Skip to main content

Проєкт ЄС презентував проміжні результати з оцінки вразливості секторів економіки до зміни клімату на прикладі Миколаївської області

30/05/2023

24 травня експерти проєкту “Зміцнення потенціалу регіональних і місцевих адміністрацій щодо реалізації та забезпечення дотримання законодавства ЄС в галузі навколишнього середовища, зміни клімату і розвитку інфраструктурних проєктів”, що фінансується ЄС (APENA 3), презентували проміжні результати з оцінки вразливості секторів економіки до зміни клімату на прикладі Миколаївської області. Презентація відбулася в місті Києві у змішаному форматі. До події долучилося понад 100 учасників: експерти, громадськість, представники органів місцевого самоврядування з різних областей України.

Питання зміни клімату є колосальним викликом для світової спільноти. Для України повномасштабне російське вторгнення спричинило ще більші виклики, тому питання формування ефективної кліматичної політики як на державному, так і на регіональному рівнях наразі є ключовим для забезпечення “зеленого” відновлення та подальшого розвитку нашої країни. Ми переконані, що відновлення України має відбуватися з урахуванням кліматичних цілей та цілей зеленої трансформації. Це має бути “зелене” відновлення з обов’язковим урахуванням прогнозних тенденцій зміни клімату, оцінок ризиків та вразливості соціально-економічних секторів і природних компонентів до зміни клімату та включенням питання адаптації до зміни клімату до регіональних стратегій розвитку, стратегій розвитку територіальних громад та планів заходів з їх реалізації, а також до програм економічного і соціального розвитку областей, районів, міст” – Вікторія Киреєва, заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України.

Ще до повномасштабного російського вторгнення Україна підтвердила свій намір приєднатися до Європейського зеленого курсу. Зараз це рішення є ще більш важливим через статус країни-кандидата на членство в ЄС, а також тому, що наша спільна мета – “відбудувати краще, ніж було” в Україні. Активне залучення місцевої влади, громад та їхня ініціатива щодо зеленої відбудови з урахуванням довгострокових змін клімату та адаптації до цих змін, а також участь широкого кола зацікавлених сторін у прийнятті рішень є вирішальними для досягнення успіху. Тому робота, яку зараз виконує проєкт APENA 3 у тісній співпраці з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, є дуже важливою. Ми сподіваємося, що результати цієї роботи стануть частиною планування післявоєнної відбудови“, – прокоментувала Ольга Сімак, координаторка сектору з питань довкілля Представництва ЄС в Україні.

Під час презентації експерти розповіли про допомогу проєкту APENA 3 у підготовці Стратегії з адаптації до зміни клімату Миколаївської області та допомогу в доопрацюванні методологічних рекомендацій, які стануть керівним документом для цієї роботи в майбутньому. Стратегія для Миколаївської області є першою, яку допомагає розробляти APENA 3, і подібна допомога буде надана ще двом областям – Львівській та Івано-Франківській.

Експертка проєкту APENA 3 у Миколаївській області Марія Зінченко розповіла про зусилля, пов’язані зі збором та аналізом даних, використаних у дослідженні, підкресливши брак інформації з тих частин Миколаївської області, які були або залишаються під російською окупацією (14% та 4% території відповідно). Довоєнні дані, використані в цій роботі, необхідно буде скоригувати, коли з’являться нові статистичні дані. Експертка з питань клімату проекту APENA 3 Віра Балабух представила аналіз клімату на основі метеорологічних даних 5 станцій у Миколаївській області за 60 років. Зміни середньорічних температур у Миколаївській області перевищують загальносвітові показники, і ця тенденція прискорюється протягом останніх 30 років з більш частими та інтенсивними грозами, зливами та шквалами. Російська агресія ще більше підвищила ризики виникнення пожеж у степовій та інших частинах регіону.

Кліматологиня Світлана Краковська, ключова експертка проєкту APENA 3, представила підхід та проміжні результати аналізу чутливості та вразливості окремих секторів до зміни клімату. Моделювання базувалося на двох репрезентативних шляхах концентрації і охоплювало потенційний вплив 32 загальних факторів кліматичного впливу з 5 категорій (наприклад, спека і холод, волога і суха погода, сніг і лід, швидкість вітру і прибережна зона) на кілька секторів і сфер діяльності (наприклад, сільське господарство, лісове господарство, водні ресурси, біорізноманіття, критична інфраструктура, будівлі, культурна спадщина, туризм). Експертка наголосила на важливості врахування викликів та можливостей пов’язаних зі зміною клімату на етапі планування регіонального розвитку, зокрема, з огляду на повоєнну відбудову. Пані Світлана Краковська підкреслила: “Результати, отримані нашими науковцями, є навіть не прогнозами, а скоріше проекціями. Як все відбуватиметься у найближчі 50-100 років тепер залежить від людства, тобто від нас з вами“.

Робота над Стратегією з адаптації до зміни клімату для Миколаївської області має завершитися до кінця літа, а робота над стратегіями для Львівської та Івано-Франківської областей триває і буде готова невдовзі після Стратегії для Миколаївської області. APENA 3 буде продовжувати інформувати про хід роботи.

Довідкова інформація:

Проєкт «Посилення спроможності регіональних та місцевих органів влади для впровадження та застосування законодавства ЄС у сферах захисту навколишнього середовища, протидії кліматичним змінам та розвитку інфраструктурних проєктів» фінансується Європейським Союзом для надання довгострокової підтримки у підвищенні спроможності органів державної влади України на місцевому та регіональному рівнях в питаннях розробки та впровадження ключових реформ, що випливають з Угоди про асоціацію, включаючи спроможність здійснювати процес зближення законодавства з ЄС у сферах оцінки впливу на навколишнє середовище, стратегічної екологічної оцінки, поводження з відходами та адаптації до зміни клімату.

За додатковою інформацією звертайтеся до PR менеджерки проєкту APENA 3 Юлії Пашковської, julia.pashkovska@egis-ukraina.com , +38 099 984 98 41