Майже через рік після початку повномасштабної війни в Україні Євроюст зробив важливі кроки на підтримку судового реагування на ймовірні основні міжнародні злочини. Важливою віхою став початок роботи Бази даних доказів основних міжнародних злочинів ( Core International Crimes Evidence Database – CICED). Також при Євроюсті працюватиме новий Міжнародний центр переслідування злочину агресії (International Centre for Prosecution of the crime of Aggression – ICPA).
Євроюст запровадив CICED як спеціалізовану судову базу даних для збереження, накопичення й аналізу доказів основних міжнародних злочинів у захищеному режимі. Технічні рішення для безпечної передачі та надійного зберігання доказів вже впроваджені, а в найближчі місяці буде додано модуль розширеного аналізу.
Централізоване функціонування бази даних CICED сприятиме національним і міжнародним розслідуванням, проливаючи світло не лише на окремі злочини, а й на системні дії, що стоять за ними. База даних CICED буде корисною для розслідувань основних категорій міжнародних злочинів, ймовірно скоєних в Україні, а також в умовах інших конфліктів, де ці злочини можуть мати місце.
Окрім того, Євроюст працює над створенням Міжнародного центру переслідування злочину агресії (ICPA), основною метою якого є підтримка та посилення розслідувань злочину агресії шляхом забезпечення ключових доказів та сприяння формуванню справ на максимально ранніх етапах.
Цей центр стане складовою існуючої структури підтримки Спільної слідчої групи (joint investigation team – JIT/ССГ), яка забезпечує оптимальне узгодження між розслідуваннями воєнних злочинів, злочинів проти людяності та геноциду, а також злочину агресії. Прокурори, які входитимуть до складу ICPA, зможуть працювати в Євроюсті на напівпостійній основі, що забезпечить тісну координацію їхньої роботи відповідно до спільної стратегії обвинувачення.
Президент Євроюсту Ладислав Хамран заявив: «Ніщо не може компенсувати жахливі втрати та руйнування, яких зазнав український народ від початку цієї війни. Але за основні міжнародні злочини завжди потрібно відповідати, і Євроюст робить все можливе, щоб допомогти притягнути винних до відповідальності. Нові ініціативи, включаючи Базу даних доказів основних міжнародних злочинів та Міжнародний центр з переслідування злочину агресії, дозволяють нам надавати конкретну підтримку органам, які працюють над забезпеченням справедливості для жертв цих жахливих злочинів».
Віце-президентка Євроюсту та національна членкиня від Литви Маргарита Шнютите-Даугеліене зазначила: «Міжнародне правове співтовариство неймовірно рішуче налаштоване забезпечити відповідальність за злочини, скоєні в Україні. Прагнення домогтися справедливості явно виходить за межі національних, континентальних і організаційних кордонів. Євроюст пишається можливістю зробити свій внесок у ці зусилля, не лише використовуючи весь потенціал наявних у нас механізмів підтримки, але й впроваджуючи інноваційні рішення для захисту доказів основних міжнародних злочинів та посилення розслідування злочину агресії».
Прокурорка, відповідальна за підтримку зв’язків з Україною в Євроюсті, Мирослава Красноборова зауважила: «Хоча шкоду, завдану російським вторгненням, неможливо виправити, ми можемо забезпечити притягнення винних до відповідальності. Створення Спільної слідчої групи дійсно змінило правила гри у процесі притягнення до відповідальності, і Україна вітає підтримку, вже надану Євроюстом. Водночас, ми твердо переконані в тому, що безкарність за злочин агресії ніколи не може бути прийнята. Тому Україна рішуче вітає рішення про створення Міжнародного центру кримінального переслідування злочину агресії при Євроюсті і сподівається, що це прискорить постійні дискусії щодо можливого притягнення до відповідальності за цей найтяжчий міжнародний злочин».
Довідкова інформація
Формування бази даних CICED через війну в Україні стало можливим завдяки внесенню до Регламенту Євроюсту поправки, яка набула чинності 1 червня 2022 року. Централізоване функціонування CICED дозволить Євроюсту сприяти обміну ключовими доказами, виявляти системні дії, що стоять за окремими злочинами, консультувати щодо стратегій переслідування, а також готувати тематичний аналіз і звіти про конкретні аспекти розслідувань основних категорій міжнародних злочинів, як-от сексуальні домагання та ґендерно зумовлене насильство.
