17 березня представники Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Представництва ЄС в Україні, а також Фонду енергоефективності відвідали Ірпінь, де побачили перші будинки, відремонтовані за Програмою «ВідновиДІМ».
Київська область зазнала значних руйнувань під час наступу російських військ і подальшої тимчасової окупації. Сотні будинків частково або повністю зруйновані — Програма «ВідновиДІМ» стала швидкою відповіддю на це. Покликана максимально оперативно допомагати відновлювати будинки, вона фінансує 100% будівельних робіт і матеріалів, необхідних для їхнього виконання. Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків «Затишний» і «ЖК Ново-Оскольський» з міста Ірпінь подали заявки на участь у Програмі одразу після її запуску в листопаді 2022 року. Вже за два місяці відновлювальні роботи у чотирьох будинках завершили, і мешканці змогли повернутися до своїх домівок.
“Враховуючи високу потребу у терміновому відновленні житлового сектора України, ми вирішили запустити програму “ВідновиДІМ” для надання грантів на ремонтування пошкоджених багатоквартирних будинків. Ця програма, яка діє в шести регіонах, надає 100% відшкодування витрат на відновлення та дозволяє людям повернутися додому в поліпшені умови та допомагає відродити місцеву економіку, що надзвичайно важливо під час війни”, – заявила Клое Алліо – керівниця відділу економічного співробітництва, енергетики, інфраструктури та довкілля Представництва ЄС в Україні.
Внаслідок воєнних дій в ірпінських семиповерхівках 2014 року будівництва (ЖК «Ново-Оскольський») були пошкоджені фасад і теплоізоляція стін, деформовані віконні та дверні рами, частково зруйновані міжкімнатні перегородки і сходовий майданчик. У межах участі у Програмі «ВідновиДІМ» два будинки отримали гранти на загальну суму понад 7 млн грн. За ці кошти відремонтували фасади, відновили зруйновані інженерні системи, замінили блоки віконних і балконних дверей, зовнішніх і внутрішніх тамбурних дверей. Шестиповерхові будинки ЖК «Затишний» в Ірпені, побудовані 2017 року, також зазнали ушкоджень — руйнування та посічення теплоізоляції зовнішніх стін, окремих віконних і дверних рам, склопакетів, отвори і тріщини у штукатурці. Для відновлення два будинки отримали гранти на суму понад 5,5 млн грн.
«Сьогодні ми бачимо перші результати реалізації Програми “ВідновиДІМ”, яку завдяки партерам з ЄС вдалося запустити за максимально короткі терміни, — прокоментував Єгор Фаренюк, директор Фонду енергоефективності. — Наразі Програма фінансується виключно за рахунок донорських коштів Європейського Союзу. Це надзвичайно важлива підтримка для України, особливо у цей непростий для нас час. Ми вже отримали від ОСББ з різних регіонів приблизно 70 заявок на участь у Програмі, а це 5000 українських родин, які завдяки такій підтримці зможуть відновити свої будинки та повернутися до нормального життя. Ще раз хочу висловити слова вдячності нашим партнерам з Європейського Союзу за надану допомогу та надійну багаторічну співпрацю. Також дякую ОСББ за проактивність, витримку та наполегливість у досягненні результату — ви справжні герої нашого часу».
Під час робочої поїздки делегація поспілкувались із співвласниками перших відновлених будинків, які оперативно відреагували на запуск нової програми і подали всі необхідні документи до Фонду енергоефективності. Механізм Програми «ВідновиДІМ» — авансування на рівні 70% — дав змогу швидко закупити необхідні матеріали і почати роботи. Сьогодні вони живуть у власних оселях, а мешканці квартир, які вигоріли під час ворожих обстрілів, роблять ремонти у відновлених безпечних будинках.
Програма «ВідновиДІМ» вже розширила свою географію — сьогодні у ній можуть взяти участь ОСББ Миколаївської, Київської, Чернігівської, Житомирської, Сумської, Дніпропетровської областей та міста Києва. Максимальний розмір гранту, який може отримати один об’єкт відновлення, від початку дії Програми також зріс — з 6 до 7,2 млн грн. Загалом на реалізацію Програми Європейський Союз виділив 25 млн євро (зокрема, 5 млн євро — на пілотний етап, який реалізується зараз). Єгор Фаренюк повідомив, що «ВідновиДІМ» популярна не лише серед будинків, у яких створені ОСББ. До Фонду енергоефективності дедалі частіше надходять запити щодо необхідності відновлення пошкодженого житла і від мешканців будинків, які мають інші форми управління. Тому наразі актуальне обговорення питання розширення дії Програми на різні форми управління житловим фондом, а також додання до неї енергоефективної складової.
Новини
-
Тисяча днів війни – 1000 днів підтримки ЄС
-
ЄС оголосив про виділення 65 млн євро на підтримку реформи шкільного харчування в Україні
-
ЄС підвищує оборонну готовність, вперше надаючи фінансову підтримку для спільних закупівель оборонної продукції
-
ЄС запускає Заклик до європейського бізнесу інвестувати у відновлення та реконструкцію України
-
COP29 у Баку: ЄС сприятиме боротьбі зі зміною клімату і просуватиме амбітні фінансові та інвестиційні цілі
-
ЄС і ПРООН відновили Сергіївський ліцей на Одещині: учні з 12 громад зможуть відвідувати школу наживо