільярда євро. З 2014 року CEF підтримав майже 1300 проектів на загальну суму 29,4 мільярда євро в транспортному секторі (не враховуючи сьогоднішні проекти).

Додаткові можливості фінансування доступні в рамках CEF Transport: заявки на військову мобільність на 2023 рік наразі приймаються до 21 вересня 2023 року, а конкурс на проекти з інфраструктуру альтернативних видів палива відкритий до 7 листопада 2023 року. Наступні конкурси CEF Transport буде оголошено наприкінці вересня 2023 року.

Для отримання додаткової інформації

Див. «Питання та відповіді» в Європейському виконавчому агентстві з питань клімату, інфраструктури та навколишнього середовища (CINEA) (ADD HYPERLINK)