Skip to main content

Європейська комісія пропонує другий транш макрофінансової допомоги Україні у розмірі 5 мільярдів євро

08/09/2022

Сьогодні Європейська комісія внесла законопроєкт про надання додаткових 5 мільярдів євро макрофінансової допомоги (МФД) у вигляді кредитів Україні, в якості другої частини виняткового пакету МФД в розмірі до 9 мільярдів євро, оголошеного у Повідомленні Комісії від 18 травня 2022 року і схваленого на засіданні Європейської ради 23-24 червня 2022 року. На початку серпня Комісія виділила перший 1 мільярд євро з цього пакету МФД. Решту, до 3 мільярдів євро, буде виділено як тільки це буде можливо.

Сьогоднішній законопроєкт є частиною надзвичайних дій ЄС, пліч-о-пліч з міжнародним співтовариством, щоб допомогти Україні у вирішенні її дедалі більших фінансових потреб, спричинених неспровокованою і невиправданою агресією з боку Росії. Він є ключовим елементом загальних короткострокових заходів з підтримки ліквідності, про які було оголошено Комісією в травні 2022 року, і зробить значний внесок в усунення наявного дефіциту фінансування за четвертий квартал, щоб гарантувати збереження стабільності. Даний законопроєкт доповнить вже надану ЄС допомогу, включно з надзвичайним кредитом МФД у розмірі 1,2 мільярда євро, виплаченого у першій половині цього року. Разом узяті, ці два напрямки програми збільшать загальну підтримку України у вигляді МФД до 7,2 мільярдів євро від початку війни і можуть сягнути 10 мільярдів євро після того, як цього року набуде чинності повний пакет виняткової МФД для України.

Згідно з даним законопроєктом, кошти МФД будуть надані Україні у вигляді довгострокових кредитів на вигідних умовах і будуть виплачені невеликою кількістю платежів. Надалі виявляючи свою солідарність, бюджет ЄС покриватиме витрати на відсотки і адміністративні платежі, пов’язані з цими кредитами. Що стосується усіх попередніх кредитів МФД, то Комісія позичатиме кошти на міжнародних ринках капіталу і перераховуватиме виручку в Україну на тих самих умовах.

Кредити Україні будуть забезпечені гарантіями, наданими державами-членами, що доповнюватиме фінансування, виділене з бюджету ЄС. Маючи як забезпечення з бюджету ЄС, так і гарантії від держав-членів, ці кредити будуть повністю забезпечені на 70% від їхньої вартості.

Щойно Європейський парламент і Рада схвалять сьогоднішній законопроєкт і з українською владою буде підписано відповідний меморандум про взаєморозуміння та кредитну угоду, Комісія невідкладно виділить 5 мільярд євро.

Ця фінансова підтримка доповнює безпрецедентну допомогу, надану Союзом на сьогоднішній день, а саме: гуманітарну допомогу і допомогу для розвитку з бюджету ЄС, військову допомогу від Європейського фонду миру, зупинення усіх імпортних мит і зборів на український експорт протягом одного року та інші ініціативи солідарності, наприклад, усунення вузьких місць у перевезеннях для забезпечення експорту, зокрема зерна.

Члени Колегії сказали:

Голова Урсула фон дер Ляєн сказала: «Підтримка України з боку ЄС непохитна. Ми підтримуємо її відважний народ у наших серцях, у наших думках і у наших справах. Сьогодні Комісія висуває законопроєкт стосовно додаткових 5 мільярдів євро макрофінансової допомоги для підтримки України у вирішенні її невідкладних фінансових потреб, спричинених варварським вторгненням Росії. Україна має виграти цю війну: вона має повернути свободу і незалежність, за яку так мужньо бореться. ЄС і надалі робитиме свій внесок, аби втілити це в життя: солідарність переможе, і настане мир.»

