
Просування ІТ під час війни: Lviv IT Cluster та допомога EU4Digital
13/05/2025
В останні роки, зокрема під час повномасштабного вторгнення, Львів посилює свою роль як одного з головних технологічних хабів Центрально-Східної Європи. Зокрема, Львівський ІТ Кластер підтвердив статус одного з провідних технологічних об’єднань України. У 2024 році цей кластер став переможцем європейського бенчмаркінгу кластерів, отримавши престижний знак якості European Cluster Excellence Initiative (ECEI) Bronze Label за підтримки Програми EU4Digital.
Світлана Скрипка, менеджер зі зв’язків із донорами Львівського ІТ Кластера, пояснила цінність цієї підтримки та діяльність її організації в інтерв’ю українському медіа-сайту «24 Канал».
Нагорода є важливим показником ефективності та організаційного розвитку кластерів, які відповідають європейським стандартам управління, мають високий рівень співпраці між учасниками та мають стратегічний потенціал для подальшого зростання. Як ваша команда оцінює отримання відзнаки Bronze Label?
“Отримання відзнаки Cluster Management Excellence Label BRONZE – Striving for Cluster Excellence є важливим визнанням якості нашої роботи та проєктів. Це підтверджує відповідність міжнародним стандартам та допомагає порівняти нашу діяльність із найкращими практиками європейських кластерів. Крім того, запропоновані у звіті рекомендації з розвитку значною мірою співпадають із нашими цілями на найближчі роки”, — каже Світлана Скрипка, менеджер зі зв’язків із донорами Львівського ІТ Кластера.
Як Lviv IT Cluster адаптується та співпрацює з державою
Це визнання має не тільки зміцнити ваші позиції в Україні, а й суттєво сприяти інтеграції ІТ-галузі країни в європейський технологічний простір. Однак, в часи війни Україна стикається зі складними бюджетними проблемами, тож як Львівському ІТ Кластеру вдалося вирішити будь-які труднощі щодо донорів та грантів і чи є співпраця з державою у цьому плані?
Незважаючи на труднощі, з якими стикається Львівський ІТ Кластер як щодо фінансування, так і загалом повномасштабного вторгнення, організація продовжує адаптуватися до нових умов, розширювати співпрацю з міжнародними партнерами та залучати ресурси для підтримки малого та середнього бізнесу, розвитку освітніх програм і технологічних інновацій. Важливу роль у цьому процесі відіграє співпраця з державними органами, які сприяють ініціативам у сфері освіти, цифровізації та розвитку ІТ-галузі.
Наш кластер стикався з низкою труднощів у питанні донорських коштів і грантів. Основними викликами стали різка зміна політик та очікування швидких і значущих результатів у дуже стислі терміни. Це ускладнює процес залучення фінансування, оскільки грантодавці нерідко змінюють свої пріоритети, а вимоги до звітності та термінів реалізації проєктів можуть бути надто жорсткими.
Ми не розглядаємо гранти як єдиний чи основний ресурс для реалізації наших проєктів, оскільки стабільність діяльності нашого кластера залежить від поєднання різних фінансових потоків. Однак додаткове грантове фінансування дозволяє нам швидше масштабувати ініціативи, охоплювати ширшу аудиторію та приносити більше переваг як ІТ-галузі, так і суспільству в цілому.
Зокрема, важливу роль у нашій діяльності відіграє співпраця з державними органами. Хоча ми не отримуємо державного фінансування, їхня підтримка є надзвичайно цінною. Наприклад, Міністерство цифрової трансформації допомагає нам у межах своєї компетенції, відкриваючи для бізнесу та ІТ-індустрії доступ до масштабних міжнародних програм, таких як Digital Europe.
Також Мінцифра підтримує низку наших проєктів, зокрема СodeUA, IT Research, IT Arena та освітні ініціативи. Окрім цього, Міністерство освіти сприяє нам у створенні нових навчальних програм, як на рівні професійно-технічної освіти, так і бакалаврату, що допомагає розвивати ІТ-галузь в Україні.
