Skip to main content

Народжені під вогнем: попри війну нове життя перемагає в Україні

07/08/2023

Рік тому цей пологовий будинок у Чернігові, на півночі України, був оточений російськими військами. Попри ворожі обстріли пологове відділення не припиняло свою роботу жодного дня, навіть тоді, коли було майже повністю відрізане від зовнішнього світу, а необхідні медикаменти доводилося доставляти човном.

Зараз, через рік після того, як російські війська залишили Чернігівську область, цей пологовий будинок продовжує працювати. Разом із Фондом ООН у галузі народонаселення (UNFPA) Євросоюз підтримує персонал і пацієнток пологового будинку, забезпечуючи спеціальні набори для кесаревого розтину та «набори гідності» для жінок.

За даними МОЗ України, за перший рік повномасштабного вторгнення російські війська зруйнували 174 медичні заклади в Україні та суттєво пошкодили ще 1106.

Чернігівський пологовий будинок також був у цьому списку. У березні 2022 року російська артилерія тричі влучила в нього, пошкодивши стіни, дах і понад 100 вікон. Але навіть тоді жінки продовжували народжувати в укритті пологового.

«Пацієнтки перебували у стресовому стані. На жаль, кількість передчасних пологів зросла з 7% до 11%. Збільшилася також кількість новонароджених у відділенні інтенсивної терапії. Але здебільшого пологи проходили швидко та якісно. Жінки народжували протягом 3-4 годин після надходження до лікарні», – згадує д-р Василь Гусак, генеральний директор пологового будинку.

За даними UNFPA, близько 265 000 жінок в Україні були при надії станом на початок російського вторгнення. Багато з них були змушені народжувати в умовах обмеженого доступу до медичної допомоги, в приміщеннях, що перебували під обстрілами, без електрики, води й опалення.

Пологи в підвалах або на станціях метро стали сумною і поширеною реальністю.

В умовах війни, що триває в Україні, вагітні та жінки, які годують груддю, а також пологові будинки потребують додаткової підтримки.

З метою підвищення якості послуг репродуктивної медицини та покращення умов проведення пологів і грудного вигодовування UNFPA, за фінансової підтримки ЄС, розповсюджує готові набори для кесаревого розтину та «набори гідності» з усіма основними гігієнічними засобами для вагітних та жінок, які годують груддю.

Олеся, яку ми зустріли в Чернігові, народила свого сина Платона шляхом кесаревого розтину в грудні минулого року. Вона одна з тисяч жінок, які отримали такі медичні та гігієнічні засоби.

«Я дізналася, що вагітна, у квітні, одразу після обстрілу. Було і радісно, і хвилююче, адже це була довгоочікувана і бажана вагітність», – поділилася Олеся.

«Дякувати Богу, все пройшло добре. 7 грудня народився мій синочок. І мені дуже сподобався набір, який мені видали. В ньому було все необхідне для жіночої гігієни та ковдра. Це було дуже корисно і вчасно в ті місяці», – пояснила вона, згадуючи свою вагітність з посмішкою і тривогою.

У 2022 році ЄС виділив 40 млн євро гуманітарної допомоги на проєкти у сфері охорони здоров’я в Україні.

За даними Світового банку, війна росії завдала збитків сектору охорони здоров’я в Україні приблизно на 2,5 млрд доларів США.

Загальні потреби в реконструкції та відновленні оцінюються в 16,4 млрд доларів США на наступні 10 років.

Розповідь Іванни Бедей, асистентки з питань інформації та комунікації в Києві, Операції ЄС у сфері цивільного захисту та гуманітарної допомоги.
Twitter: @ECHO_Europe