Skip to main content

ЄС запускає програму надання екстреного прихистку у зимовий період для України та збільшує гуманітарну допомогу на 175 мільйонів євро

20/10/2022

Європейська Комісія запускає нову програму надання екстреного прихистку у зимовий період для України, оскільки війна, яку веде Росія, продовжує руйнувати цивільну інфраструктуру. Крім того, Єврокомісія надасть додаткові 175 мільйонів євро гуманітарної допомоги для підтримки внутрішньо переміщених осіб в Україні.

Таку заяву зробив Комісар ЄС з питань гуманітарної допомоги та управління кризовими ситуаціями Янез Ленарчич під час свого вчорашнього візиту в Україну з метою допомогти координувати одну з наймасштабніших операцій ЄС з реагування на надзвичайні ситуації. Під час візиту він зустрівся з Президентом України Володимиром Зеленським, Віцепрем’єркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольгою Стефанішиною, Керівником Офісу Президента України Андрієм Єрмаком та Міністром внутрішніх справ Денисом Монастирським.

«У той час як Росія продовжує посилювати свої жорстокі напади на Україну, зокрема, навмисне націлюючись на цивільну інфраструктуру та житлові будинки, я знаходжусь тут, у Києві, і повторюю, що ЄС як ніколи відданий своїй підтримці України. Майбутня зима, ймовірно, принесе Україні серйозні виклики, і ми повинні бути готовими до них. За рахунок нашої програми rescEU тимчасові прихистки буде негайно розгорнуто в трьох різних регіонах України – Рівненській області, Бучанському районі Київської області та Харківській області. Крім того, ЄС збільшує фінансування гуманітарної допомоги на додаткові 175 мільйонів євро для забезпечення освіти, їжі, доступу до води та захисту від холодної зими для найбільш вразливих верств населення. Ми також працюємо над шляхом приєднання України до Механізму цивільного захисту ЄС», – заявив Комісар ЄС з питань гуманітарної допомоги та управління кризовими ситуаціями Янез Ленарчич.

Гуманітарна відповідь ЄС цієї зими включатиме:

  • Буде мобілізовано стратегічний резерв rescEU для розгортання пунктів тимчасового розміщення та інших засобів в Україні загальною вартістю 62,3 мільйона євро. Загалом, разом із другим резервом прихистків, розміщеним у Румунії, ЄС отримав спроможність надати екстрений тимчасовий прихисток для 46 000 осіб;
  • Додаткові 175 мільйонів євро[1] гуманітарної допомоги будуть спрямовані на найбільш вразливі верстви населення України. З них 150 млн євро виділено на операції в Україні, а 25 млн євро – на операції в Молдові. Головним пріоритетом є забезпечення прихистку у зимовий період з огляду на очікувані морози. Інші пріоритети включають освіту в надзвичайних ситуаціях, охорону здоров’я та допомогу в захисті. Завдяки цьому новому фінансуванню загальна сума гуманітарної допомоги ЄС у відповідь на війну Росії в Україні перевищить 500 мільйонів євро.

Європейська Комісія та Україна також почали спільно працювати над підготовкою України до приєднання до Механізму цивільного захисту ЄС у майбутньому. Механізм уже мобілізований у повному обсязі для підтримки України. В його межах вже було доставлено в Україну понад 70 000 тон життєво необхідних речей із 31 країни.

Довідкова інформація

У відповідь на військову агресію Росії проти України, розпочату у лютому 2022 року, Єврокомісія координує свою найбільшу в історії операцію в рамках Механізму цивільного захисту ЄС. Усі 27 країн ЄС, а також Норвегія, Туреччина, Північна Македонія та Ісландія запропонували допомогу в натуральній формі, починаючи від медичних засобів і предметів для прихистків до транспортних засобів та енергетичного обладнання. З 24 лютого Єврокомісія виділила 523 мільйони євро на програми гуманітарної допомоги мирним жителям, які постраждали від війни в Україні. Це включає 485 мільйонів євро для України та 38 мільйонів євро для Молдови відповідно.

Для подальшого посилення реагування на екстрені ситуації ЄС розробляє власні резерви для надання пунктів тимчасового розміщення, які можна розгорнути в контексті криз або катастроф.

У якості першого пілотного проекту ЄС розгортає 500 пунктів тимчасового розміщення у Рівненській області, 550 у Бучанському районі – на додаток до 1000 ліжок – та 600 у Харківській області в Україні. Кожен пункт може прийняти до п’яти осіб і повністю обладнаний ліжками та обігрівачами. Пункти тимчасового розміщення доставляються в Україну за рахунок надзвичайних запасів rescEU, розміщених у Швеції.

Цей резерв притулків для надзвичайних ситуацій включає в себе пункти тимчасового розміщення, які будуть обладнані душовими, туалетами, основними наборами туалетних приналежностей і спільними місцями для збору або прийому їжі. Комісія також закупила тисячі ліжок, які можна використовувати в центрах тимчасового розміщення для прийому біженців або внутрішньо переміщених осіб. Прихистки надаються як тимчасове рішення, поки не стане доступним більш постійне житло.