На виконання третього компоненту тристороннього підходу, погодженого Радою 20 березня, Європейська Комісія сьогодні ухвалила Акт про підтримку виробництва боєприпасів (ASAP) для термінової поставки боєприпасів та ракет в Україну, а також допомоги державам-членам поповнити їхні запаси. Запроваджуючи цільові заходи, включно з фінансуванням, зазначений Акт спрямований на збільшення виробничих потужностей ЄС і вирішення поточної нестачі боєприпасів та ракет, а також їх компонентів. Він забезпечить поповнення запасів у державах-членах (компонент 1) та спільні закупівлі боєприпасів (компонент 2).
Зокрема, це посилить швидкість реагування та здатність оборонної промисловості Союзу забезпечити своєчасне постачання боєприпасів і ракет в Європі. Враховуючи повторення конфлікту високої інтенсивності в Європі, своєчасна доступність достатніх обсягів цих компонентів є критичною для нашої безпеки та наших постійних зусиль з підтримки України. Ця пропозиція щодо нової Постанови містить:
- Інструмент фінансової підтримки для зміцнення промислових виробничих потужностей Союзу щодо відповідних оборонних компонентів;
- Механізм картування, моніторингу та кращого передбачення наявності слабких місць у ланцюгах постачання;
- Запровадження тимчасової нормативно-правової бази для вирішення проблеми дефіциту боєприпасів.
Комісія запропонувала виділити 500 мільйонів євро з урахуванням поточних цін. Ці кошти надходитимуть від перерозподілу бюджетів різних інструментів, зокрема Європейського оборонного фонду та майбутнього інструменту EDIRPA.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила: Україна героїчно протистоїть жорстокому російському загарбнику. Ми дотримуємося нашої обіцянки підтримувати Україну та її народ стільки, скільки буде потрібно. Але мужнім воїнам України потрібна достатня кількість військової техніки, щоб захистити свою країну. Європа посилює підтримку за трьома напрямками. По-перше, держави-члени доставляють додаткові боєприпаси зі своїх наявних запасів, завдяки новій підтримці в рамках Європейського фонду миру в розмірі 1 мільярда євро. По-друге, разом із державами-членами ми будемо спільно закуповувати більше боєприпасів для України – і ми надаємо для цього додатковий мільярд євро. І сьогодні ми започатковуємо третій компонент: нарощення та прискорення оборонно-промислового виробництва боєприпасів у Європі. Це допоможе постачати Україні більше боєприпасів для захисту своїх громадян, а також зміцнить нашу європейську обороноздатність. Разом із державами-членами ми мобілізуємо ще 1 мільярд євро для збільшення потужностей по всій Європі. Це важлива частина стратегічної спроможності Європи захищати свої інтереси та цінності і допомагати підтримувати мир на нашому континенті.
Надавати фінансову підтримку, щоб виробляти більше та швидше
Запропонована Постанова містить заходи для підтримки посилення промислового виробництва боєприпасів та ракет в ЄС, зокрема компонентів для їхнього виробництва. Фінансова підтримка надаватиметься у формі грантів на різні види діяльності, що сприятимуть зусиллям європейської оборонної промисловості щодо збільшення виробничих потужностей та усунення виявлених слабких місць. Фінансова підтримка надаватиметься для діяльності, що сприяє:
- Оптимізації, розширенню, модернізації, вдосконаленню або перепрофілюванню наявних виробничих потужностей;
- Створенню нових виробничих потужностей;
- Встановленню транскордонних промислових партнерств, у тому числі через державно-приватні партнерства, що спрямовані, наприклад, на забезпечення доступу до стратегічних компонентів або сировини чи резервування їхніх запасів;
- Нарощенню та створенню доступності резервів для пікового виробничого навантаження;
- Тестуванню або оновленню технологій, щоб зробити наявні боєприпаси та ракети придатними для використання;
- Перепідготовці та підвищенню кваліфікації робочої сили.
Крім того, цей Акт полегшить доступ до фінансування для компаній ЄС, що працюють над виготовленням боєприпасів та ракет, у перспективі через спеціалізований механізм – «Фонд нарощування». Цей фонд буде спрямований на підтримку підприємств, що входять до ланцюгів постачання боєприпасів та ракет, в розрізі доступу як до державного, так і до приватного фінансування, щоб прискорити інвестування, необхідне для збільшення виробничих потужностей.
