
Форум оборонної промисловості ЄС – Україна в Брюсселі
16/05/2025
12 травня у Брюсселі відбувся другий Оборонно-промисловий форум Україна-ЄС з метою посилення співпраці та інтеграції між оборонною промисловістю України та ЄС. Понад 500 представників оборонної промисловості ЄС та України зібралися разом, щоб зміцнити співпрацю між обома сторонами, заохотити спільні закупівлі та допомогти Україні отримати можливості у пріоритетних сферах. Потужна та спроможна оборонна промисловість має вирішальне значення для того, щоб Україна могла захистити себе та стримати будь-яку майбутню агресію.
На полях Форуму нещодавно оголошена Робоча група Україна-ЄС з оборонно-промислового співробітництва також вперше зібралася, проклавши шлях для потенційних флагманських проектів між ЄС та українською оборонною промисловістю.
Тісніша співпраця між оборонними компаніями сприятиме подальшій інтеграції української оборонної промисловості в Європейську оборонно-технологічну та промислову базу (EDTIB), узгоджуючи її з прагненнями України до ЄС та Спільною білою книгою європейської оборонної готовності до 2030 року. Відповідно до регламенту ReArm Europe Plan/Readiness 2030, Україна вже повністю асоціюється із забезпеченням узгодження між своїм оборонним сектором та сектором ЄС. Це партнерство дозволить Україні брати участь у спільних ініціативах із закупівель та дозволить країнам-членам ЄС здійснювати закупівлі в української оборонної промисловості.
На Форумі Україна та Асоціація аерокосмічної та оборонної промисловості Європи (ASD) також підписали меморандум про взаєморозуміння щодо посилення співпраці в оборонній промисловості. Ініціативи покликані залучити більші інвестиції ЄС в оборонний сектор України та поглибити промислові зв’язки між двома сторонами.
На сьогодні ЄС є найбільшим державним інвестором в українську оборонну промисловість зі значними інвестиціями у розмірі 1,4 млрд євро від «несподіваних прибутків» (отриманих від чистого прибутку від знерухомлених активів Центрального банку Росії). Ця підтримка прискорить виробництво військової техніки, від артилерійських систем до безпілотників, значною мірою підтримуючи оборонні зусилля України, зміцнюючи економіку України та довгострокові гарантії безпеки ЄС Україні.
ЄС та його держави-члени продовжують працювати над наданням більшої та швидшої військової допомоги Україні, зокрема через інструмент фінансування Європейського фонду миру. ЄС підтримує спільні закупівлі між державами-членами та Україною та заохочує закупівлі в української оборонної промисловості поряд із спільними підприємствами між європейською та українською оборонною промисловістю.
Захід був організований Європейським Союзом і приймала Високий представник ЄС Кая Каллас та Комісар з питань оборони та космосу Андрюс Кубілюс разом з Міністром стратегічних галузей промисловості України Германом Сметаніним. Він отримав підтримку від польського головування в Раді ЄС та Асоціації аерокосмічної, безпекової та оборонної промисловості Європи (ASD).
Форум є частиною серії міжнародних заходів у сфері оборонної промисловості, ініційованих українським урядом у Києві у вересні 2023 року.
Концепція Оборонно-промислового форуму Україна-ЄС вперше була запропонована Європейською оборонно-промисловою стратегією (EDIS). Інавгураційне видання було організовано ЄС 6 травня 2024 року. Об’єкт У Спільній Білій книзі з питань європейської оборонної готовності запропоновано заходи щодо залучення України до колективної діяльності на рівні ЄС з розвитку обороноздатності, а також інтеграції української оборонної промисловості до Європейської оборонної технологічної та промислової бази, зокрема з огляду на процес вступу України до ЄС.
ЄС та держави-члени зобов’язалися продовжувати вирішувати нагальні військові та оборонні потреби України. Наразі ЄС та держави-члени надали Україні військову допомогу на суму 50,3 мільярда євро. У рамках Європейського фонду миру ЄС надав Україні летальне та нелетальне військове обладнання, включаючи боєприпаси, а також покрив витрати на навчання понад 74 000 українських солдатів, які вже пройшли навчання в рамках Місії військової допомоги ЄС на підтримку України (EUMAM).
На засіданні Ради у закордонних справах 14 квітня 2025 року переважна більшість держав-членів висловила підтримку ініціативі Високого представника щодо постачання боєприпасів великого калібру у 2025 році, як того вимагав Президент Зеленський. Дві третини плану вже досягнуті. 25 держав-членів візьмуть активну участь у наданні боєприпасів Україні в рамках цієї ініціативи. Крім того, Норвегія підтримає придбання боєприпасів у рамках ініціативи на загальну суму 5 млрд норвезьких крон (приблизно 428 млн євро).
Новини
-
Майстерня медіаграмотності в Черкасах
-
ЄС надав 36,8 млн євро життєво важливого фінансування для Агентства ООН у справах біженців
-
Третя школа «Реабілітація. Фізичний терапевт майбутнього»
-
Медзаклади Запоріжжя отримали авто для надання паліативної допомоги
-
ЄС і ПРООН закупили човен і водолазне спорядження для рятувальників Дніпропетровщини
-
10-ий флагманський тренінг для регіональних медіа «ЄС: просто про складне» відбувся у Житомирі