Skip to main content

ЄС інвестує 13,5 млрд євро в дослідження та інновації на 2023-2024 роки

07/12/2022

Сьогодні Європейська комісія запровадила основну робочу програму Horizon Europe на 2023-2024 рр., яка передбачає фінансування в обсязі близько 13,5 мільярдів євро на підтримку дослідників і новаторів Європи для пошуку проривних рішень з метою вирішення екологічних, енергетичних, цифрових і геополітичних проблем.

В рамках масштабнішої програми ЄС з досліджень та інновацій, вартість якої становить 95,5 мільярдів євро, фінансування Horizon Europe сприятиме досягненню кліматичних цілей Європейського Союзу, підвищенню енергетичної стійкості та розвитку основних цифрових технологій. Вона також стосуватиметься цілеспрямованих дій для підтримки України, підвищення економічної стійкості та сприяння сталому відновленню після пандемії COVID-19. Програма допоможе в розбудові потужнішої європейської дослідницької та інноваційної екосистеми, в тому числі завдяки розширеній участі дослідників та новаторів по всій Європі, підвищенні рівня мобільності та фінансування дослідницької інфраструктури світового рівня.

Діяльність у сфері змін клімату та цифрової трансформації

5,67 мільярда євро (понад 42% бюджету робочої програми) спрямовано на досягнення ключових цілей кліматичних заходів, пошук інноваційних рішень для зменшення викидів парникових газів та адаптацію до змін клімату, а 1,67 мільярда євро – на підтримку біорозмаїття.

Понад 4,5 мільярда євро буде виділено на підтримку цифрового переходу в ЄС, у тому числі на розвиток основних цифрових технологій і стимулювання їх інтеграції в наше життя.

Значна підтримка також буде спрямована на Новий європейський Баугауз, який має на меті показати переваги зеленого переходу в повсякденному житті людей та для житлової забудови.

Підтримка безпечної, захищеної та стійкої Європи

Майже 970 мільйонів євро буде проінвестовано для прискорення переходу до чистої енергії відповідно до плану REPowerEU та підвищення рівня енергетичної незалежності Європи від ненадійних постачальників і нестабільності на ринках викопного палива.

У 2023 році робоча програма має спрямувати інвестиції в обсязі понад 1 мільярда євро від NextGeneration EU на ліквідацію наслідків економічних і соціальних збитків, спричинених пандемією COVID-19. Крім того, вона забезпечить підтримку досліджень та інновацій за рахунок виділення 336 мільйонів євро для підвищення готовності до пандемій та реагування на надзвичайні ситуації у сфері охорони здоров’я. Це відповідає завданням Управління ЄС з питань готовності та реагування на надзвичайні ситуації в галузі охорони здоров’я (HERA).

В рамках програми буде також надаватися підтримка критичної інфраструктури для протидії фізичним та кібернетичним загрозам з метою посилення стійкості ЄС.

Цільова підтримка України

Цільова підтримка України надається додатково до спеціальних заходів на загальну суму 70 мільйонів євро, впровадження яких було розпочато в 2022 році. Нові заходи передбачають посилення доступу для дослідників з України до європейської науково-дослідної інфраструктури, продовження підтримки українських науковців у галузі охорони здоров’я та підтримку відбудови декількох українських міст без шкідливих наслідків для довкілля через Місію ЄС щодо кліматично нейтральних та розумних міст.

Глобальні виклики вимагають глобальних рішень

Робоча програма Horizon Europe на 2023-2024 роки охоплює заходи з підтримки та зміцнення міжнародних ініціатив у сфері відновлюваних джерел енергії, продовольчих систем, охорони здоров’я на глобальному рівні, спостереження за довкіллям тощо. Вона спирається на досягнення в рамках «Африканської ініціативи» та представляє нову «Середземноморську ініціативу» у відповідь на нову програму досліджень та інновацій, розроблену спільно з Середземноморським союзом.

Що стосується співпраці з Китаєм, робоча програма буде зосереджена на вирішенні глобальних викликів за допомогою двох флагманських дослідницьких ініціатив у галузі продовольства, сільського господарства та біотехнологій, а також змін клімату та біорозмаїття.

Відкритість до міжнародного співробітництва врівноважується необхідністю захисту інтересів ЄС у стратегічних сферах, зокрема через сприяння відкритій стратегічній автономії Євросоюзу, його технологічному лідерству та конкурентоспроможності.

Місії ЄС

У 2023 році для забезпечення роботи п’яти місій ЄС буде виділено понад 600 мільйонів євро. Ресурси будуть спрямовані на дослідження та інновації, що, як очікується, призведе, наприклад, до покращення підготовки місцевих і регіональних органів влади до ризиків, пов’язаних із кліматом, оздоровлення принаймні 25 000 км незарегульованих річок без інженерних споруд, підписанням угод «Climate City» зі 100 містами, розгортання програм моніторингу ґрунтів або оптимізація мінімально інвазивного діагностичного втручання при лікуванні онкологічних захворювань. Відповідно до очікувань Європейської комісії, вищезазначені місії нададуть можливості для залучення коштів з боку інших джерел фінансування, щоб наприкінці 2023 року досягти загального рівня інвестицій, який перевищить обсяг фінансування з боку Horizon Europe.

Наступні кроки

Перші конкурси пропозицій будуть відкриті на Порталі фінансування та тендерів ЄС (EU Funding & Tenders Portal) 7 грудня 2022 року. Інформаційні дні Horizon Europe, розраховані на потенційних заявників, відбуватимуться з 6 грудня 2022 року до 16 лютого 2023 року.

Довідкова інформація

Робоча програма Horizon Europe на 2023-2024 рр. діє на основі Стратегічного плану на 2021-2024 рр., ухваленому в березні 2021 р. Вона була розроблена спільно з представниками зацікавлених сторін, держав-членів ЄС та Європейського парламенту. 1 грудня Єврокомісія запустила найширші громадські консультації, які коли-небудь проводилися щодо минулого, сьогодення та майбутнього дослідницьких та інноваційних європейських програм Horizon на 2014-2027 роки. Консультації відкриті протягом 3 місяців. Вони мають на меті посприяти проведенню остаточного оцінювання програми Horizon 2020, проміжного оцінювання Horizon Europe, а також закладуть основу для підготовки Стратегічного плану Horizon Europe 2025-2027.