
Україна розпочинає розробку Національної програми адаптації законодавства до права ЄС
12/05/2025
За підтримки Ukraine2EU Міністерство юстиції України офіційно розпочало процес розробки NPAA – Національної програми адаптації законодавства України до права Європейського Союзу (acquis ЄС), що є ключовим інструментом управління реформами та моніторингу готовності України до членства в ЄС.
NPAA є центральним стратегічним документом для планування приведення правової та інституційної систем країни-кандидата у повну відповідність до стандартів ЄС за всіма розділами acquis ЄС. Він кодифікує результати скринінгу та аналізу відповідного законодавства ЄС і трансформує їх у конкретний, всеосяжний загальнонаціональний план дій. Цей документ визначає, які акти acquis ЄС необхідно імплементувати, які органи державної влади відповідальні за цей процес, яким чином і у які строки має відбуватися гармонізація законодавства, а також як і коли відповідні зміни набудуть чинності.
У сесіях 8-9 травня взяли участь державні службовці, відповідальні за формування та імплементацію NPAA у Кластері 1 «Основи процесу вступу до ЄС» (Fundamentals), який включає в себе верховенство права, економічні критерії та реформу державного управління.
«Це наша перша велика зустріч щодо документа, який ляже в основу всього процесу членства України в ЄС. Ми обрали підхід, за якого програма адаптації наповнюватиметься поступово – у міру просування переговорів. Дякую кожному, хто бере участь і несе відповідальність», – наголосила Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністерка юстиції України Ольга Стефанішина, відкриваючи захід та запускаючи процес розробки NPAA.
Представники проєктів міжнародної технічної допомоги – EU4PFM, 3*E4U, Pravo-Justice, EU4PAR, Офіс реформ Кабінету Міністрів України – поділилися висновками за результатами аналізу скринінгових звітів, пояснили, як визначити законодавство ЄС, що є актуальним для України, та розповіли про те, як вони надаватимуть подальшу допомогу.
«На цьому етапі розробки NPAA ми надали методологічну підтримку Міністерству юстиції України та сприяли залученню проєктів МТД до процесу. Попереду ще багато роботи, але ми тут, аби підтримати вас», – зазначила Манте Макаускайте, керівниця Ukraine2EU.
🧩 Під час двох сесій учасники розглянули концепцію NPAA, її структуру та логіку імплементації, а також підхід до визначення відповідних правових актів ЄС для транспозиції в українське законодавство.
«Як ми визначаємо успіх у 2025 році? Це завершення планування транспозиції acquis ЄС за всіма розділами та кластерами. Наступний цикл – правова транспозиція, імплементація та інституційний розвиток – вимагатиме ще більш системного підходу. Це спільні зусилля, і ми глибоко цінуємо співпрацю у налагодженні роботи по NPAA з самого початку», – зазначив Даріус Жеруоліс, ключовий експерт Ukraine2EU з питань розробки NPAA.
Ці зустрічі знаменують важливий перехід від визначення того, що необхідно зробити для успішного вступу України до ЄС, до планування дій для досягнення цієї мети. У міру того, як Україна продовжує будувати правові та інституційні засади для членства в ЄС, NPAA слугуватиме основою для стратегічного планування, координації та підзвітності. Ukraine2EU підтримуватиме українські інституції у виконанні цього непростого завдання.
Новини
-
9 травня Україна та Європейський Союз відзначили День Європи
-
Європарламент ухвалив резолюцію про повернення українських дітей
-
Стійке партнерство та підтримка спроможності – основа ефективної трансформації
-
Пленарне засідання Європарламенту: «Справедливий, сталий та всебічний мир в Україні»
-
EU4Reconstruction: представили нову програму з відбудови
-
Понад 21 000 дітей повернулися до оновлених шкіл завдяки ЄС і ПРООН