8 листопада 2024 року пані Посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова та заступниця Голови Представництва ЮНІСЕФ, в.о., Еммануель Абріу відвідали дитячий садок № 4 «Пролісок» у м. Буча та ліцей № 3 у м. Ірпінь на Київщині. Візит відбувся в межах Всеукраїнської комунікаційної кампанії «Разом навчаємося і зростаємо. ЄС та Україна творять спільне європейське майбутнє» і продовжив низку регіональних заходів, що інформують українців про підтримку та можливості, які ЄС надає українській освіті та молоді в часи війни.
Бучанський район зазнав серйозних руйнувань внаслідок широкомасштабної російської війни, постраждали й заклади освіти – дитячі садки, школи, профтехучилища, ЗВО. І сьогодні цей регіон також перебуває в зоні високої загрози обстрілів та атак, тому важливо не тільки відбудувати освітні установи, але й створити максимально безпечний навчальний простір. Дитсадок та ліцей, що їх відвідали високі гості, є прикладом такого підходу: в межах проєктів Служби зовнішньополітичних інструментів Європейської Комісії (FPI) та Генерального Директорату Європейської Комісії з питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги (ECHO) у співпраці з ЮНІСЕФ тут облаштовані сучасні приміщення й класи та створено укриття для перебування дітей і педагогів під час повітряної тривоги. Ці проєкти, що фінансуються ЄС та місцевими громадами, демонструють переваги спільних зусиль у відбудові. Цей досвід варто відтворювати в інших громадах.
Приклад дитячого садка № 4 «Пролісок» у м. Буча та ліцею № 3 у м. Ірпінь на Київщині переконливо демонструє ефективність співпраці Європейського Союзу з міжнародними та локальними партнерами в реалізації соціально важливих проєктів.
Від початку повномасштабної російської війни ЄС скерував понад 100 млн євро бюджетної та грантової допомоги на створення безпечного освітнього простору. Цим коштом відновлюються школи, надається психологічна допомога дітям, батькам, освітянам, проводиться кампанія з мінної безпеки. Європейський Союз також виділив Україні дві мультисекторальні позики на загальну суму 540 млн євро на ремонт соціальної інфраструктури, включно з освітніми закладами. Станом на кінець вересня 2024 р. ремонтні роботи проведено на 20 об’єктах в 11 областях, у планах – ще 9 шкіл та закладів дошкільної освіти. У другій фазі програми заплановано ремонт 80 закладів освіти у 10 областях України, загальний кошторис робіт сягнув 158,6 млн євро, і на 19 об’єктах вже розпочато роботи. Загалом бюджетна допомога ЄС Україні передбачає ремонт більш як 280 освітніх установ у 19 областях.
Через Інструмент зовнішньої політики Єврокомісії у 2023-2024 рр. фінансується ІІ фаза проєкту «U-LEAD з Європою: Відновлення місцевих шкіл для стійкості» з бюджетом 5 млн євро, що впроваджується GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit). GIZ опікується і проєктом «EU4Resilient Regions/ЄС для стійких регіонів» – його реалізація дозволить до червня 2025 р. відновити ще 5 шкіл у 5 обласних центрах, на ці цілі ЄС спрямував 1,4 млн євро.
Впровадження проєктів і програм Департаменту цивільного захисту та операцій з гуманітарної допомоги Європейської Комісії (DG ECHO) дозволить відновити 226 шкіл та облаштувати 118 шкільних укриттів. Вже проведено навчання з мінної безпеки для понад 16 тисяч учнів та вчителів, надано психологічну допомогу більш ніж 42 тисячам школярів і педагогів та забезпечено навчально-просвітницькими матеріалами понад 200 тисяч дітей, створено 38 цифрових навчальних центрів.
Реагуючи на нагальні безпекові потреби, Європейський Союз та його країни-члени вже спрямували 15 млн євро на будівництво нових шкільних укриттів в Україні – зокрема у Чернігові, Сумах, Миколаєві, Запоріжжі, Харкові та Одесі, що дозволить протягом півтора року близько 5 тис. учнів повернутися за парту.
Пані Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова:
«Я щиро вдячна за можливість відвідати дитячий садок у Бучі та ліцей в Ірпені, які є лише двома прикладами підтримки освіти з боку Європейського Союзу. Цей візит також відбувається в межах комунікаційної кампанії ЄС щодо підтримки освіти та молоді в Україні. Але це не тільки про підтримку освіти; це про допомогу громадам відновитися та відбудуватися. Через Служби зовнішньополітичних інструментів Європейської Комісії (FPI) та Департаменту цивільного захисту та операцій з гуманітарної допомоги ЄС (ECHO), ЄС співпрацює з UNICEF в Україні та місцевими громадами задля створення безпечного та сучасного навчального середовища, ремонту класів і будівництва укриттів, щоб захистити дітей та вчителів під час безперервних російських атак. Навіть у найскладніші часи ми стоїмо разом. Разом ми навчаємося і зростаємо, і ми збережемо майбутнє України — України, яка знаходиться в серці Європи.»
Пані заступниця Голови Представництва ЮНІСЕФ, в.о., Еммануель Абріу:
«Переривання освітнього процесу для дітей шкільного віку та дошкільнят в Україні справило руйнівний вплив на їхнє навчання та всебічний розвиток. Відновлення шкіл і дитячих садків як доступних, інклюзивних і безпечних місць для дітей – з належним чином обладнаними укриттями від повітряних атак є важливим для повернення учнів до школи, де вони можуть навчатися, гратися та спілкуватися зі своїми однолітками. Підтримка з боку Європейського Союзу через ЮНІСЕФ відіграє життєво важливу роль у реалізації права на освіту для кожної дитини та розвитку людського капіталу України.»
Довідково:
Всеукраїнська комунікаційна кампанія «Разом навчаємося і зростаємо» стартувала 27 вересня 2024 року й триватиме до січня 2025 року. Вона охопить всі регіони України (крім тимчасово окупованих територій), де відбудуться численні інформаційно-просвітницькі заходи, експертні дискусії, зустрічі з представниками та бенефіціарами програм та проєктів ЄС, престури.
Інформаційні партнери кампанії: канали 1+1, ICTV, Еспресо, видання «Українська правда. Життя».
Щоб дізнатися більше про заходи в межах всеукраїнської комунікаційної кампанії «Разом навчаємося і зростаємо» стежте на сайті eu4ukraine.eu та на сторінках Представництва ЄС в Україні у Facebook, Instagram та Twitter/X.
Контактна особа:
Тетяна Вороніна, медіаекспертка, Проєкт ЄС «Українцям про Європейський Союз» (CEU4U), що впроваджується Ecorys, tvoronina9@gmail.com, +38 067 501 11 83
Новини
-
ЄС модернізував професійне училище в Дрогобичі в межах програми EU4Skills
-
Дванадцять українських громад приєдналися до ініціативи SUN4Ukraine Місії ЄС з кліматично нейтральних та розумних міст
-
Європейський Союз допомагає українській освітній сфері та молоді. Престур до Полтави та області продемонстрував масштаб і дієвість підтримки, орієнтованої на майбутнє
-
Регіональний інформаційний захід в межах комунікаційної кампанії «Разом навчаємося і зростаємо» в Івано-Франківську
-
Оголошено переможців вікторині #РазомНавчаємосяЗростаємо від Euroquiz.org.ua
-
Європейський Союз надає додаткове фінансування УВКБ ООН, щоб допомогти українцям пережити сувору зиму