ЄС та МОМ підтримують роботу мобільних ДНК-лабораторій, щоб пришвидшити ідентифікацію цивільних жертв повномасштабного російського вторгнення

10/03/2023

Європейський Союз та Міжнародна організація з міграції (МОМ), Представництво в Україні, надали тестувальне обладнання для мобільних ДНК-лабораторій, аби допомогти Національній поліції України швидше ідентифікувати цивільних, що загинули внаслідок повномасштабної війни. Допомога, надана в межах проєкту «Підтримка ЄС для зміцнення інтегрованого управління кордонами», що фінансується Європейським Союзом, включає картриджі з реагентами та аплікаторами загальною вартістю 120 тисяч євро.

Нове обладнання дає змогу криміналістам здійснювати розпізнання тіл у значно коротший термін — упродовж 94 хвилин, порівняно з традиційною процедурою, що може триватиме від кількох днів до місяців. Технології уможливлюють тестування п’ятьох різних зразків ДНК та автоматичне зіставлення результатів і також можуть використовуватися для розслідування випадків сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, а також для запобігання торгівлі людьми.

Мобільні ДНК-лабораторії широко використовуються у районах, де було відновлено контроль Уряду України. «Ми розслідуємо факти масових вбивств та катувань громадян України, факти ракетних ударів та артилерійських обстрілів, які спричиняють велику кількість жертв. Слідчими поліції з початку повномасштабної воєнної агресії розпочато більше 66 тисяч кримінальних проваджень за фактом вчинення на території України злочинів військовослужбовцями Російської Федерації», — повідомив виконувач обов’язків Голови Національної поліції України Іван Вигівський.

Станом на березень 2023 року за допомогою мобільних ДНК-лабораторій, які використовує поліція, вдалося ідентифікувати близько 3 тисяч осіб.

«Надання криміналістичного обладнання не приносить втіхи. Але це вселяє впевненість, що російські звірства в Україні будуть розслідувані, а винні –  притягнуті до відповідальності завдяки наполегливій роботі українських правоохоронних органів і підтримці ЄС та міжнародної спільноти», — зазначив посол Матті Мааcікас, голова Представництва ЄС в Україні.  

«Через повномасштабну війну, відлік якої ми ведемо уже другий рік, можливості правоохоронних органів в Україні на межі,  адже вони мають справу з порушеннями прав людини у величезних масштабах. Підтримуючи Національну поліцію України, МОМ сприяє покращенню ситуації в галузі людської безпеки в Україні та допомагає принести розраду родинам, яким нічого не відомо про долю їхніх рідних», — сказав Голова Представництва МОМ в Україні Ан Нгуєн.

З початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні підтвердила загибель понад 8 тисяч цивільних осіб. Однак реальна кількість загиблих вважається вищою, адже відсутність доступу до багатьох районів не дає можливості провести ретельне розслідування.

Інформація на цьому сайті регулюється положенням про “Відмову від відповідальності” та захист персональних даних.
© Європейський Союз,