Skip to main content

Історична подія: в рамках діяльності Євроюст розпочинає роботу Міжнародний центр з переслідування злочину агресії проти України

03/07/2023

Гаага, 3 липня 2023 року

Історична подія: сьогодні в рамках діяльності агентства Євроюст офіційно розпочав свою роботу Міжнародний центр з переслідування злочину агресії проти України (ICPA). ICPA сприятиме підготовці справ про злочини агресії, збираючи важливі докази та спрощуючи процес формування справи на ранній стадії. 3 липня в приміщенні Євроюсту в Гаазі відбувся захід, присвячений початку роботи ICPA, який урочисто відкрили Голова Євроюсту Ладіслав Хамран, Єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс, Генеральний прокурор України Андрій Костін, Прокурор МКС Карім А. А. Хан, помічник Генерального прокурора Кеннет А. Політ та міністерка юстиції Нідерландів пані Ділан Ешільгьоз-Зегеріус. Водночас зі Службою зовнішньополітичних інструментів Європейської Комісії була підписана угода про внесок і відбулася перша робоча зустріч Центру, присвячена початку його діяльності.

Під час заходу, присвяченому початку діяльності Центру, Єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс зазначив: «Створюючи ICPA, Європейський Союз підтверджує, що докладатиме всіх зусиль для того, щоб Росія понесла повну відповідальність за міжнародні злочини, скоєні під час війни в України, зокрема за злочин агресії. Створення ICPA дає світові чітко зрозуміти, що заборона застосування сили залишається основою нашого міжнародного порядку, заснованого на правилах, і що ті, хто порушує його, будуть притягнуті до відповідальності».

Голова агентства Євроюст Ладіслав Хамран заявив: «Євроюст має значний досвід у наданні оперативної, технічної, логістичної та фінансової підтримки національним прокурорам, які працюють над міжнародними справами. Із самого початку цієї війни така підтримка сприяла координації та підвищенню ефективності національних розслідувань міжнародних злочинів, скоєних в Україні. ICPA – це важливий наступний крок у наших колективних зусиллях, спрямованих на припинення безкарності на всіх рівнях».

Генеральний прокурор України Андрій Костін зазначив: «Офіційний запуск Міжнародного центру з переслідування за злочин агресії проти України (ICPA) є чітким сигналом того, що світ є одностайним і непохитним на шляху до притягнення російського режиму до відповідальності за всі його злочини. На жаль, в архітектурі міжнародного кримінального правосуддя наявна безденна прогалина щодо відповідальності за злочин агресії. ICPA є одним із структурних блоків посилення заборони агресії, тим самим довершуючи та зміцнюючи цю архітектуру».

Карім А. А. Хан, прокурор Міжнародного кримінального суду, зауважив: «Серед справжньої темряви і страждань, які ми бачили по всій Україні, ми також бачили, як з’являється світло в побудові нових партнерських відносин з питань притягнення до відповідальності. У своєму сьогоднішньому посланні я чітко заявляю, що ми залишаємося відданими подальшому зміцненню основ співпраці з Євроюстом і національними органами влади, які ми побудували за останній рік в рамках діяльності Спільної слідчої групи ».

«Міністерство юстиції США пишається тим, що стоїть пліч-о-пліч із нашими європейськими партнерами і одним із перших бере участь в діяльності Міжнародного центру з переслідування злочину агресії проти України (ICPA)», – заявив помічник Генерального прокурора кримінального відділу Міністерства юстиції США Кеннет А. Політе-молодший. «Нещодавно призначений спеціальний прокурор Міністерства юстиції США з питань злочину агресії Джессіка Кім представлятиме Сполучені Штати в ICPA, а також вона матиме безперешкодний доступ до значного обсягу результатів експертизи та ресурсів, які Міністерство зібрало у відповідь на незаконну агресію Росії проти України».

Ділан Ешільгьоз-Зегеріус, міністерка юстиції Нідерландів додала: «Сьогодні, розпочавши роботу ICPA, ми зробили важливий крок для притягнення до відповідальності за міжнародні злочини, скоєні внаслідок російської агресії проти України. Для цього необхідні комплексні розслідування, і ми можемо допомогти один одному в цьому в центрі ICPA. Саме тому Нідерланди пишаються тим, що є країною, де був створений центр ICPA».

Роль ICPA та Євроюсту

ICPA є унікальним судовим центром, інтегрованим в Євроюст для сприяння національним розслідуванням злочину агресії, пов’язаного з війною в Україні. Завдяки ICPA незалежні прокурори з різних країн зможуть щодня співпрацювати в єдиному місці, швидко та ефективно обмінюватися доказами та узгоджувати спільну стратегію розслідування та обвинувачення. ICPA сприятиме ефективній підготовці справ і братиме участь в будь-якому майбутньому судовому переслідуванні за злочин агресії, незалежно від юрисдикції, до якої будуть подані на розгляд справи.