Визначити, контролювати та передбачити слабкі місця та недоліки
Цей Акт має на меті забезпечити збір необхідної інформації на рівні ЄС і дозволить Комісії та державам-членам передбачити дефіцит, що впливає на безпеку постачання боєприпасів та ракет. З цією метою Комісія разом із державами-членами та Спільною робочою групою щодо оборонних закупівель проведе картування задля оцінки та постійного контролю за наявністю боєприпасів та ракет, а також їхніх компонентів і відповідних ресурсів. Ці дії сприятимуть більш ефективному використанню фінансової підтримки та застосуванню регуляторних заходів.
Гарантувати безпеку постачання
Регуляторні заходи, передбачені цим Актом, захистять внутрішній ринок від будь-яких поточних або потенційних виявлених збоїв, а отже посилять стійкість Оборонної технологічної та промислової бази ЄС (EDTIB), а також гарантуватимуть безпеку постачання боєприпасів і ракет. Зокрема, Комісія пропонує:
- Тимчасові надзвичайні заходи, такі як можливість активувати за запитом держави-члена, що здійснює закупівлю, і за погодженням із зацікавленими державами-членами пріоритетні замовлення для відповідних європейських компаній;
- Цільові заходи для прискорення адміністративних процесів на національному рівні шляхом заохочення пріоритезації процесів надання відповідних дозволів і сертифікації;
- Спеціальні заходи, спрямовані на прискорення спільних закупівель (держави-члени матимуть можливість відкрити наявну рамкову угоду для участі інших держав-членів, які початково не були її сторонами) та передачі (остання буде звільнена від необхідності отримання попереднього дозволу в межах Європейського Союзу).
Наступні кроки
Реагуючи на терміновість ситуації, протягом 5 тижнів після досягнення домовленості про тристоронній підхід у Раді Європейського Союзу, Комісія ухвалила цю пропозицію щодо Постанови як питання високого пріоритету та передасть її до законодавчих органів. Комісія розраховує на швидке ухвалення Постанови до літа 2023 року, щоб мати можливість ініціювати підтримку нарощення потужностей оборонної промисловості ЄС з виробництва боєприпасів і ракет. Інструмент припинить свою дію в середині 2025 року.
Контекст
20 березня Європейська Рада погодила тристоронній підхід, який закликає держави-члени спільно закуповувати боєприпаси та, за запитом, ракети, щоб поповнювати свої запаси, продовжуючи підтримувати Україну. Оскільки ці спільні зусилля можуть бути ефективними лише в тому випадку, якщо сторона постачання, ЄС, зможе вчасно доставити необхідну оборонну продукцію, Рада попросила Комісію представити конкретні пропозиції щодо термінової підтримки нарощування виробничих потужностей європейської оборонної промисловості, безпечних ланцюжків постачання, сприяння ефективним процедурам закупівель, усунення нестачі виробничих потужностей та сприяння інвестиціям, у тому числі, у разі необхідності з бюджету ЄС. Усі три напрями взаємопов’язані між собою і будуть застосовуватися паралельно.
Як зазначено у Спільному повідомленні щодо аналізу прогалин в інвестиціях в оборону та перспективи, роки недостатнього інвестування в оборону призвели до розриву як у можливостях, так і в промисловості в Європейському Союзі. Незаконна загарбницька війна Росії проти України сприяла значному збільшенню глобального попиту на конкретну оборонну продукцію, зокрема боєприпаси та ракети, що призвело до невідповідності між виробничими потужностями та попитом.
У липні 2022 року Комісія представила Акт про підсилення європейської оборонної промисловості через спільні закупівлі (EDIRPA), спрямований на підтримку співпраці між державами-членами на етапі закупівель для поповнення найбільш нагальних і критичних прогалин. Комісія закликає співзаконодавців швидко дійти згоди.
У цьому контексті протягом останнього року Об’єднана цільова група з оборонних закупівель (Європейська Комісія, Європейська служба зовнішньої дії та Європейське оборонне агентство) підтримувала координацію найбільш нагальних і критичних потреб держав-членів і провела картування потужностей європейської оборонної промисловості з постачання задля задоволення визначеного попиту.
