Skip to main content

Комісія ще більше інтегрує Україну в єдиний ринок ЄС за допомогою механізму «Сполучення Європи» для фінансування інфраструктури

06/06/2023

Сьогодні у Львові Комісарка з питань транспорту Адіна Велян та Віцепрем’єр-міністр з відновлення України — Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков підписали угоду про асоційовану участь України у програмі «Механізм «Сполучення Європи» (МСЄ)

Ця угода дозволить українським організаторам проєктів подавати заявки на фінансування від ЄС для проєктів, які становлять спільний інтерес у транспортній, енергетичній та цифровій сферах і покращуватимуть сполучення України з її сусідами з ЄС. Це допоможе Україні інтегруватися в єдиний ринок ЄС, сприятиме зростанню, створенню робочих місць та конкурентоспроможності.

Україна відважно бореться проти неспровокованої і невиправданої агресії з боку Росії, тож підтримка і солідарність ЄС залишаються непохитними. Сьогоднішня угода наближає Україну до ЄС, адже міцно вкорінює її у взаємопов’язані транс’європейські мережі.

Доступ до фінансування від ЄС для транспорту, енергетики та цифрових послуг

Щодо транспорту, українські державні органи та компанії зможуть подавати заявки на фінансування в рамках майбутніх конкурсів МСЄ у транспортній галузі на поточний програмний період (2021-2027 роки). Наступний конкурс буде оголошено у вересні 2023 року. Критерії прийнятності для країн, що не входять до ЄС, будуть застосовуватися відповідно до Регламенту про транс’європейську транспортну мережу (TEN-T),тобто в даному контексті пріоритет надаватиметься заходам, які зміцнюють сполучення між основною мережею держав-членів та мережею країн, що не входять до ЄС.

Що стосується енергетики, українські інфраструктурні проєкти, пов’язані з державами-членами ЄС, вже мають можливість звернутися за отриманням статусу проєктів, що становлять взаємний інтерес (ПВІ), згідно з оновленими правилами ЄС щодо енергетичної інфраструктури. ПВІ є новою концепцією, впровадженою в оновленому Регламенті про транс’європейські енергетичні мережі (TEN-E), і дозволяє інфраструктурним проєктам, що сполучають ЄС і країни, які до нього не входять, скористатися спрощеними дозвільними процедурами та оптимальним доступом до фінансування. Цей статус є обов’язковою умовою для розробників проєктів, щоб мати право на фінансування від МСЄ-Енергетика. Завдяки сьогоднішній угоді, нове фінансування стане доступним для таких проєктів в Україні. У листопаді 2023 року Комісія опублікує наступний список проєктів, що становлять спільний інтерес, включно з тими, які відбуваються вперше за участю країн поза ЄС. Ще один варіант для України отримати підтримку від МСЄ-Енергетика – це транскордонні проекти у сфері відновлюваної енергетики.

Цифрова частина механізму «Сполучення Європи» (МСЄ – Цифровий) забезпечує підтримку проєктів, що становлять спільний інтерес у сфері сполучень, зокрема магістральних мереж, які сполучають ЄС з країнами, що до нього не входять, відповідно до стратегії «Глобальний шлюз» (Global Gateway), а також підтримку розвитку безпечної, надійної і сталої високопродуктивної інфраструктури, включно з гігабітними мережами і п’ятим поколінням мобільних мереж (5G). Після оголошення наступних конкурсів МСЄ – Цифровий, українські юридичні й фізичні особи зможуть подавати заявки на співфінансування проєктів, спрямованих на підвищення потенціалу, безпеки та стійкості цифрового сполучення між Україною та її сусідами з ЄС.

Для довідки

Механізм «Сполучення Європи» сприяє досягненню завдань Європейської зеленої угоди та цілей політичної програми «Цифрове десятиліття до 2030 року» задля просування екологічніших та сталіших транс’європейських транспортних і енергетичних мереж, а також цифровізації. З цією метою програма МСЄ на 2021-2027 роки передбачає численні фінансові внески, переважно у вигляді грантів, з різними відсотками співфінансування залежно від типу проекту. У рамках МСЄ-Транспорт, 25,8 мільярдів євро доступні з бюджету ЄС на 2021-2027 роки для надання грантів зі співфінансування транспортних проєктів у межах країн-членів ЄС. У рамках МСЄ-Енергетика, 5,8 мільярдів євро доступні для співфінансування проєктів, що становлять спільний інтерес відповідно до регламенту TEN-E, а також для транскордонних проєктів у сфері відновлюваної енергетики. МСЄ-Цифровий інвестує 2 мільярди євро в європейську інфраструктуру сполучення і стимулюватиме розгортання та впровадження місцевими громадами мереж 5G.

Для отримання додаткової інформації

Механізм «Сполучення Європи»

Транс’європейська транспортна мережа

Транс’європейські енергетичні мережі

МСЄ-Транспорт вже фінансує кілька проектів, які безпосередньо впливають на Україну: реконструкція злітно-посадкової смуги в аеропорту Жешув-Ясінка у Польщі, модернізація перевантажного терміналу в Кошице, Словаччина, будівництво мосту Унгені, а також розвиток внутрішніх сполучень і модернізація порту Констанца в Румунії. Завдяки сьогоднішній угоді, Україна зможе відтепер самостійно подавати заявки, що відкриє двері для проєктів, які допоможуть модернізувати інфраструктуру України та покращити її сполучення з ЄС, наприклад, інвестиції в пункти перетину кордонів з ЄС. Це конкретний крок до подальшого зміцнення «шляхів солідарності» та підтримки відбудови України.

Adina Vălean, Commissioner for Transport – 06/06/2023

Україна, наша сусідка і партнерка, прямує до членства у нашому Союзі. Сьогоднішнє долучення України до Механізму «Сполучення Європи» позначає важливий крок на цьому шляху. Він зміцнить потенціал і стійкість цифрових магістральних мереж, які сполучають Європу з Україною, і принесе українським громадянам та підприємствам переваги цифрового переходу.

Thierry Breton, Commissioner for Internal Market – 06/06/2023

Сьогоднішня угода ще більше поглиблює енергетичне партнерство між ЄС та Україною, оскільки підтримує інтеграцію України у єдиний енергетичний ринок ЄС. Асоційована участь у МСЄ засвідчує наші спільні цілі енергетичної політики: декарбонізація, інтеграція ринку та безпека постачання. Вона доводить, що ми маємо непохитний намір підтримати Україну в її відбудові, щоб зробити її стійкішою і незалежнішою на шляху до переходу до чистої енергетики.

Kadri Simson, Commissioner for Energy – 06/06/2023