Призупинення дії імпортних мит, квот і заходів торгового захисту на український експорт до Європейського Союзу – відомих як автономні торговельні заходи (АТЗ) – продовжено ще на рік. Це потужне підтвердження непохитної підтримки України з боку ЄС допоможе полегшити складну ситуацію, в якій опинились українські виробники та експортери через неспровоковану та невиправдану військову агресію Росії.
До 15 вересня 2023, ЄС поступово скасує виняткові та тимчасові запобіжні заходи щодо імпорту пшениці, кукурудзи, рапсу та соняшнику з України, які були прийняті 2 травня 2023 під винятковою гарантією Регламенту про автономні торговельні заходи. Також на ці чотири продукти скоротяться кількісні обсяги застосування цих заходів: з 17 до 6 тарифних ліній. Ці тимчасові та цільові заходи були прийняті через складну пропускну здатність в логістичній системі цих продуктів у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії і Словаччині та за умови, що держави-члени не зберігатимуть жодних обмежувальних заходів. Поетапна відмова дозволить значно покращити Шляхи солідарності та вирішити проблеми з вивезенням цьогорічного врожаю українського зерна з країни.
Ці заходи будуть необхідними певний час, з огляду на виняткові умови ускладненої пропускної здатності в логістичній системі та обмежені можливості зберігання зерна в п’яти державах-членах напередодні сезону жнив. Згідно з домовленістю, було створено Спільну координаційну платформу для координації зусиль Європейської Комісії, Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії, Словаччини та України для покращення торговельного потоку між Союзом та Україною, включно з транзитом сільськогосподарської продукції по коридорах. Виконавчий Віцепрезидент Валдіс Домбровскіс очолює цей процес на політичному рівні. 2 червня відбулася перша зустріч цієї координаційної платформи на технічному рівні.
Таким чином, удосконалення Шляхів солідарності буде контролюватися цією платформою сприяння експорту.
Якщо транзиту українських товарів перешкоджають надмірно обтяжливі вимоги в одній або кількох із п’яти держав-членів, Комісія перегляне, чи залишити істотні умови для застосування цих запобіжних заходів.
Ці виняткові та тимчасові заходи повністю відповідають рішучому зобов’язанню ЄС підтримувати Україну та зберігати її спроможність експортувати власне зерно, яке має важливе значення для забезпечення світу продовольством та підтримування низьких цін на продовольство, перед викликами, спричиненими неспровокованою російською агресією проти України та її мирного населення.
КОНТЕКСТ
Активні з 4 червня 2022 року автономні торговельні заходи щодо лібералізації торгівлі з Україною позитивно вплинули на торгівлю України та ЄС. Разом із з Шляхами солідарності автономні торговельні заходи забезпечили збереження торговельних потоків з України до ЄС у 2022 році, незважаючи на перешкоди, спричинені війною, і всупереч загальній тенденції значного зменшення торгівлі України в цілому.
Односторонні та тимчасові за своєю природою, автономні торговельні заходи значно розширюють сферу тарифної лібералізації в рамках Поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі між ЄС та Україною (ПВЗВТ), призупиняючи дію усіх непогашених мит і квот, а також мит на антидемпінгові та захисні заходи на український імпорт у складний період для України.
Виняткові та тимчасові запобіжні заходи щодо ввезення з України обмеженої кількості товарів набули чинності 2 травня 2023 року та діяли до 5 червня 2023 року.
Заходи стосуються лише чотирьох сільськогосподарських продуктів українського походження: пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику. Ці виняткові заходи є більш цілеспрямованими за обсягом і також не стосуватимуться посіву насіння. Протягом цього періоду ці продукти можуть продовжувати випускатися у вільний обіг у всіх державах-членах Європейського Союзу, окрім Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Продукти можуть продовжувати обіг або транзит через ці п’ять держав-членів за допомогою спільної процедури митного транзиту або відправлятися до країни чи території за межами ЄС.
Додаткова інформація
Оновлені автономні торговельні заходи – Постанова
Моніторинг українського імпорту за умов лібералізації торгівлі
Заходи ЄС на знак солідарності з Україною
Запобіжні заходи щодо обмеженого імпорту з України
Запобіжні заходи (ухвалені сьогодні)
Додаток щодо запобіжних заходів
Цитата
Після початку російської повномасштабної війни рік тому, ЄС надав пріоритету важливості збереження економіки України. Продовження лібералізації торгівлі ще на один рік свідчить про нашу непохитну підтримку, щоб допомогти Україні зберегти її торговельну позицію з рештою світу, одночасно з подальшим поглибленням її торгових відносин з ЄС. Ми також поступово скасовуємо тимчасові запобіжні заходи щодо імпорту пшениці, кукурудзи, насіння ріпаку та соняшнику з України, і ми створили координаційну платформу для значного покращення Шляхів солідарності ЄС, щоб уникнути складних прохідних пунктів, пов’язаних з торгівлею. Європейська комісія без вагань діятиме, якщо національні заборони на торгівлю не дозволять українським сільськогосподарським товарам дістатися до країн, де вони потрібні.
Виконавчий Віцепрезидент і Комісар з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс – 05.06.2023
Новини
-
Сім ключових пунктів пропуску в Україні обладнано системами безперебійного живлення завдяки проєкту ЄС
-
Для нарощення обсягів вантажних перевезень Укрзалізниця за підтримки ЄС відкрила оновлений пункт прикордонного контролю поїздів на кордоні з Польщею
-
Комісія виплачує Україні перші 3 мільярди євро як частину кредиту від Групи семи, який погашатиметься з доходів від знерухомлених російських активів
-
ЄС оголосив про пакет гуманітарної допомоги Україні на суму 148 мільйонів євро
-
У Макарові на Київщині розпочали відбудову дитсадка, який зруйнувала Россия
-
ЄІБ надав 4,7 млн євро для покращення управління відходами на Грибовицькому сміттєзвалищі