Комісія схвалила чотири нові програми Interreg за участю 10 держав-членів, України і Молдови на суму в 533 мільйони євро у вигляді фінансування від ЄС на 2021-2027 роки для поглиблення транскордонного і транснаціонального співробітництва, прискорення «зеленому переходу» та підтримки охорони здоров’я і освіти.
Ці програми скористаються розширеним фінансуванням у світлі березневого рішення Комісії зупинити співпрацю з Росією та Білоруссю після вторгнення Росії в Україну і передати 26,2 мільйонів євро, початково виділених для цих двох країн, на зміцнення співпраці з Україною і Молдовою.
215 мільйонів євро на транснаціональне співробітництво в Дунайському регіоні для інновацій та відновлюваних джерел енергії
Програма Interreg для Дунайського регіону інвестуватиме у співпрацю, аби зробити Дунайський регіон більш інноваційним та стійким. Вона підтримуватиме «зелені» інвестиції, щоб збільшити використання відновлюваних джерел енергії, поліпшити управління водними ресурсами та зберегти біорізноманіття з екологічними коридорами. Вона також інвестуватиме у спільні заходи з управління ризиками, пов’язаними зі зміною клімату. Програма підтримуватиме, крім того, інклюзивний ринок праці, приділяючи особливу увагу уразливим і соціально незахищеним верствам.
187 мільйонів євро на транскордонну співпрацю між Польщею та Україною для збереження природи, охорони здоров’я і прикордонного контролю
Програма “Interreg NEXT Польща-Україна” інвестуватиме в адаптацію до зміни клімату, стале управління водними ресурсами (включно з розвитком інфраструктури стічних вод) та охорону природи і біорізноманіття. Це зміцнить регіональні заклади охорони здоров’я, поліпшить доступ до спеціалізованої та екстреної медицини, а також підтримає довгострокову охорону здоров’я. Програма, окрім того, сприятиме співробітництву між органами державної влади з метою вдосконалення місцевого самоврядування, в тому числі у сфері прикордонного контролю.
54 мільйони євро на транскордонну співпрацю між Румунією і Україною для кращої освіти, охорони здоров’я та збереження природи
Програма “Interreg NEXT Румунія-Україна” інвестуватиме переважно в інклюзивну освіту (наприклад, інфраструктуру, навчальні плани, партнерство між установами) та якісну медичну допомогу (наприклад, створення і модернізацію екстрених служб та мобільного скринінгового оснащення). Інвестиції в адаптацію до зміни клімату та охорону природи і біорізноманіття звертатимуться до спільних проблем, як-от лісові пожежі, ерозія ґрунтів, зсуви, посухи та повені, які завдають шкоди сільськогосподарським угіддям. Програма також буде підтримувати велику мережу природних парків і заповідників.
77 мільйонів євро на транскордонну співпрацю між Румунією та Молдовою для кращої освіти, охорони здоров’я та збереження природи
Програма “Interreg NEXT Румунія-Молдова” інвестуватиме в запобігання стихійним лихам і стійкість до них. Програма також допоможе зберегти біорізноманіття, водночас сприяючи економічному розвитку місцевих громад. Програма інвестуватиме в освіту і навчання (наприклад, будівництво або модернізацію шкіл і університетів, оновлення цифрового обладнання). Доступ до охорони здоров’я буде фінансуватися з метою подолання нерівності між сільськими та міськими медичними службами в Румунії, а Молдова отримає нове високотехнологічне медичне обладнання. Нарешті, програма інвестуватиме в туризм і культуру, поліпшуючи доступ до історичних пам’яток у цьому районі.
Для довідки
Програма Interreg є одним із ключових інструментів ЄС, що підтримує співпрацю, незважаючи на кордони. Вона звертається до спільних викликів і знаходить колективні рішення в таких сферах, як охорона здоров’я, навколишнє середовище, дослідницька діяльність, освіта, транспорт і стала енергетика.
На 2021-2027 роки Interreg має загальний бюджет майже 10,1 мільярдів євро, що охоплює 86 програм і чотири напрямки: транскордонний (Interreg A), транснаціональний (Interreg B), міжрегіональний (Interreg C) та інтеграція віддалених регіонів (Interreg D).
Нові програми співпраці Interreg NEXT на 2021-2027 роки зосереджуються на співпраці між ЄС і країнами-партнерами, прилеглими до зовнішніх кордонів ЄС.
Співпраця відбувається у сферах економічного та соціального розвитку, захисту навколишнього середовища, охорони здоров’я, заходів захисту та безпеки, зв’язку, підтримки малого та середнього бізнесу і підприємництва.
Interreg NEXT має загальне фінансування у обсязі 1,1 мільярда євро від Європейського фонду регіонального розвитку, Механізму підтримки добросусідства, розвитку та міжнародного співробітництва і Механізму допомоги на етапі перед приєднанням до ЄС.
Протягом 2021-2027 років шести програмам Interreg буде надано майже 665 мільйонів євро для підтримки транскордонної та транснаціональної співпраці між державами-членами і Україною та Республікою Молдова.
Більше інформації
Європейське територіальне співробітництво
Запитання і відповіді про Політику згуртованості ЄС
Цитата(и)
«Співпраця і солідарність між державами-членами та з країнами-партнерами є основою європейського проєкту, а програма Interreg перевтілює цей дух у конкретні дії. Завдяки цим програмам територіальної співпраці, держави-члени і країни, що прямують до ЄС, можуть плідніше працювати разом для вирішення загальних проблем та досягнення спільних можливостей через свої спільні кордони. З огляду на агресію Росії проти України, ця співпраця з нашими партнерами є ще важливішою».
Еліза Феррейра, Комісар ЄС з питань згуртованості та реформ
02/12/2022
Новини
-
ЄС, ПРООН і партнери передали обладнання для забезпечення критичних енергопотреб Харкова
-
За підтримки ЄС відремонтували відділення невідкладної медичної допомоги та систему водовідведення у Немішаєво
-
ЄІБ надав 16,5 млн євро на оновлення громадського транспорту у постраждалих від війни містах України
-
Дві школи на Житомирщині були відремонтовані за підтримки ЄС і ПРООН
-
Україна приєднується до підпрограми «МЕДІА» програми «Креативна Європа»
-
ЄС та ПРООН передали автомобілі для мобільних соціальних служб Чернівецької області