11 червня в Берліні на Міжнародній конференції з питань відновлення України голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про підписання нових гарантійних і грантових угод на суму 1,4 млрд євро для підтримки відновлення та відбудови України.
Угоди, що складаються з 1 млрд євро кредитних гарантій та 400 млн євро грантів змішаного фінансування, принесуть користь приватним компаніям, зокрема малим і середнім підприємствам, муніципалітетам і державним підприємствам. Вони зосередяться на ремонті, відновленні й розвитку енергетичної інфраструктури, яка впродовж останніх місяців зазнала значних атак з боку Росії. Інші програми спрямовані на транспортний і муніципальний сектори й доступ до фінансування для малих і середніх підприємств, зокрема тих, що постраждали від війни в деокупованих та прифронтових областях.
Ці угоди є першими, які було підписано з міжнародними та двосторонніми державними фінансовими інституціями в межах Рамок інвестування в Україну – інвестиційного напряму Механізму ЄС щодо підтримки України на суму до 50 млрд євро – для надання Україні допомоги в умовах триваючої загарбницької війни Росії та на її шляху до членства в ЄС.
До повного переліку програм, на які буде спрямовано 6 млрд євро інвестицій, входять такі ініціативи:
- Ініціативи з підтримки приватного сектору України – для розширення доступу до фінансування для малих і середніх підприємств, у тому числі тих, що постраждали від війни. ЄС надає гарантії на суму 190 млн євро та інвестиційні гранти на суму 10 млн євро через Групу Європейського інвестиційного банку (ЄІБ);
- Програма кращого майбутнього, стійкості, відбудови та регенерації України – для прискорення і збільшення інвестицій у відновлювану енергетику, зокрема у проєкти вітроенергетики, акумуляторні системи зберігання енергії, транспорт, цифровий сектор і промислові інвестиції, включно з виробництвом сталі, будівельними матеріалами та переробкою. ЄС надасть гарантії на суму 350 млн євро й технічну допомогу вартістю 17,5 млн євро через Міжнародну фінансову корпорацію (МФК).
- Програма відновлення фінансової інклюзії розширить доступ до фінансування для малих і середніх підприємств та інвестування в їхні виробничі потужності. ЄС надає гарантії на суму 140 млн євро, інвестиційні гранти на суму 30 млн євро й технічну допомогу вартістю 7 млн євро через Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР).
- Програма «Hi-Bar» («Високий бар’єр») мобілізує фінанси для пришвидшення переходу до кліматичної нейтральності в енергетичному секторі. ЄС надає гарантії на суму 150 млн євро й технічну допомогу вартістю 7,5 млн євро через ЄБРР.
- Програма муніципальної, інфраструктурної та промислової стійкості спрямована на відбудову в різних секторах, включно із промисловістю, енергетикою та муніципальною інфраструктурою. ЄС надає гарантії на суму 150 млн євро, інвестиційні гранти на суму 25 млн євро й технічну допомогу вартістю 7,5 млн євро через ЄБРР.
- Сприяння зеленому кредитуванню через фонд «Green for Growth» – програма спрямована на розширення доступу до фінансування для підприємств із середньою капіталізацією, малих і середніх компаній та підприємств економіки замкнутого циклу, кліматичної адаптації, енергоефективності й «зеленого» переходу. ЄС надає капітал перших збитків на суму 45 млн євро, інвестиційні гранти на суму 7 млн євро й технічну допомогу вартістю 3 млн євро через Кредитну установу для відбудови (KfW).
- EU4Business, кредитування мікро- та малих підприємств через Європейський фонд для Південно-Східної Європи (EFSE) – програма підтримає відновлення та переміщення постраждалих від війни компаній, мікропідприємств, підприємств на ранній стадії розвитку, підприємств у деокупованих/прифронтових регіонах, а також адаптацію агропідприємництва. ЄС надає капітал перших збитків на суму 45 млн євро, інвестиційні гранти на суму 9 млн євро й технічну допомогу вартістю 1 млн євро через KfW.
- Програма відбудови та відновлення інфраструктури передачі електроенергії спрямована на посилення стійкості передачі електроенергії шляхом інвестування у сталий ремонт і відновлення електричної інфраструктури, а також відновлення доступу критичної інфраструктури до електропостачання. ЄС надасть інвестиційні гранти на суму 100 млн євро через KfW.
