Skip to main content

Конференція з відновлення України: Президентка фон дер Ляєн та Виконавчий віцепрезидент Домбровскіс демонструють підтримку через Інструмент для України обсягом 50 млрд євро та угод на суму 800 млн євро задля мобілізації інвестицій для відновлення

22/06/2023

Під час лондонської Конференції з відновлення України 2023 року Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн презентувала детальну інформацію про внесений Комісією законопроєкт щодо нового Інструменту підтримки України, який, у випадку ухвалення Європейським парламентом і Радою ЄС, мобілізує протягом чотирьох років до 50 млрд євро у вигляді як грантів, так і кредитів. Цей Інструмент сприятиме зусиллям України зі збереження макрофінансової стабільності, стимулювання відновлення, а також відбудови й модернізації країни, водночас із впровадженням ключових реформ на шляху до вступу до ЄС між 2024 та 2027 роками. Цей Інструмент є свідченням непохитного наміру ЄС підтримувати Україну в умовах тривалої агресії з боку Росії та на шляху до членства в ЄС.

На полях конференції Виконавчий віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс, разом з Головою Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) Вернером Хоєром, Головою Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Оділь Рено-Бассо та керуючим директором Міжнародної фінансової корпорації (МФК) Махтаром Діопом, підписали угоди на суму понад 800 мільйонів євро з метою мобілізації приватних інвестицій для відновлення та відбудови економіки України. Згадані угоди, підтримані Європейським фондом сталого розвитку плюс (фінансовим підрозділом Інструменту сусідства, розвитку та міжнародної співпраці «Глобальна Європа»), є свідченням спільного міжнародного прагнення мобілізувати приватний сектор для відновлення та відбудови України. Ці угоди виокремлені у новий Інструмент підтримки України, котрий, як очікується, буде введений в дію в 2024 році.

П’ять угод щодо фінансування відновлення економіки, енергетики та комунальної інфраструктури України:

Підписані угоди сприятимуть участі приватного сектору у відновленні та відбудові України. Вони мобілізують кошти на страхування від воєнних ризиків та забезпечать гарантії, які знизять ризики для фінансування українського приватного сектору, зокрема малих підприємств, агробізнесу та очолюваних жінками компаній:

  1. Гарантія EU4Business для мікро-, малих та середніх підприємств: нова угода з Групою ЄІБ про надання 40 млн євро у вигляді гарантій, зокрема 30 млн євро для України, що розблокує кредити у обсязі 375 млн євро для малих та мікропідприємців. Решта будуть виділені для банків у Молдові, Грузії, Вірменії та Азербайджані.
  2. Механізм для МСП – поглиблена та всеохоплююча зона вільної торгівлі (ПВЗВТ): ще 125 мільйонів євро у вигляді нових кредитів для МСП від українських банків стануть можливими завдяки адаптації до поточної програми розподілу ризиків, що фінансується Комісією та впроваджується Групою ЄІБ.
  3. Кредити для швидкого відновлення – ініціатива «ЄС для України» (EU4U): 100 млн євро нового фінансування від ЄІБ для України, гарантованого ЄС у вигляді суверенних кредитів для швидкого відновлення, включно з терміновим ремонтом муніципальної та енергетичної інфраструктури
  4. Програма гарантування малих кредитів: до 200 мільйонів євро у вигляді фінансування від фінансових установ України для малого бізнесу, з особливою увагою до агробізнесу та підприємств, що належать жінкам, завдяки партнерству ЄС і МФК, спрямованому на зниження інвестиційного ризику з боку приватного сектора.
  5. Грант місту Кременчук у рамках Фонду енергоефективності України та програми реагування на кризові ситуації: 1,1 млн євро у вигляді грантів від ЄС спрямовано через МФК Кременчуцькій міській раді, щоб допомогти відремонтувати муніципальні будівлі для розміщення сотень внутрішньо переміщених осіб, які виїхали з районів, що постраждали від російської агресії.

Нове партнерство щодо страхування воєнних ризиків для інвестицій у відбудову та міжнародну торгівлю України:

Пілотна схема страхування воєнних ризиків – Гарантія відновлення та відбудови України: Комісія висловила зацікавленість у підтримці інноваційної пілотної схеми ЄБРР, яка розглядає можливість мобілізації гарантійного фінансування. Ця схема спрямована на подолання недоліків ринкового механізму, щоб полегшити доступ до страхування воєнних ризиків для українських та міжнародних компаній. Такі гарантії захищатимуть майбутні приватні інвестиції, а також страхуватимуть міжнародне судноплавство й торгівлю від воєнних ризиків.