Додаткова інформація:
Акт на підтримку виробництва боєприпасів
Інформація щодо Постанови ASAP
Спільні закупівлі: Робоча група ЄС представляє висновки першого етапу
Спільне звернення щодо прогалин інвестицій в оборону
Повідомлення про внесок Європейської Комісії в європейську оборону
Посилення європейської оборони
Цитати
Україна героїчно протистоїть жорстокому російському загарбнику. Ми дотримуємося нашої обіцянки підтримувати Україну та її народ стільки, скільки буде потрібно. Але хоробрі воїни України потребують достатньої військової техніки, щоб захистити свою країну. Європа посилює підтримку за трьома напрямами. По-перше, країни-члени доставляють додаткові боєприпаси зі своїх наявних запасів, завдяки новій підтримці в рамках Європейського фонду миру обсягом 1 мільярд євро. По-друге, разом із країнами-членами ми будемо спільно закуповувати більше боєприпасів для України, і ми надаємо для цього додатковий мільярд євро. Сьогодні ми запускаємо третій компонент: нарощення та прискорення оборонно-промислового виробництва боєприпасів у Європі. Це допоможе постачати Україні більше боєприпасів для захисту своїх громадян, а також зміцнить нашу європейську обороноздатність. Разом із державами-членами ми мобілізуємо ще 1 мільярд євро для збільшення потужностей по всій Європі. Це важлива частина стратегічної спроможності Європи захищати свої інтереси та цінності та допомагати підтримувати мир на нашому континенті.
Президентка Урсула фон дер Ляєн – 05.03.2023
Ця ініціатива демонструє підтримку України з боку Європейського Союзу. Наша спроможність забезпечити достатній обсяг виробництва боєприпасів і бути надійним партнером для наших союзників відображена в запропонованих сьогодні заходах. Нарощуючи потужності, ми забезпечимо своєчасне постачання боєприпасів і ракет до Європи.
Виконавча Віцепрезидентка з питань Європи для цифрової епохи Марґретe Вестагер – 05.03.2023
Ми повинні прискорити доставку боєприпасів в Україну. Час має важливе значення. Сьогоднішня пропозиція сприятиме розвитку третього напряму амбітного підходу, який ми спільно ухвалили 20 березня в Раді. Ці заходи дозволять оборонній промисловості протистояти сплеску попиту внаслідок поставок боєприпасів в Україну та спільних замовлень держав-членів. Це не лише на користь українських збройних сил у їхній боротьбі за захист суверенітету України від російського вторгнення, а й на користь безпеки Європейського Союзу.
Високий представник/Віцепрезидент Жозеп Боррель – 05.03.2023
Акт на підтримку виробництва боєприпасів (ASAP) є безпрецедентним. Ми хочемо безпосередньо підтримати за кошти ЄС нарощування нашої оборонної промисловості для України та нашої власної безпеки. Протягом останніх тижнів я відвідав основні місця виробництва боєприпасів в ЄС. Європа має значні, диверсифіковані виробничі потужності оборонного виробництва. Сьогодні вона не має такого масштабу, щоб задовольнити потреби безпеки України та наших держав-членів, але вона, безумовно, має потенціал для цього. Я впевнений, що за 12 місяців ми зможемо збільшити виробничу потужність до 1 млн боєприпасів на рік для України. ASAP забезпечить поштовх, необхідний нашій оборонній промисловості для безпеки України та Європи.
Комісар з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон – 05.03.2023
Новини
-
Сім ключових пунктів пропуску в Україні обладнано системами безперебійного живлення завдяки проєкту ЄС
-
Для нарощення обсягів вантажних перевезень Укрзалізниця за підтримки ЄС відкрила оновлений пункт прикордонного контролю поїздів на кордоні з Польщею
-
Комісія виплачує Україні перші 3 мільярди євро як частину кредиту від Групи семи, який погашатиметься з доходів від знерухомлених російських активів
-
ЄС оголосив про пакет гуманітарної допомоги Україні на суму 148 мільйонів євро
-
У Макарові на Київщині розпочали відбудову дитсадка, який зруйнувала Россия
-
ЄІБ надав 4,7 млн євро для покращення управління відходами на Грибовицькому сміттєзвалищі