- Програма підтримки українських мікро-, малих і середніх підприємств розширить доступ до фінансування для мікро-, малих і середніх підприємств, зосереджуючись на постраждалих від війни компаніях, щоб допомогти їм відновити свою підприємницьку діяльність, зокрема в деокупованих та прифронтових регіонах. ЄС надає гарантії на суму 20 млн євро через Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
- Програма розвитку муніципальної інфраструктури спрямована на підтримку інвестицій у водне господарство та санітарію, а також відновлення інфраструктури водопостачання й каналізації міста Чернівці. ЄС надає інвестиційні гранти на суму 17,75 млн євро й технічну допомогу вартістю 2 млн євро через KfW.
- Розширення підтримки проєктів у європейських регіонах «JASPERS» – програма підтримає розбудову потенціалу для підготовки й реалізації великомасштабних інфраструктурних проєктів, а також надасть консультативні послуги для відбудови України. ЄС надає технічну допомогу вартістю 10 млн євро через ЄІБ.
- Гарантійний фонд для відновлення та відбудови України забезпечить страхування рухомих активів, таких як наземний вантажний транспорт, від воєнних ризиків. ЄС надає гарантії на суму 50 млн євро через ЄБРР для покриття ризиків фонду, який, у свою чергу, розширить страхове покриття. Інші донори нададуть додаткові 60 млн євро у формі гарантійних зобов’язань.
ЄС також оголосив про посилення підтримки для Центру інтегрованого реагування за допомогою інструментів швидкого реагування, надаючи додаткові 18 млн євро та збільшивши загальний внесок ЄС до 36 млн євро. Центр надає обладнання – від критичної інфраструктури до електропостачання, обладнання для розмінування й підтримки суб’єктів цивільної безпеки – для забезпечення доступу до правосуддя в деокупованих регіонах і збору доказів воєнних злочинів.
Для подальшої підтримки України на її шляху до вступу в ЄС Єврокомісія також узгодила програми технічної допомоги вартістю понад 100 млн євро. Вони спрямовані на сприяння просуванню реформ в Україні в таких галузях, як децентралізація, освіта й навички, охорона здоров’я, інтегроване управління кордонами та кризове реагування.
Крім цього, ЄС схвалив призупинення фінансових зобов’язань України, пов’язаних з її участю у програмах Євросоюзу. Наразі Україна бере асоційовану участь у 14 програмах ЄС: «Горизонт Європа», «Євратом», «Цифрова Європа», «Fiscalis», «Митниця», «Креативна Європа», «EU4Health», LIFE, «Єдиний ринок», «Механізм цивільного захисту ЄС», «Механізм сполучення Європи», Програма ЄС щодо боротьби з шахрайством, Програма ЄС у сфері юстиції, «Громадяни, рівність, права та цінності».
На полях конференції також відбулося перше засідання міністрів Багатосторонньої координаційної платформи донорів для України. Учасники обговорили потреби України в енергетичному секторі та прогрес у проведенні реформ. Під час зустрічі також було запущено Консультативну раду з питань бізнесу. Вона об’єднала бізнес-лідерів для надання консультацій зі зміцнення підприємницького середовища в Україні, що сприятиме залученню приватних інвестицй і досягненню найвищих стандартів «зеленої» економіки.
Дізнатися більше:
Iнформаційний бюлетень: Рамки інвестування в Україну
Новини
-
Україна приєднується до підпрограми «МЕДІА» програми «Креативна Європа»
-
У Міжнародний день волонтера оголошено про нову підтримку ЄС для українського громадянського суспільства
-
ЄС модернізував професійне училище в Дрогобичі в межах програми EU4Skills
-
Дванадцять українських громад приєдналися до ініціативи SUN4Ukraine Місії ЄС з кліматично нейтральних та розумних міст
-
Європейський Союз допомагає українській освітній сфері та молоді. Престур до Полтави та області продемонстрував масштаб і дієвість підтримки, орієнтованої на майбутнє
-
Регіональний інформаційний захід в межах комунікаційної кампанії «Разом навчаємося і зростаємо» в Івано-Франківську