Skip to main content

Зберегти ще більше світла: від 9 червня 2023 року до Програми ЄС та Уряду з обміну ламп через портал Дія приєднаються медичні та навчальні заклади

09/06/2023

9 червня 2023 року розпочався новий етап впроваджуваної українським Урядом та Європейським Союзом всеукраїнської Програми обміну застарілих ламп розжарювання на енергоощадні. Від старту Програми 30 січня 2023 року можливістю безкоштовно отримати сучасні лампи скористалися мільйони громадян України. Тепер до обміну можуть долучитись юридичні особи, зайняті у медичній сфері (лікарні, поліклініки, стоматологічні клініки, лабораторії та інші медичні заклади) та у сфері освіти (дитячі садки. заклади вищої та профтехосвіти, загальноосвітні, спортивні, музичні автошколи та інші). З огляду на високий рівень споживання електроенергії навчальними та медичними закладами, експлуатація енергоощадних ламп дасть вагомий енергетичний та економічний ефект й стане суттєвою підтримкою української енергетики, яка відновлюється після руйнівних зимових атак російського агресора.

Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко поінформувала, що попит домогосподарств на енергоощадні лампи практично задоволений, тому Уряд ухвалив рішення поширити Програму обміну і на юридичні особи:

«Дякую усім українцям, які долучились до Програми по обміну ламп, яка спрямована на зниження споживання електроенергії. Ми очікуємо, що майже 4 млн громадян за підсумками реалізації Програми отримають до 20 млн енергоефективних ламп. Але наша ціль замінити близько 50 млн ламп розжарювання, щоб зменшити навантаження на енергетичну систему країни».

Від імені Європейського Союзу Посол Матті Маасікас, Голова Представництва ЄС в Україні зазначив:

Я хотів би приєднатися до Першого віцепрем’єр-міністра Свириденко та подякувати всім українцям, які взяли та беруть участь у програмі обміну світлодіодних лампочок. Разом із невтомною працею українських захисників, які захищають цивільну інфраструктуру, енергетиків та міжнародною підтримкою, ці зусилля допомогли Україні пережити зиму. Росії не вдалося занурити Україну в холод і темряву, і їй не вдасться це зробити в майбутньому. Радий бачити, що Програма поширює співпрацю на державнi установи, оскільки енергозбереження залишатиметься вкрай важливим”.

Відповідно до ухваленого рішення щодо залучення до Програми обміну лам юридичних осіб, вже від 9 червня 2023 року освітні та медичні заклади України можуть обміняти:

• по 3 лампи на 10 кв. м площі авдиторій, учительських, палат, процедурних кімнат;
• по 2 лампи на 10 кв. м площі місць загального користування.

Для цього необхідно надіслати запит на обмін ламп через портал Дія у такий спосіб:

• авторизуватися на порталі Дія з допомогою КЕП юридичної особи;
• перевірити інформацію щодо підприємства;
• у розділі “Послуги”, обрати “Обмін лампочок” та заповнити форму запиту на потребу;
• зазначити площу в калькуляторі та, побачивши ліміт, в його межах обрати кількість і типи ламп;
• поставити позначку про згоду здати таку саму кількість ламп розжарювання ;
• зазначити місцезнаходження організації;
• перевірити та підтвердити дані у сформованому запиті;
• завірити запит на потребу КЕПом юридичної особи.

Після надходження запиту представники Укрпошти зв’яжуться з організацією за зазначеним номером телефону та нададуть подальші інструкції для отримання енергоощадних ламп.

Слід наголосити, що отримувачі світлодіодних ламп зобов’язані передати таку ж саму кількість ламп розжарювання до органів місцевого самоврядування для утилізації.

Фізичні особи, як і раніше, можуть обміняти старі лампи на сучасні за відповідними правилами, а обмін через застосунок Дія можливий тільки у центральних відділеннях Укрпошти у 23 населених пунктах країни: містах-мільйонниках та обласних центрах. Нагадаємо, що охочі замінити старі лампи на сучасні, повинні мати при собі паспорт, ідентифікаційний код та до 5 ламп старого зразка.

Програма ЄС та Уряду з обміну старих ламп розжарювання на LED-лампи триває три місяці, і за цей час українці обміняли понад 19 млн ламп, тим самим потужно підтримавши енергетичний фронт України. Загалом Програма охопила 23 тис. населених пунктів – від маленьких сіл до обласних центрів.

Програма Обміну лампочок підтримана Європейським Союзом у відповідь на заклик Президента Зеленського та реалізується Міністерством економіки, Міністерством цифрової трансформації, АТ «Укрпошта» в усіх регіонах України, крім зони бойових дій та тимчасово окупованих територій. Програма, фінансована ЄС, є складовою підтримки Європейським Союзом українського енергетичного фронту.

Пресреліз