Валдіс Домбровскіс, виконавчий заступник Голови Європейської комісії, відповідальний за стратегію «Економіка, що працює для людей», сказав: “Україна – це економіка, яка перебуває у стані війни, і через тривалу агресію Росії величезні кошти потрібні лише на те, щоб жити щоденним життям. Україні терміново потребує короткострокової підтримки для збереження основних державних послуг та досягнення ступеня економічної і фінансової стабільності. Надаючи додаткові 5 мільярдів євро виняткової макрофінансової допомоги, ЄС знову демонструє свою відданість підтримці України. Ми закликаємо держави-члени ЄС невідкладно надати додаткові гарантії. Воно буде другою частиною загального пакету виняткової макрофінансової допомоги у обсязі 9 мільярдів євро, як і оголосила Європейська комісія.»

Жозеп Боррель, Верховний представник / заступник Голови, відповідальний за стратегію «Сильніша Європа у світі», сказав: «Сьогоднішнє безпрецедентне надання макрофінансової допомоги є ще одним наочним прикладом того, що ЄС підтримує народ України та її інституції у подоланні російської агресії. Надаючи цю додаткову підтримку, ЄС продовжує сприяти побудові сучасної, демократичної, незалежної України.

Йоганнес Ган, Комісар з питань бюджету та адміністрації, сказав: «Наш сьогоднішній законопроєкт щодо виділення додаткових 5 мільярдів євро макрофінансової допомоги у вигляді кредитів є підтвердженням нашої непохитної підтримки України. Ця виплата є другою частиною виняткової МФД у розмірі до 9 мільярдів євро, як і було оголошено Комісією 18 травня.

Паоло Джентілоні, Комісар з питань економіки, сказав: «Протягом шести місяців варварської агресивної війни Росії, нас усіх продовжують надихати мужність українського народу та стійкість його інституцій. Тиск на фінансову систему України вимагає міцної солідарності з боку партнерів в усьому світі, і я пишаюся тим, що Європейська комісія в авангарді цих зусиль. Сьогодні ми робимо ще один вирішальний крок, щоб підтримати наших виснажених у битвах сусідів, запропонувавши їм додаткові 5 мільярдів євро макрофінансової допомоги. Як повідомлялося раніше, надійде ще до 3 мільярдів євро. Ми будемо і надалі непохитно підтримувати Україну та її народ.»

Для довідки

Протягом останніх років ЄС уже надав Україні значну підтримку в рамках програми макрофінансової допомоги. Починаючи з 2014 року ЄС надав Україні понад 5 мільярдів євро через п’ять програм макрофінансової допомоги, щоб підтримати реалізацію широкого порядку денного реформ у таких сферах, як боротьба з корупцією, незалежна судова система, верховенство права та поліпшення бізнес-клімату. Крім того, на початку цього року Комісія виділила екстрений кредит макрофінансової допомоги у розмірі 1,2 мільярда євро, для чого Комісія у першій половині 2022 року зібрала кошти шляхом двох обмежених випусків облігацій. 18 травня Комісія у своєму Повідомленні виклала плани щодо негайного реагування ЄС з метою усунення дефіциту фінансування в Україні, зокрема шляхом виняткового пакету МФД у розмірі до 9 мільярдів євро, а також стосовно довгострокової структури відбудови. Перший 1 мільярд євро виняткового пакету МФД був виділений 1 і 2 серпня двома рівними траншами.

Для фінансування макрофінансової допомоги Комісія від імені ЄС бере позики на ринках капіталу, паралельно з іншими програмами, зокрема NextGenerationEU та SURE. Можливі запозичення для України передбачено у плані фінансування Комісії на другу половину 2022 року.

Операції макрофінансової допомоги (МФД) є частиною ширшої взаємодії ЄС з сусідніми країнами і призначені бути винятковим інструментом ЄС для реагування на кризи. Вони доступні для країн-сусідів ЄС, які зіткнулися з серйозними проблемами платіжного балансу. Окрім МФД, ЄС підтримує Україну завдяки декільком іншим інструментам, включно з гуманітарною допомогою, бюджетною підтримкою, тематичними програмами, а також технічною допомогою і змішаними засобами підтримки інвестицій.

Додаткова інформація

Заява Голови фон дер Ляєн щодо фінансової допомоги ЄС для України
Європейська комісія виділила перший транш нової макрофінансової допомоги для України в розмірі 1 мільярда євро
Висновки Європейської ради від 23 червня
Повідомлення від 18 травня 2022 року про невідкладну допомогу Україні та її відбудову
Макрофінансова допомога Україні