Крім цього, в кулуарах лондонської Конференції з відновлення України 2023 року, під час першого очного засідання керівного комітету Міжвідомчої координаційної платформи донорів для України, під співголовуванням Європейської комісії, США та України, було просунуто вперед масштабну роботу, щоб забезпечити задоволення нагальних пріоритетних потреб України на 2023 рік та їх узгодження із зобов’язаннями донорів. Керівний комітет обговорив також наступні кроки для подальшої координації порядку денного реформ в Україні. ЄС працюватиме з Україною над планом інвестицій та реформ, які отримають сприяння в рамках нового Механізму підтримки України, який може слугувати для скеровування допомоги Україні від інших донорів.

Для довідки

Агресія Росії проти України продовжує спричиняти жахливі людські страждання, масове руйнування інфраструктури і тяжке порушення економіки. Європейський Союз (ЄС) та його держави-члени продемонстрували безпрецедентну єдність у засудженні дій Росії та наданні підтримки Україні. Станом на травень 2023 року, ЄС, його держави-члени та європейські фінансові інституції, керуючись підходом «Команда Європи», надали Україні та її народу широкий перелік підтримки у обсязі понад 70 мільярдів євро.

Новий Інструмент підтримки України сприятиме зусиллям України зі збереження макрофінансової стабільності, стимулювання відновлення в найближчій перспективі, а також відбудови та модернізації країни, водночас із впровадженням ключових реформ на шляху до вступу до ЄС. Він підтримуватиме перехід до зеленої, цифрової та інклюзивної економіки, яка поступово буде узгоджена з правилами та стандартами ЄС.

Комісія вітає успіхи, які Україна робить для втілення семи пріоритетів реформування, визначених у висновку щодо заяви України на членство у ЄС, попри складну ситуацію на місцях через агресію з боку Росії, а це свідчить про те, що Україна серйозно ставиться до процесу вступу. Під час неформального засідання Ради із загальних питань, що відбудеться 22 червня, Комісія надасть Раді оновлену усну інформацію про успіхи, яких досягла Україна , а також вона готова і надалі допомагати Україні в досягненні сталих успіхів протягом найближчих місяців.

Міжвідомча координаційна платформа донорів для України була започаткована 26 січня 2023 року, коли відбулося інавгураційне засідання її керівного комітету. Вона об’єднує найвищих посадовців з України, ЄС, країн «Великої сімки», а також партнерів з міжнародних фінансових інституцій, зокрема Європейського інвестиційного банку, Європейського банку реконструкції та розвитку, Міжнародного валютного фонду та Світового банку, щоб координувати зусилля із задоволення фінансових потреб України як у короткостроковій та середньостроковій перспективі.

Лондонська Конференція з відновлення України 2023 року була присвячена мобілізації міжнародної підтримки економічної і соціальної стабілізації України та її відновленню від наслідків війни. Зокрема, конференція була присвячена екстреній допомозі для нагальних потреб та фінансуванню участі приватного сектору в процесі відбудови України. Вона є наступною після міжнародних конференцій, що відбувалися в Парижі, Берліні та Лугано.

Підтримка пілотної схеми страхування воєнних ризиків є складовою рамок лондонської конференції щодо страхування воєнних ризиків, котрі створили бачення того, як механізми страхування політичних, зокрема і воєнних, ризиків можуть відігравати сприятливу роль у розблокуванні потоку приватних інвестицій, необхідних для підтримки економіки України під час війни, а також підтримки якнайшвидшого відновлення України та її довгострокової відбудови.

Для отримання додаткової інформації

Вебсторінка Конференції з відновлення України 2023 року.
Вебсторінка про підтримку України з боку ЄС.
Вебсторінка Міжвідомчої координаційної платформи донорів для України
Програмна промова Голови фон дер Ляєн на Конференції з відновлення України 2023 року

Цитата

Інвестиції у відновлення та відбудову України мають розпочатися негайно. ЄС підтверджує своє зобов’язання надавати фінансову підтримку цьому процесу. Ми тісно співпрацюватимемо з міжнародними партнерами та бізнес-спільнотою, щоб допомогти відбудувати демократичну й заможну Україну, яка прямує до Європейського Союзу. Підписані сьогодні угоди стимулюють приватний сектор інвестувати в Україну, створювати достаток і робочі місця, а також спрямовувати українську економіку ближче до ЄС.

Valdis Dombrovskis, Executive Vice-President for an Economy that Works for People – 22/06/2023

Контакти для медіа

If you do not work for a media organisation, you are welcome to contact the EU through Europe Direct in writing or by calling 00 800 6 7 8 9 10 11.