Skip to main content

Європейський Союз для ОГС: джерел інформації про фінансування та можливості стало більше

14/04/2025

Європейський Союз посилює підтримку громадянського суспільства в усіх секторах та регіонах України, адже ОГС є основою стійкості України та мають важливе значення для просування України на шляху до членства в ЄС. З моменту повномасштабного російського вторгнення в лютому 2022 року ЄС виділив організаціям громадянського суспільства понад 150 мільйонів євро на підтримку їхньої критично важливої роботи у сфері гуманітарного реагування, правосуддя, демократичного розвитку та врядування. А нещодавно ЄС та його держави-члени Швеція і Німеччина оголосили про виділення в межах підходу «Team Europe» 44 мільйонів євро на підтримку українських ОГС.

Щоб покращити обізнаність організацій громадянського суспільства про можливості для ОГС та полегшити їх доступ до фінансування, сформовано список ключових джерел інформації на цю тему, включно з порталами прямого фінансування ЄС, локалізованим грантовими схемами та програмами субгрантування стратегічних партнерів.

Де знайти інформацію?

Головним джерелом інформації завжди є центральний інформаційний портал ЄС, де ви знайдете можливості фінансування та тендери – Портал фінансування та тендерів ЄС (EU Funding & Tenders Portal (europa.eu). На цьому порталі доступні всі можливості фінансування з різних програм ЄС: двостороннє фінансування ЄС для України (з 2024 року з так званого Механізму Ukraine Facility), регіональних програм громадянського суспільства Східного партнерства, глобальних інструментів з прав людини та громадянського суспільства та багатьох інших.

Організації, що фінансуються ЄС та керують програмами малих грантів у різних секторах, пропонують більш локалізовані можливості фінансування для ОГС. Для поширення інформації про такі можливості створено веб-сайт EU4Ukraine, сторінку Представництва ЄС у Facebook, а також хаб для ОГС EU Prostir. Про можливості фінансування інформує й Ресурсний центр «Гурт». Зазвичай, партнери, які реалізують такі програми, також публікують їх через свої канали та у своїх соціальних мережах.

Якщо йдеться про навчання та підтримку, то на додаток до вищезазначених ресурсів, інформація представлена на платформі регіонального інструменту ЄС для розвитку громадянського суспільства, що пропонує навчальні та інші можливості для ОГС (eapcivilsociety.eu), а мікрогранти для учасників програм. Фонд Східна Європа за фінансування Європейського Союзу розробив курс «Успішний грантер», який доступний безкоштовно на платформі «Зрозуміло».

Які організації оголошують конкурси проєктів із фінансуванням ЄС?

У сфері посилення потенціалу українських ОГС Представництво ЄС в Україні співпрацює зі Стратегічними партнерами ЄС з розвитку потенціалу для ОГС в Україні, які керують програмами субгрантування для менших організацій:

  • Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ): irf.ua/en/grants/contests
  • 100% Життя Рівне: network.rv.ua/opportunities
  • ІСАР Єднання: ednannia.ua/en/programs
  • Фонд «Східна Європа» (ФСЄ): https://eef.org.ua/en/konkursy-grantiv
  • Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД): ier.com.ua
  • Європейський фонд підтримки демократії (EED) може надавати консультації новим та низовим заявникам, яких він відбирає протягом усього процесу подання заявок та реалізації: apply.democracyendowment.eu

Інші програми ЄС реалізують механізми субгрантування на секторальному рівні, наприклад, для боротьби з корупцією, а також у сферах культури, бізнесу або ЗМІ:

Ukraine2EU – трирічний проєкт (2025-2027), що реалізує консорціум під керівництвом Литовського Центрального агентства з управління проектами (CPVA). Це одна з ключових ініціатив Європейського Союзу для допомоги Україні в успішному завершенні процесу вступу до ЄС і підготовки до членства в ЄС. Оголошення конкурсів пропозицій для організацій громадянського суспільства в рамках цієї ініціативи публікуватимуться на вебсайті CPVA (https://cpva.lt/en/calls-for-proposals).

ZMINA – проєкт «Захист громадянського суспільства та виховання агентів змін для підтримки європейського шляху України» публікуватиме оголошення конкурсів пропозицій на zmina.ua та на платформах соціальних мереж facebook.com/zmina.ua. Підтримка спрямована на організації, що займаються захистом громадянського суспільства, діяльністю організацій у сфері захисту прав людини під час воєнного стану та в повоєнний період, демократією та європейською інтеграцією..

«Дім Європи II» — фінансована ЄС програма, що надає субгранти ля суб’єктам громадянського суспільства, культурним установам, медіа, фізичним особам. Програма регулярно проводить конкурси, спрямовані на відновлення інфраструктури, міжнародні обміни, переклади, створення медіаконтенту, національні проекти, стипендії та резиденції: houseofeurope.org.ua

«Креативна Європа» – загальноєвропейська програма, що пропонує численні можливості отримання грантів для українських організацій та фізичних осіб. Програма пропонує десятки різноманітних можливостей фінансування за напрямами «Медіа», «Культура» та «Міжсекторальний». Для отримання фінансування організація має знайти партнерів в інших європейських країнах: culture.ec.europa.eu/funding/calls

Рада Європи (РЄ) у партнерстві з ЄС реалізує проект «Підтримка впровадження європейських стандартів щодо боротьби з дискримінацією та прав національних меншин в Україні». Інформацію про доступне фінансування можна знайти за адресою: coe.int/en/web/kyiv/news-event/news.

Проєкт ЮНЕСКО «Збереження єврейської документальної спадщини України, вшанування колективної пам’яті, розширення знань і доступу до архівів, сприяючи міжкультурному діалогу». Посилання на оголошення конкурсів: unesco.org, а також на сторінках ЮНЕСКО Україна в соціальних мережах, зокрема: facebook.com/UNESCOinUkraine. Упродовж 2025 року відбудуться різноманітні конкурси для НУО з навчання журналістів і митців, управління мистецькими проектами та проведення мультимедійних заходів. «Людина в біді – Стійке громадянське суспільство в регіоні Східного партнерства» проводитиме конкурси у 2025 році для посилення ініціатив на рівні громад, які підтримують стійкість і соціальну згуртованість, і для сприяння переходу до чистої енергії в цільових муніципалітетах із партнером («Екодія») у цільових областях (громади в Дніпропетровській та Сумській областях). Більше інформації тут: ukraine.peopleinneed.net