День Європи, як і гімн, прапор та гасло, є офіційним символом ЄС і започаткований на відзнаку Декларації Шумана, виголошеної 9 травня 1950 року – саме ця дата вважається днем заснування Європейського Союзу.
Цьогоріч цей день – надзвичайний. Україна вперше святкує його у статусі кандидата на вступ до ЄС і вперше разом із Євросоюзом саме 9 травня. Вдруге День Європи відбувається під час повномасштабної російської війни.
Європа стоїть пліч-о-пліч з Україною.
Традиційно, Представництво ЄС в Україні планує низку інформаційних та комунікаційних заходів до святкування Дня Європи. Вони відбудуться всюди, де дозволяють умови безпеки, з дотриманням відповідних правил. Ці заходи не обмежуються днем 9 травня, тому до них зможуть долучитися якнайбільше українців у різних регіонах.
Так, в травні-червні 2023 року офіційні представники, дипломати та експерти ЄС завітають до шкіл, коледжів, університетів, щоб разом відсвяткувати цей день, засвідчити безпрецедентну підтримку України з боку ЄС у ці важкі часи та поспілкуватися про перемогу України, яку ми наближаємо разом, спільне європейське майбутнє та відбудову країни.
«День Європи в Україні відзначають 20 років, і саме двадцята річниця стала знаковою – країна твердо рухається до об’єднаної Європи, до якої вона завжди належала історично, географічно, та з культурної точки зору. І в часи повномасштабної російської війни Європейський Союз, який проголосив цінності миру та суверенітету визначальними для себе, стоїть пліч-опліч з Україною. Ми прагнемо справжнього й справедливого миру – переможного миру на умовах України. Адже разом ми сильніші. Разом ми – Європа», – зазначив Посол Матті Маасікас, Голова Представництва ЄС в Україні.
В столиці, яка традиційно є центром подій до Дня Європи, 9 травня відкриються одразу дві вуличні експозиції, де українці зможуть дізнатися ще більше про рішучі та конкретні дії ЄС задля підтримки й захисту миру, безпеки, демократії й перемоги України у російській війні. Організатори зібрали переконливі факти та цифри, які засвідчують безпрецедентну солідарність та послідовну допомогу ЄС Україні з першого дня повномасштабного російського вторгнення, і яка постійно зростає.
Так, експозиція «Разом ми – Європа», підготовлена у партнерстві з Міністерством культури та інформаційної політики України, відкрилася на вул. Хрещатик біля Головпоштамту. Вона розповідатиме про підтримку з боку Європейського Союзу, зокрема, про гуманітарну, фінансову та військову допомогу.
На Софійській площі розташована «Культурна мозаїка», девіз якої «Разом зберігаємо. Разом творимо». Вона розповість про те, як у воєнні часи Європейський Союз надає вагому цільову підтримку українській культурі та мистецтву, аби захистити й зберегти культурний спадок України, який опинився під загрозою пошкодження та знищення через російську війну, як це сталося з музеєм Марії Приймаченко, садибою Григорія Сковороди, театром в Маріуполі та сотнями інших пам’яток культури. Гості довідаються, як завдяки фінансовій підтримці ЄС було оцифровано й збережено в архівах пам’ятники архітектури й музейні експозиції, посилено захист й належне зберігання музейних колекцій, як під час війни знімалося українське кіно й створювалися музичні твори і як давні традиції та надбання українського спадку отримали новий розвиток завдяки новітнім технологіям й натхненню українських митців та їхніх європейських партнерів.
Через військовий стан і з міркувань безпеки святкування Дня Європи 2023 в Україні буде не таким масштабним, як завжди, але активним, насиченим, і відбудеться в особливій атмосфері, коли усвідомлення єдності людей та цінності миру є джерелом сили та впевненості в перемозі.
Разом ми – Європа!
Новини
-
Сім ключових пунктів пропуску в Україні обладнано системами безперебійного живлення завдяки проєкту ЄС
-
Для нарощення обсягів вантажних перевезень Укрзалізниця за підтримки ЄС відкрила оновлений пункт прикордонного контролю поїздів на кордоні з Польщею
-
Комісія виплачує Україні перші 3 мільярди євро як частину кредиту від Групи семи, який погашатиметься з доходів від знерухомлених російських активів
-
ЄС оголосив про пакет гуманітарної допомоги Україні на суму 148 мільйонів євро
-
У Макарові на Київщині розпочали відбудову дитсадка, який зруйнувала Россия
-
ЄІБ надав 4,7 млн євро для покращення управління відходами на Грибовицькому сміттєзвалищі