Skip to main content

ЄС інвестує рекордні 7 мільярдів євро в сталу, безпечну та розумну транспортну інфраструктуру

18/07/2024

Європейська Комісія відібрала 134 транспортні проєкти, які отримають понад 7 мільярдів євро у вигляді грантів від Connecting Europe Facility (CEF), стратегічного інструменту Європейського Союзу для здійснення інвестицій в інфраструктуру. Це найбільший за масштабами відбір заявок у межах чинної транспортної програми CEF.

Майже 83% фінансування буде виділено на підтримку проєктів, спрямованих на досягнення кліматичних цілей ЄС, покращення та модернізацію мережі залізничного сполучення, внутрішніх водних шляхів та морських маршрутів вздовж транс’європейської транспортної мережі (TEN-T). На залізничні проєкти буде спрямовано 80% з 7 мільярдів євро. Крім того, від завтра, 18 липня, набуває чинності переглянутий Регламент TEN-T.

Фінансування буде надаватися на реалізацію масштабних проєктів з покращення транскордонного залізничного сполучення вздовж основної мережі TEN-T – у країнах Балтії (Rail Baltica), між Францією та Італією (Ліон-Турин), а також між Данією та Німеччиною (тунель Fehmarnbelt).

Орієнтовно 20 морським портам в Ірландії, Іспанії, Фінляндії, Нідерландах, Німеччині, Мальті, Литві, Кіпрі, Хорватії, Греції та Польщі буде надано підтримку для модернізації інфраструктури, частина з якої дозволить їм постачати електроенергію на судна з берега або транспортувати енергію з відновлюваних джерел.

Робота над інфраструктурою внутрішніх водних шляхів дозволить покращити транскордонне сполучення між Францією та Бельгією в басейні Сени-Шельди, а також між Румунією та Болгарією на Дунаї. Фінансування також отримають внутрішні порти в Австрії, Німеччині та Нідерландах, щоб вони, зі свого боку, могли продовжувати сприяти розвитку європейської мережі річок і каналів задля забезпечення сталого транспортного сполучення.

Для автомобільного транспорту запуск сумісних інтелектуальних транспортних систем і послуг (ІТС) та створення нових, безпечних і захищених зон паркування підвищать безпеку як для приватних осіб, так і відповідних спеціалістів.

Проєкти з управління повітряним рухом продовжать розвиток Єдиного європейського неба з метою підвищення ефективності, безпечності та сталості повітряного транспорту.

Нарешті, низка проєктів сприятиме збільшенню пропускної спроможності Шляхів солідарності Україна-ЄС, створених для підтримки імпорту та експорту між Україною та Європейським Союзом. Ці проєкти передбачають: покращення дорожньо-транспортної інфраструктури на пунктах перетину державного кордону між Україною, Молдовою та Румунією; роботи з підвищення пропускної спроможності залізничного пункту перетину державного кордону між Угорщиною та Україною; нову ділянку дороги в Польщі до кордону з Україною; а також дослідження та роботи з інтеграції української залізничної системи до європейської.

Наступні кроки

Після вчорашнього затвердження державами-членами ЄС переліку зі 134 проєктів, Європейська Комісія має офіційно ухвалити рішення про їх фінансування, після чого Європейське агентство з питань клімату, інфраструктури та довкілля (CINEA) розпочне підготовку грантових угод.

Результати є попередніми й стануть остаточними лише після того, як Європейська Комісія затвердить відповідне рішення про виділення грантів.

Довідково

Із загальної кількості 408 заявок, поданих на цей конкурс, який триває до 18 січня 2024 року, було відібрано 134 проєкти.

Кошти Європейського Союзу надаватимуться у формі грантів, які використовуватимуться для співфінансування загальних витрат за визначеними проєктами.

В межах Транспортної програми CEF на 2021-2027 роки 25,8 млрд євро виділяються на гранти для співфінансування проєктів TEN-T в країнах-членах ЄС. З 2014 року CEF підтримав понад 1 500 проєктів на загальну суму 37,5 млрд євро у транспортному секторі (за винятком проєктів, відібраних станом на сьогодні).

Починаючи із завтрашнього дня, 18 липня, оновлений Регламент TEN-T дозволить активізувати зусилля зі створення сталої та стійкої транспортної мережі на території ЄС. Він сприятиме розвитку сталих видів транспорту, цифровізації та мультимодальності, а також розв’язанню проблем, пов’язаних зі зміною клімату та забезпеченням військової мобільності.

Додаткова інформація

Більше інформації можна знайти тут

Цитата

Комісар ЄС з питань клімату, який також відповідає за транспорт, Вопке Хукстра, зазначив: «Це найбільший конкурс проєктів в межах чинної транспортної програми CEF. Відібрані проєкти допоможуть реформувати транспортну мережу Європи, зробивши більш екологічні види транспорту ефективнішими та привабливішими для перевезення пасажирів і вантажів, водночас підвищивши рівень безпеки на всій території TEN-T. Я особливо задоволений тим, що було профінансовано декілька проєктів на підтримку «Шляхів солідарності» між Україною та ЄС. Ці нові коридори мають ключове значення для інтеграції України та Молдови до Європейського Союзу».