Вчора, 6 червня 2023 року, в Києві стартувала щорічна виставка мікро-, малих та середніх підприємства (ММСП)«Схід-Експо 2023». Ця масштабна бізнес-подія триватиме до 7 червня 2023 року включно. Захід прагне підтримати ММСП, які релокувалися із або базуються у постраждалих від війни областях України, у встановленні ділових партнерств, відродженні перерваних економічних зв’язків, післявоєнному відновленні, цифровізації та інтернаціоналізації комерційної діяльності.
«Схід-Експо 2023» організовує Програма розвитку ООН (ПРООН) в Україні в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за щедрої підтримки Європейського Союзу (ЄС), Посольства США в Україні та Уряду Хорватії.
Крім виставки, яка є центральною подією «Схід-Експо 2023», учасники та учасниці мають змогу відвідати численні навколобізнесові панельні дискусії, захоплюючі презентації, пізнавальні майстер-класи, а також придбати продукцію від ММСП під час ярмарку.
Заступник голови Представництва ЄС в Україні Ремі Дюфло зауважив, що підтримка економічного відновлення та засобів до існування в умовах російської агресії є одним із ключових пріоритетів співпраці між ЄС та Україною з 2014 року, додавши: «ЄС є давнім партнером і непохитним прихильником виставки «Схід-Експо», оскільки вона ефективно служить цій меті». «Схід Експо» зарекомендувала себе як платформа для продуктивних зв’язків між бізнесами по всій Україні та поза її межами. Міцний сектор мікро-, малих і середніх підприємств не лише сприятиме диверсифікації української економіки та зміцнюватиме її стійкість, але також є важливим для інтеграції України в економічний простір ЄС. Ми з нетерпінням чекаємо динамічної державної політики на підтримку цього сектора, який в ЄС забезпечує дві третини робочих місць і більше половини доданої вартості».
Посольство США в Україні вже вчетверте підтримує «Схід-Експо». «Сполучені Штати віддані наданню економічної, гуманітарної та будь-якої іншої допомоги Україні стільки, скільки це буде потрібно», — сказав виконуючий обов’язки координатора з програм американської допомоги в Україні Юван МакДугалл, вітаючи підприємців і підприємниць, які релокувалися із або базуються у постраждалих від війни громадах.
Надзвичайний і Повноважний Посол Хорватії в Україні Аніца Джамич сказала, що її країна пишається тим, що підтримує Україну. «Відданість «Схід-Експо» випливає з нашої твердої віри в трансформаційну силу розширення економічних можливостей. Підтримуючи цю визначну подію, Хорватія прагне зміцнити стійкість постраждалих від війни підприємств в Україні, сприяючи економічній стабільності та сталому зростанню, — додала вона. — Разом ми можемо прокласти шлях до процвітаючого майбутнього, де підприємництво розвивається, а шрами конфліктів загоюються. Хорватія стоїть пліч-о-пліч із Україною як партнер у прогресі та виступає за світліше завтра».
Заступник Постійного представника ПРООН в Україні Христофорос Політіс зазначив, що ПРООН разом із партнерами з початку повномасштабного вторгнення посилила програмний фокус на підтримці ММСП і продовжуватиме це робити надалі. ММСП, на які припадає понад дві третини робочих місць у країні, і, ширше, приватний сектор є «маяками надії, які зберігають робочі місця та засоби до існування, прокладаючи шлях для відбудови, — сказав він. — Сприймаючи потік товарів і послуг, ми не лише підтримуємо життя, ми також інвестуємо у відновлення зруйнованих громад і зміцнення стійкості. Надання можливостей працевлаштування є трансформаційною силою, яка заліковує рани війни, відновлює гідність і дає можливість формувати світле майбутнє для України».
Для довідки
Згідно зі Швидкою оцінкою шкоди та потреб в Україні повномасштабне вторгнення Російської Федерації в Україну призвело до величезних збитків, зокрема в галузях промисловості та торгівлі – 10,9 млрд доларів США та 85,8 млрд доларів США відповідно. Приблизно половина збитків завдана малому та мікробізнесу, який стикається з такими викликами, як перебої в електро- та водопостачанні, зростання цін на сировину, небезпека під час роботи, порушення ланцюга поставок, знижений попит, невпевненість у майбутньому, відсутність капіталу, а також регуляторні та фіскальні перешкоди. Відродження приватного сектору оголошено одним із пріоритетів Уряду України, оскільки це може створити можливості для існування та сприяти задоволенню критичних потреб під час реконструкції.
Зважаючи на це, ПРООН надає пріоритет економічному відновленню та сприяє сталому розвитку в Україні. Зокрема, йдеться про стимулювання зайнятості та економічного зростання шляхом надання допомоги ММСП завдяки розвитку бізнес-послуг і навчання професійним навичкам, покращення інфраструктури підтримки бізнесу, а також зміцнення інституційної та освітньої інфраструктури, необхідної для ефективного функціонування сільськогосподарських та інших галузей економіки. Відповідаючи на виклики, пов’язані з війною, ПРООН посилила стратегічний напрям співпраці з ММСП, надаючи ще більшу підтримку та ресурси цьому життєво важливому сектору.
Протягом 2017-2021 років відбулося сім виставок «Схід-Експо» – дві регіональні та п’ять загальнонаціональних, одна з них онлайн. Заходи пройшли у Краматорську, Сєвєродонецьку, Києві та Львові, де 280 компаній місцевих виробників презентували свою продукцію широкому загалу. За підсумками заходів 70% учасників та учасниць встановили ділові контакти з новими партнерами. Загалом виставки відвідало понад 10 000 людей.
Захід реалізується у партнерстві з Міністерством економіки України, Міністерством цифрової трансформації, Офісом з розвитку підприємництва та експорту, національним проєктом Дія.Бізнес, Донецькою, Запорізькою, Луганською та Херсонською обласними державними адміністраціями, Донецькою обласною торгово-промисловою палатою та Торгово-промисловою палатою України.
Для запитів ЗМІ
Юлія Самусь, керівниця відділу комунікацій, ПРООН в Україні, yuliia.samus@undp.org
Новини
-
Тисяча днів війни – 1000 днів підтримки ЄС
-
ЄС оголосив про виділення 65 млн євро на підтримку реформи шкільного харчування в Україні
-
ЄС підвищує оборонну готовність, вперше надаючи фінансову підтримку для спільних закупівель оборонної продукції
-
ЄС запускає Заклик до європейського бізнесу інвестувати у відновлення та реконструкцію України
-
COP29 у Баку: ЄС сприятиме боротьбі зі зміною клімату і просуватиме амбітні фінансові та інвестиційні цілі
-
ЄС і ПРООН відновили Сергіївський ліцей на Одещині: учні з 12 громад зможуть відвідувати школу наживо