Сьогодні Рада ухвалила виділення допомоги у розмірі 1 мільярд євро в рамках Європейського фонду миру (ЄФМ), що сприятиме зміцненню спроможності та стійкості України обороняти свою незалежність, суверенітет та територіальну цілісність і захистити мирне населення від військової агресії Росії, що триває.
Допомога буде спрямована на фінансування забезпечення Збройних сил України артилерійськими снарядами калібру 155 мм та, за запитом, ракетами, які будуть спільно закуповуватися державами-членами ЄС у європейської оборонної промисловості.
Рішення ухвалене сьогодні є черговим важливим кроком у забезпеченні більшої кількості боєприпасів для України. Збройні сили України потребують значної кількості боєприпасів для оборони українського народу та своєї території. Вони потребують цього швидко. Разом із попередніми рішеннями про швидке надання боєприпасів із наявних запасів ми виділяємо 2 мільярди євро, що сумарно складає близько 5,6 мільярда євро військової підтримки ЄС Україні.
Високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Жозеп Боррель
Допомога передбачатиме спільну закупівлю боєприпасів і ракет в економічних постачальників розташованих у ЄС або Норвегії, а також виробництво цих боєприпасів та ракет безпосередньо в ЄС чи Норвегії. Ланцюжки постачання згаданих операторів можуть включати тих, що створені або мають виробництво за межами ЄС чи Норвегії. Допомога також охоплюватиме постачання боєприпасів і ракет, які пройшли важливий етап фінального устаткування в ЄС або Норвегії.
Щоб мати право на відшкодування ЄФМ, контракти про закупівлю або замовлення мають бути укладені до 30 вересня 2023 року в межах ухваленого проєкту Європейського оборонного агентства (ЄОА) або через комплементарні проєкти зі спільного придбання під керівництвом певної держави-члена.
Рішенням ухваленим сьогодні реалізується другий підхід угоди Ради від 20 березня 2023 року щодо тристороннього підходу, спрямованого на прискорення постачання і спільних закупівель артилерійських боєприпасів з метою надання Україні одного мільйона артилерійських боєприпасів протягом дванадцяти місяців після угоди Ради.
Цьому передувало схвалення іншого пакету підтримки в межах ЄФМ розміром 1 мільярд євро, який дозволив ЄС відшкодовувати державам-членам витрати на боєприпаси класу «земля-земля» та артилерійські боєприпаси, а також ракети, надані Україні, з наявних запасів або переорієнтація вже виконаних замовлень у період з 9 лютого по 31 травня 2023 року (Підхід 1). Підхід 3 у частині боєприпасів у формі Акту про підтримку виробництва боєприпасів (ASAP) був ухвалений Європейською Комісією 3 травня 2023 року.
Рада отримуватиме регулярні оновлені відомості про виконання заходу із надання допомоги, щоб відстежувати прогрес виконання угоди Ради про тристоронній підхід.
Разом із попередніми пакетами військової підтримки, ухвалена сьогодні збільшує загальний внесок ЄС на підтримку постачання військового обладнання до України в межах ЄФМ до 5,6 млрд євро.
Окрім того, Місія ЄС з надання військової допомоги Україні (EUMAM Ukraine) продовжує зміцнювати військовий потенціал Збройних сил України, бувши підсиленою двома заходами із надання допомоги ЄФМ обсягом 61 мільйон євро для фінансування надання обладнання, необхідного для навчань.
Ці зусилля ще раз доводять, що ЄС залишається непохитним у своїй підтримці українських військових у захисті країни від незаконної агресії Росії.
Контекст
2 березня 2023 року Високий представник отримав запит від України про допомогу Збройним силам України з постачання артилерійських снарядів калібру 155 мм.
20 березня 2023 року Рада погодила тристоронній підхід з метою прискорення постачання і спільних закупівель, спрямованих на спільне виробництво одного мільйона артилерійських боєприпасів для України протягом наступних 12 місяців, і закликала до швидкої реалізації цих трьох компонентів.
13 квітня 2023 року Рада ухвалила Рішення (CFSP) 2023/810 для реалізації компонента 1 вартістю 1 мільярд євро в межах заходу із надання допомоги, затвердженого Рішенням 2022/338. Цей компонент фінансуватиме відшкодування переданих матеріальних засобів із наявних запасів або від переорієнтації наявних замовлень, виконаних у період з 9 лютого 2023 року по 31 травня 2023 року, стосовно боєприпасів класу «земля-земля» та артилерійських боєприпасів, а також, за запитом, ракет.
3 травня 2023 року Європейська Комісія ухвалила Акт про підтримку виробництва боєприпасів (ASAP), реалізувавши таким чином компонент 3 підходу, погодженого 20 березня. Пропозиція Комісії передбачає цільові заходи, включно з фінансуванням, що спрямовані на збільшення виробничих потужностей ЄС і вирішення поточної нестачі боєприпасів і ракет, а також їхніх компонентів.
ЄФМ було створено у 2021 році для підтримки партнерів у всьому світі у військовій та оборонній сферах з кінцевою метою запобігання конфліктам, збереження миру та зміцнення міжнародної безпеки та стабільності.
Новини
-
ЄС, ПРООН і партнери передали обладнання для забезпечення критичних енергопотреб Харкова
-
За підтримки ЄС відремонтували відділення невідкладної медичної допомоги та систему водовідведення у Немішаєво
-
ЄІБ надав 16,5 млн євро на оновлення громадського транспорту у постраждалих від війни містах України
-
Дві школи на Житомирщині були відремонтовані за підтримки ЄС і ПРООН
-
Україна приєднується до підпрограми «МЕДІА» програми «Креативна Європа»
-
ЄС та ПРООН передали автомобілі для мобільних соціальних служб Чернівецької області