База даних забезпечує надійну передачу та зберігання даних, запобігаючи втраті доказів під час конфлікту. Можливість виявлення паралельних розслідувань на ранньому етапі також сприяє більш ефективному використанню ресурсів і зниженню ризику юридичних помилок. Крім того, ведення єдиного реєстру опитаних жертв допомагає уникнути повторної віктимізації при повторних допитах. Тільки компетентні національні органи зможуть надавати інформацію або докази на добровільній основі. Більше інформації про базу даних CICED можна знайти в цьому інформаційному бюлетені.
Міжнародний центр з переслідування злочину агресії (ICPA)
Євроюст підтримає новий Міжнародний центр з переслідування злочину агресії (ICPA), про створення якого оголосила Президент Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн 2 лютого цього року. Головна мета цього центру – посилити розслідування злочину агресії шляхом забезпечення ключових доказів та сприяння процесу формування справ на ранньому етапі.
ICPA стане невід’ємною частиною існуючої в Євроюсті структури підтримки Спільної слідчої групи по Україні, забезпечуючи оптимальне узгодження між розслідуваннями основних категорій міжнародних злочинів і злочину агресії. Наразі триває обговорення деталей імплементації; прокурори, які працюють в ICPA, можуть базуватися в Євроюсті на напівпостійній основі, продовжуючи працювати над своїми внутрішніми розслідуваннями відповідно до національного законодавства. Євроюст надаватиме юридичну, операційну та матеріально-технічну підтримку.
Дії, вжиті Євроюстом з початку повномасштабної війни в Україні
2 березня 2022 року Євроюст організував координаційну зустріч на запит національних органів Литви, Польщі та України з метою обговорення питання переслідування ймовірних основних міжнародних злочинів, скоєних в Україні. 25 березня 2022 року три національні органи підписали угоду про створення ССГ за повної підтримки Євроюсту.
Ця Спеціальна слідча група сприяє обміну інформацією та доказами і посилює координацію. 25 квітня 2022 року учасником ССГ став Офіс Прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС), а 30 травня 2022 року до неї долучилися органи Естонії, Латвії та Словаччини. Румунія увійшла до складу ССГ 13 жовтня минулого року.
З березня 2022 року по теперішній час Євроюст провів 14 координаційних зустрічей за участю ССГ та інших національних органів, які розслідують ймовірні основні міжнародні злочини, скоєні в Україні. Агентство надає ССГ юридичну, логістичну, фінансову та аналітичну підтримку.
На базі Євроюсту також працює Секретаріат Мережі з питань геноциду, який накопичив унікальні експертні знання та досвід щодо переслідування основних міжнародних злочинів. У співпраці з Мережею з питань геноциду та Офісом Прокурора МКС підготовлено практичні рекомендації для організацій громадянського суспільства щодо документування основних міжнародних злочинів. Окрім того, Євроюст бере участь у діяльності Робочої групи Європейської Комісії з питань заморожування та конфіскації активів.
Для отримання повної інформації про роль Євроюсту щодо України, будь ласка, відвідайте спеціальну вебсторінку.
Новини
-
Сім ключових пунктів пропуску в Україні обладнано системами безперебійного живлення завдяки проєкту ЄС
-
Для нарощення обсягів вантажних перевезень Укрзалізниця за підтримки ЄС відкрила оновлений пункт прикордонного контролю поїздів на кордоні з Польщею
-
Комісія виплачує Україні перші 3 мільярди євро як частину кредиту від Групи семи, який погашатиметься з доходів від знерухомлених російських активів
-
ЄС оголосив про пакет гуманітарної допомоги Україні на суму 148 мільйонів євро
-
У Макарові на Київщині розпочали відбудову дитсадка, який зруйнувала Россия
-
ЄІБ надав 4,7 млн євро для покращення управління відходами на Грибовицькому сміттєзвалищі