Skip to main content

Євробарометр: Європейці твердо підтримують енергетичну політику ЄС і реагування ЄС на російське вторгнення в Україну та демонструють більше оптимізму щодо економіки

10/07/2023

Останнє опитування «Стандартний Євробарометр», проведене в червні 2023 року й опубліковане сьогодні, показує, що громадяни ЄС у своїй більшості надалі підтримують енергетичний перехід й очікують масштабних інвестицій у відновлювані джерела енергії.

Вони надалі широко схвалюють заходи, вжиті ЄС на підтримку України та українського народу. Вони також підтримують посилене співробітництво в галузі оборони й збільшення витрат на неї.

Хоча серйозною проблемою залишається інфляція, сприйняття економічної ситуації та економічні очікування поліпшуються. Більшість європейців вважають, що для реагування на поточні економічні виклики може бути ефективним NextGenerationEU — план відновлення на 800 мільярдів євро. Підтримка євро залишається високою.

Широка підтримка енергетичного переходу

Більше восьми з десяти громадян ЄС вважають, що ЄС має масово інвестувати у відновлювану енергетику, як-от вітрову та сонячну (85%), і що підвищення енергоефективності будівель, транспорту та товарів зробить нас менш залежними від виробників енергії за межами ЄС (82%). Крім того, 80% вважають, що держави-члени ЄС повинні спільно купувати енергію в інших країнах, щоб отримати кращу ціну.

До того ж, 81% респондентів згодні з тим, що скорочення імпорту нафти й газу та інвестування у відновлювану енергетику важливі для нашої загальної безпеки, а 82% вважають, що ЄС повинен якнайшвидше зменшити свою залежність від російських джерел енергії.

Міцна підтримка реагування ЄС на російське вторгнення в Україну

Схвалення дій, вжитих у відповідь на російське вторгнення в Україну, лишається дуже високим.

88% громадян ЄС виступають за надання гуманітарної підтримки тих, хто постраждав від війни, а 86% виступають за прийняття в ЄС тих, хто рятується від війни. 75% схвалюють фінансову підтримку України, a 72% підтримують економічні санкції проти російського уряду, підприємств і приватних осіб.

Крім того, 66% згодні із забороною транслювати в ЄС державним ЗМІ, як-от «Sputnik» і «Russia Today», а 64% підтримують фінансування купівлі та постачання в Україну військової техніки. 64% також схвалюють надання Україні статусу кандидата як потенційного члена ЄС.

Загалом, 56% респондентів задоволені реагуванням ЄС на російське вторгнення в Україну, а 54% задоволені реагуванням уряду своєї держави.

За міцнішу оборону ЄС

У цьому контексті 77% європейців висловлюються за cпільну безпекову та оборонну політику. 80% вважають, що слід зміцнити співпрацю в справах оборони на рівні ЄС, 77% — що закупівля військової техніки країнами-членами має бути краще скоординована, 69% хотіли б, щоб ЄС посилив свій потенціал виробництва військової техніки, а 66% стверджують, що в ЄС треба витрачати більше коштів на оборону.

Сильніша Європа у світі

77% згодні з тим, що ЄС має будувати партнерські відносини з країнами за межами ЄС, щоб інвестувати в сталу інфраструктуру й з’єднувати людей і країни всюди у світі. Крім того, 69% вважають, що ЄС має достатньо спроможності й інструментів для захисту економічних інтересів Європи у світовій економіці.

Рівень довіри до ЄС значно зріс у більшості країн-кандидатів від зими 2022—2023 рр. Найвищий рівень довіри спостерігається в Албанії (77%, +6), за нею йдуть Боснія і Герцеговина (57%, +7), Чорногорія (54%, +7), Північна Македонія (48%, +1), Молдова (44%, +2), Туреччина (41%, +12) та Сербія (32%, +2).

Поліпшене економічне середовище

Значно покращилося сприйняття економічної ситуації. 45% респондентів зараз вважають, що ситуація в європейській економіці хороша (+5 пунктів із січня до лютого), це трохи більше за число тих, хто вважає, що вона погана (44%, −7 пунктів). 40% описують економічну ситуацію у своїй країні як хорошу (+5 пунктів), а 58% — як погану (−8 пунктів).

55% європейців вважають, що план відновлення ЄС на суму 800 мільярдів євро — NextGenerationEU — може стати ефективним заходом для реагування на поточні економічні виклики.

У єврозоні підтримка єдиної валюти залишається дуже високою (78% проти 17%), в той час як у ЄС у цілому вона трохи нижче (71% проти 23%).

Інфляція залишається серйозною проблемою, але меншою, ніж на початку року.

27% європейців вважають, що «зростання цін / інфляції / вартості життя» є однією з двох найважливіших проблем, що стоять перед ЄС на даний момент (−5 пунктів від січня—лютого). Друге місце з 25% (−3 пункти) займає міжнародна ситуація, одразу за нею йдуть імміграція (24%, +7 пунктів) та «довкілля й зміна клімату» (22%, +2 пункти). Питання Енергопостачання різко впало з третього на шосте місце (16%, −10 пунктів).

На запитання про дві найважливіші проблеми, що стоять перед їх країною, 45% визначили «зростання цін / інфляції / вартості життя» (−8 пунктів), що значно випереджає економічну ситуацію (18%, +1 пункт), «довкілля й зміну клімату» (16%, +2 пункти), імміграцію (14%, +5 пунктів) та охорону здоров’я (14%, без змін). Різко знизилися побоювання щодо енергопостачання (12%, −7 пунктів) — з другого на п’яте місце.

Загальне сприйняття ЄС залишається стабільним

Більшість загальних показників залишаються стабільними. Варто зазначити, що 47% населення ЄС схильні довіряти ЄС, а 32% — урядам своїх країн. 45% не схильні довіряти ЄС.

У 45% громадян ЄС Європейський союз має позитивний імідж, у 18% — нейтральний, і у 37% — негативний. У всіх державах-членах позитивне сприйняття переважає над негативним.

63% респондентів ЄС стверджують, що вони налаштовані оптимістично щодо майбутнього ЄС, а 34% — песимістично.

Для довідки

Опитування «Весна 2023 р. Спеціальний Євробарометр» 2023» (EB 99) проводилося шляхом особистих бесід з 31 травня до 21 червня 2023 року в 27 країнах-членах ЄС. Було опитано 26 425 громадян ЄС, що перебувають у ЄС. Деякі питання були задані й у дванадцяти інших країнах та територіях.

Для отримання додаткової інформації

Стандартний Євробарометр 99

https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/3052

https://europa.eu/!YC9fKc

Версія pdf

  • Євробарометр, весна 2023 р.

Ukrainian (53.968 kB – PDF)

Download (53.968 kB – PDF)

  • Standard Eurobarometer 99 – Annex

(2919.019 kB – PDF)

Download (2919.019 kB – PDF)

Контакти для медіа

Дана Шпінант
Тел: +32 2 299 01 50
Пошта: dana.spinant@ec.europa.eu