Діяльність та ініціативи Львівського ІТ Кластера
Як діяльність вашої організації допомагає учасникам вашого кластера? Які спеціалісти їм потрібні та в яких сферах?
Кластер не надає фахівців напряму, але створює сервіси, які відповідають на запити спільноти та сприяють розвитку ІТ-індустрії. Усі наші проєкти реалізуються на основі потреб учасників асоціації та охоплюють широкий спектр напрямків.
Одним із ключових напрямів є освіта та підготовка спеціалістів. Ми сприяємо створенню професійно-технічних і бакалаврських програм, які дозволяють навчати фахівців без необхідності додаткового донавчання після працевлаштування.
Окрім цього, Кластер підтримує учасників через низку ініціатив. Серед них юридична допомога та консультації, при укладанні угод злиття та поглинання, що сприяє розвитку компаній-учасників. Також існують професійні спільноти та peer-to-peer менторство Founders Dialogue, що допомагає керівникам компаній обмінюватися досвідом.
Проводяться професійні конференції IT Meets, які сприяють розвитку експертної спільноти, надаються цифрові інструменти для HR та підтримка укладання угод між учасниками через IT Club Loyalty.
Ми проводимо аналітичні «ІТ-дослідження», які допомагають підприємствам приймати обґрунтовані рішення під час кризи та невизначеності. Крім того, наш кластер займається міжнародним просуванням української IT-індустрії через «CodeUA», «IT Arena» та «Scroll.media».
Окремо важливим напрямком є соціальна відповідальність та об’єднані дії учасників у підтримці оборони України, допомозі постраждалим і відновленні інфраструктури. У межах ініціативи Victory Projects реалізовано низку ініціатив. Це цільова підтримка Сил оборони, зокрема ПвК «Захід» та Західного регіонального управління ДПС, забезпечення критичної інфраструктури, створення центрів ментального здоров’я для дорослих, дітей і підлітків.
Також відновлюється житловий будинок у Львові на вулиці Коновальця, 46, який постраждав від ракетного удару у вересні 2024 року. Усі ці ініціативи реалізуються завдяки згуртованій роботі учасників Кластера та операційній діяльності команди.
Серед позитивних досягнень варто відзначити доєднання кластера до мережі Європейських хабів цифрових інновацій (EDIH) за підтримки Європейської Комісії. EDIH – це центри підтримки, які допомагають компаніям і громадським організаціям реагувати на цифрові виклики та підвищувати свою конкурентоспроможність. Вони надають доступ до технічної експертизи, а також такі послуги, як фінансові консультації, навчання та розвиток навичок, які є ключовими для успішної цифрової трансформації. Їх запуск є важливим підтвердженням значущості кластерної діяльності на міжнародному рівні. Визнання таких закладів відкриває для нас нові можливості та зміцнює наші позиції у сфері міжнародного співробітництва».
Потреби цифровізації та допомога EU4Digital
Для ефективної діяльності в сучасному світі організації та бізнеси потребують доступу до передових інструментів. Чи забезпечена потреба Кластера у цифрових інструментах? Чи є доступ до потрібних інструментів – як-от платні версії ШІ, програмного забезпечення? Чи є програми, в яких бере участь Кластер для покриття фінансування чи отримання доступу до інструментів?
Кластер активно використовує в роботі різноманітне спеціалізоване програмне забезпечення та цифрові інструменти. Для деяких продуктів нам вдалося отримати спеціальні індивідуальні умови напряму від компаній-розробників, зокрема від Adobe. Інші інструменти доступні нам завдяки участі у проєкті TechSoup, який надає спеціальні умови для неприбуткових організацій.
Попри це, у нас залишається потреба в специфічному програмному забезпеченні, яке критично важливе для роботи аналітичного відділу та поширення результатів досліджень у зручному форматі. Серед таких рішень, до прикладу, QuestionPro – надає знижки для неприбуткових організацій, але навіть зі знижкою вартість залишається високою (понад $4000 на рік, і ціна щороку зростає). IBM SPSS – вартість становить $2000 на рік. Power BI Premium – коштує понад $4000 на рік.
