Недавнє опитування програми EU4Youth показало, що в українських ветеранів виникають значні труднощі під час реінтеграції в цивільне життя. Упереджене ставлення центрів зайнятості та соціальних служб ускладнює цей перехід.
Ветерани стикаються із тривалим часом очікування та бюрократичними перепонами при отриманні статусу учасника бойових дій чи інвалідності, отримання пільг і адаптації до цивільного життя, а також стійких упереджень та стереотипів щодо свого психічного здоров’я.
Дослідження «Повертаємось з війни!», присвячене проблемам молодих ветеранів і колишніх учасників бойових дій в Україні, було проведене фахівцями науково-дослідної установи «Інститут сімейної та молодіжної політики імені Олександра Яременка» протягом січня-травня 2023 року. Його замовило Центральне агентство з управління проєктами в рамках програми «Третя фаза Програми EU4Youth: молодіжна зайнятість та підприємництво», що фінансується ЄС.
Із 2014 року Україна займається комплексною реабілітацією та реінтеграцією 2 мільйонів ветеранів і колишніх учасників бойових дій, що ускладнилося російським повномасштабним вторгненням.
Незважаючи на закони про підтримку ветеранів, розрізнене виконання між установами перешкоджає більш ніж половині отримати медичну допомогу та оформити соціальні виплати. Відсутність роботи після повернення, недостатня кваліфікація спеціалістів із підтримки та обмежений доступ до послуг реінтеграції посилюють ці проблеми, змушуючи багатьох ветеранів боротися з безробіттям, психологічними розладами й алкогольною залежністю.
Ветерани висловили потребу в інформаційній підтримці, допомозі у працевлаштуванні, ресурсах для підприємництва. Згідно з опитуванням, близько половини ветеранів потребують матеріальної допомоги, а понад 50% підозрюють, що в майбутньому їм знадобиться допомога із підтримкою здоров’я. Хоча багато ветеранів хотіли б розпочати бізнес, такі фактори, як триваючі військові дії, обмежений капітал, обмежений доступ до кредитів і бюрократичні перепони, гальмують їхні підприємницькі зусилля.
У дослідженні запропоновано ключові поради щодо підтримки комплексної державної політики стосовно молодих ветеранів, яка гарантуватиме забезпечення роботою, покращення доступу до соціальної підтримки та спрощення отримання статусу ветерана через веб-сайт. Крім цього, покращення реінтеграції ветеранів можливе за допомогою національної програми наставництва, спеціалізованого навчання, психологічного скринінгу, реєстру ветеранських асоціацій та онлайн-інструментів для пошуків роботи й освіти.
Щоб сприяти працевлаштуванню ветеранів, рекомендується створити стимули для роботодавців, запровадити квоти. Важливою є також підтримка підприємництва ветеранів через національні й регіональні програми, податкові пільги та легший доступ до державних контрактів. Додаткові пропозиції включають бізнес-центри, орієнтовані на «зелену» економіку, освітні квоти, пільги для роздрібної торгівлі й рекламу успішних ветеранів-підприємців.
Фінансована Європейським Союзом і Литвою програма«Третя фаза Програми EU4Youth: молодіжна зайнятість та підприємництво» реалізується Центральним агентством з управління проєктами у країнах Східного партнерства, включаючи Азербайджан, Білорусь, Вірменію, Грузію, Молдову та Україну. Ініціатива продовжуватиме свою діяльність до середини 2025 року, зосереджуючись на наданні технічної допомоги урядовим і неурядовим організаціям, які займаються проблемами зайнятості та працевлаштування молоді.
Дізнатися більше:
Новини
-
ЄС, ПРООН і партнери передали обладнання для забезпечення критичних енергопотреб Харкова
-
За підтримки ЄС відремонтували відділення невідкладної медичної допомоги та систему водовідведення у Немішаєво
-
ЄІБ надав 16,5 млн євро на оновлення громадського транспорту у постраждалих від війни містах України
-
Дві школи на Житомирщині були відремонтовані за підтримки ЄС і ПРООН
-
Україна приєднується до підпрограми «МЕДІА» програми «Креативна Європа»
-
ЄС та ПРООН передали автомобілі для мобільних соціальних служб Чернівецької області