Учасники ICPA отримають індивідуальну оперативну, технічну, логістичну та фінансову підтримку Євроюсту. База даних доказів основних міжнародних злочинів (CICED), якою керує Євроюст, відіграватиме головну роль у забезпеченні діяльності ICPA. Докази, які вже були подані до бази CICED в контексті інших міжнародних злочинів (злочинів геноциду, злочинів проти людяності та воєнних злочинів), можуть бути актуальними для розслідування злочину агресії. У CICED також можна буде зберігати національні докази , надані майбутніми учасниками ICPA, для подальшого аналізу.

Розташування Центру в Гаазі має декілька переваг. ICPA не лише матиме прямий доступ до цінних матеріалів Секретаріату Мережі з питань геноциду, що зберігаються в Євроюсті, але й зможе тісно співпрацювати й взаємодіяти з МКС та іншими суб’єктами міжнародного правосуддя.

Що робить центр ICPA актуальним та унікальним?

Війна в Україні є найбільш задокументованою в історії, і вперше активні розслідування злочину агресії відбуваються під час збройного конфлікту. Водночас ми маємо справу з міжнародним злочином, який рідко переслідувався і щодо якого не існує стандартної практики.

Швидке створення центру ICPA долає розрив між амбіціями та реальністю, об’єднуючи відповідні зацікавлені сторони, забезпечуючи отримання важливих доказів і гарантуючи, що на підготування справи для майбутнього судового переслідування за злочин агресії не буде втрачено часу. Таким чином юридична спільнота дає чітко зрозуміти, що винні у злочині агресії проти України будуть притягнуті до відповідальності. Саме тому сьогоднішній день початку діяльності центру ICPA є знаковим моментом в історії міжнародного правосуддя.

Учасники ICPA

Окрім України, у початковій фазі роботи ICPA беруть участь п’ять учасників Спільної слідчої групи (JIT) (Литва, Латвія, Естонія, Польща та Румунія). Після підписання Меморандуму про взаєморозуміння із учасниками JIT, Сполучені Штати призначили спеціального прокурора з питань злочину агресії, який сприятиме діяльності ICPA.

У найближчі місяці до учасників центру ICPA приєднаються інші країни та організації, зокрема МКС і Консультативна місія ЄС в Україні. Країни, які володіють інформацією або доказами, що мають відношення до розслідування злочину агресії проти України, також можуть звернутися з проханням про свою участь.

Фінансування ICPA

ICPA повністю фінансується Службою зовнішньополітичних інструментів Європейської Комісії. Угоду про фінансовий внесок у розмірі 8,3 млн євро підписали сьогодні директор Служби зовнішньополітичних інструментів Європейської Комісії Пітер Вагнер та адміністративний директор Євроюсту Еверт ван Вальсум.

Загальна підтримка Євроюстом заходів України з притягнення до відповідальності

Від початку війни Євроюст наголошував на допомозі у притягненні до відповідальності за російські злочини, спираючись на свій 20-річний досвід роботи з національними прокуратурами, що займаються розслідуванням міжнародних справ.

Всього через шість днів після початку війни Євроюст підтримав створення групи JIT, до складу якої зараз входять Україна, шість держав-членів ЄС і МКС. Усвідомлюючи існування специфічних труднощів зі збирання доказів, пов’язаних із цим видом розслідування, було створено базу CICED на основі термінового внесення змін до мандату Євроюсту після вторгнення в Україну. Наразі до CICED надіслано сотні файлів із дев’яти країн, зокрема з України. Перші аналітичні результати підтверджують відчутні переваги бази даних для прокурорської практики.

Агентство також співпрацює з Мережею ЄС з розслідування та судового переслідування геноциду, злочинів проти людяності та воєнних злочинів (Genocide Network), яка є головним центром для обміну досвідом у цій сфері.

Лише тільки наявність такої вдосконаленої підтримуючої структури робить Євроюст найкращим місцем для діяльності ICPA.

Довідкова інформація

Злочин агресії – це злочин, скоєний вищим політичним і військовим керівництвом. Оскільки Росія не є учасником Римського статуту, МКС не може переслідувати російське керівництво за злочин агресії в контексті війни Росії проти України.

Щоб усунути цю прогалину, в листопаді 2022 року Європейська Комісія та Європейська служба зовнішньої діяльності представили документ, в якому проаналізували різні варіанти повної відповідальності за злочини, скоєні під час війни Росії проти України, зокрема злочин агресії.

ICPA є першим кроком у цьому процесі для збереження доказів і підготування справ для майбутніх судових розглядів національних судах, спеціальному трибуналі або в Міжнародному кримінальному суді за злочини, що знаходяться під їхньою юрисдикцією.

На 24-му Саміті Україна-ЄС 2 лютого 2023 року Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про створення Міжнародного центру з переслідування злочину агресії проти України.

Додаткова інформація

ICPA:

Інші матеріали, пов’язані з Україною

Press and information team of the Delegation to UKRAINE