Ми постійно працюємо над оптимізацією витрат та шукаємо можливості отримання доступу до необхідних інструментів через партнерські програми або спеціальні умови для неприбуткових організацій.
Ви згадали звіт EU4Digital щодо картографування кластерів Східного партнерства, аналізу та рекомендацій щодо підтримки, який був опублікований у січні цього року. Як ви вважаєте, чи був цей звіт актуальним і корисним для вашого кластера?
Звіт EU4Digital щодо картографування кластерів Східного партнерства, аналізу та рекомендацій справді став актуальним і корисним для кластера.
Ми взяли до уваги зокрема рекомендації звіту щодо об’єднання ресурсів для збільшення соціального впливу, консолідації зусиль для формування спільного голосу для вдосконалення нормативно-правової бази. Також є корисним звіт, що конкретно стосується кластерів – рекомендації звідти допомогли направити нашу діяльність у потрібне русло, в тому числі у напрямках комунікацій та цифровізації.
Міжнародні перспективи та плани на майбутнє
Які висновки зробив ваш кластер із дискусій з європейськими експертами? Яким ви бачите майбутнє Львівського ІТ Кластера?
Участь у міжнародних програмах виводить діяльність нашого кластера на новий рівень. Водночас дослідження, які проводить кластер, допомагають бізнесу приймати стратегічні рішення в складних економічних умовах. А вивчення та врахування рекомендацій зі звітів EU4Digital допомагає кластеру зміцнювати зв’язки з європейськими кластерами та впроваджувати кращі практики менеджменту.
Обговорення з експертами ECEI дало нам змогу краще зрозуміти відмінності у побудові та роботі кластерів в Україні та ЄС. Зокрема, європейські кластери інколи створюються та керуються «згори» – державою, яка визначає їхні політики та напрями розвитку. Водночас українські кластери будуються бізнесами, орієнтовані на захист інтересів індустрій і взаємодіють із державними органами в іншому форматі.
Однією з ключових відмінностей є підхід до фінансування. Ми за своєю природою надаємо сервіси учасникам, ставлячи на перший план розвиток індустрії та спільноти. Грантове фінансування для нас є лише інструментом диверсифікації ресурсів або масштабування проєктів, але отримання коштів з державного бюджету України ми не розглядаємо як можливий варіант фінансування діяльності кластера.
Соціальна відповідальність залишається важливим напрямком діяльності Lviv IT Cluster. Організація продовжує підтримувати ініціативи, спрямовані на допомогу українським захисникам, відновлення інфраструктури та підтримку громад, які постраждали від війни. Проєкти, реалізовані в межах Victory Projects, демонструють, як об’єднані зусилля ІТ-спільноти можуть мати реальний вплив на зміцнення країни.
Очікується, що подальший розвиток Lviv IT Cluster сприятиме не лише зростанню ІТ-індустрії, а й цифровій трансформації всієї країни. Завдяки цифровізації формується сильна, стійка та конкурентоспроможна технологічна екосистема України.
Lviv IT Cluster та інші кластери, обрані для отримання підтримки EU4Digital у процесі порівняльного аналізу та маркування якості Європейського кластерного менеджменту, було оголошено під час Форуму EU4Digital з ІКТ-інновацій 9 жовтня 2024 року в Молдові.
Автор: Лев Шевченко
Історії
-
Прифронтова цифровізація: співпраця Kharkiv IT Cluster
-
Як EU4Youth сприяє створенню можливостей і досягненню успіху серед української молоді
-
«Коли ми їдемо на заняття, це для нас свято»
-
Ініціатива «Відновлення місцевих шкіл задля стійкості»
-
Відновлення громади та довкілля на півночі України
-
Holka: створення мережі активістів для боротьби з корупцією по всій Україні