Skip to main content

Розвиток STEM та освітніх інновацій в умовах війни

14/11/2023

Здобуття якісної освіти в Україні за нинішніх умов можна вважати тринадцятим подвигом Геракла. У 2020 році світ зіштовхнувся з пандемією COVID-19: звичні парти й підручники у школах та університетах замінили екрани смартфонів і ноутбуків. Через два роки українську освіту, що не встигла остаточно оговтатись від різкої зміни форматів навчання, накрило повітряними тривогами, ракетними ударами, відключеннями світла – жорстокою реальністю повномасштабної війни.

Крім того, понад два мільйони українських дітей стали біженцями та разом із батьками виїхали за кордон, ще близько трьох мільйонів дітей, тікаючи зі своїх домівок від війни, стали внутрішньо переміщеними особами, згідно з офіційними даними UNICEF.

Як за таких умов забезпечити належні умови навчання й зацікавити дітей математикою, англійською та іншими точними й гуманітарними дисциплінами?

Відповіді на ці запитання знайшов освітній хаб «Навички майбутнього» у Черкасах, який функціонує на базі навчально-тренінгового центру STEM-освіти Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників.

Три роки тому Наталія Чепурна, ректорка Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників, познайомилася з Антоном Дзюбою на одному із заходів Міністерства освіти і науки. Він разом із небайдужими освітянами впроваджує STEM-освіту в Україні з 2016 року.

Вони вирішили разом створити STEM-центр.

«STEM-освіта – це інтеграція не тільки природничих предметів, а й гуманітарних. Дитина може вміти все. Можливо, її не цікавить програмування, але вона зможе програмувати. STEM – це навчання через кейси, через гру у сучасну професію», – запевняє Антон Дзюба.

«Якщо дитина має талант, його треба розкрити», – Антон Дзюба.

Після початку повномасштабного вторгнення Інститут та STEM-центр почали працювати з дітьми ВПО, які не мають технічної можливості отримати вільний доступ до навчання, а також підтримувати вчителів в організації навчального процесу. Нові виклики спонукали їх до створення простору, який би допоміг новим жителям громади та їхнім дітям здобути якісну освіту й навички.

Вже у вересні 2022 року благодійна організація «Фонд освітніх ініціатив» відкрила освітній хаб «Навички майбутнього» на базі STEM-центру в Черкасах за підтримки проєкту EU4Dialogue, що фінансується ЄС та реалізується Програмою розвитку ООН (ПРООН). Мета проєкту – побудувати міцну основу для миру шляхом створення кращих соціально-економічних умов і безпечного середовища для постраждалих від війни громад.

Простір обладнали ноутбуками, за допомогою яких вчителі можуть виконувати практичні заняття – від розробки презентацій до програмування роботів, а діти отримали вільний доступ до інтернету та можливість використовувати сучасні технології для навчання.

Освітній хаб став майданчиком, де внутрішньо переміщені особи – школярі, студенти та їхні батьки – отримують освітні послуги й набувають цифрових компетенцій. Щомісяця тут навчається понад 200 осіб.

Якщо в сім’ї з декількома дітьми є тільки один ноутбук або ж пристроїв для навчання немає взагалі, то попрацювати за комп’ютером можна в освітньому хабі. Окрім переміщених дітей, сюди приходять місцеві учні та студенти.

«Ми також допомогли вчителям, які перебувають у прифронтових зонах, пройти щорічну атестацію», – розповідає Наталія Чепурна.

«До літа 2022 року понад 3,5 тисяч вчителів із Донецької, Луганської, Херсонської та інших областей змогли дистанційно підвищити свою кваліфікацію», – Наталія Чепурна.

Якщо у слухачів курсів виникали проблеми з підключенням до інтернету під час онлайн-занять, тренери центру записували вебінари та публікували на сайті, де їх можна переглянути в будь-який зручний час. А для учнів 1-11 класів команда записала відеофрагменти уроків тривалістю 10-15 хвилин з усіх шкільних дисциплін.

У STEM-центрі є 3D-принтер, конструктори LEGO, різноманітні дрони, а також спеціальний конструктор для моделювання робота, який може виконувати певні задачі.

У комп’ютерному кабінеті, оснащеному мультимедійною дошкою, відеокамерами й ноутбуками, ми зустріли Олега Ткаченка та Євгена Качкаря. Це тренери освітнього хабу в Черкасах, які долучились до діяльності STEM-центру, маючи за плечима досвід роботи в Державній службі України з надзвичайних ситуацій (ДСНС).

Євген, який приєднався до команди у 2018 році, зазначив, що ДСНС використовує низку сучасних технологій, зокрема роботів-пожежників.

«Роботи допомагають і в розмінуванні. Я адаптую свій попередній досвід і застосовую його тут, у STEM-центрі», – розповідає Євген Качкар.

Олег, який приєднався до команди у 2022 році, раніше висвітлював роботу надзвичайників під час гасіння пожеж та ліквідації наслідків стихійних лих.

«Тепер я допомагаю розвивати напрямок діджиталізації в центрі, зокрема, ми вивчаємо нові технології для впровадження дистанційної освіти. Я треную вчителів, які хочуть перевести свої уроки в онлайн за допомогою ноутбуків і смартфонів», – зазначає Олег Ткаченко.

Тренери центру пройшли комплексне навчання, зокрема з організації та проведення великих заходів, за підтримки ЄС та ПРООН.

Роботу тренерів STEM-центру координує Юлія Зоря, яка вже п’ять років працює в Черкаському обласному інституті післядипломної освіти педагогічних працівників.

Юлія зазначив, що хоча проєкт орієнтований насамперед на ВПО, у центрі раді всім.

«Наприклад, мама десь на вулиці прочитала оголошення, зателефонувала і каже: Я маю восьмирічного сина, але ми не внутрішньо переміщені, чи можемо прийти?. Я відповіла, що можуть».

«Започатковуючи цей проєкт, ми зрозуміли, що в умовах повномасштабної війни повинні насамперед допомогти тим, хто постраждав. – підкреслює Юлія Зоря. – Усвідомлюєш, що дехто не має тих базових можливостей, які раніше були практично в усіх. Розумієш, що люди цього потребують, тому викладаєшся на повну».

Підтримка приймаючої громади

Незважаючи на те, що центр відіграє ключову роль у підтримці переміщених дітей, він також пропонує свої ресурси та можливості для навчання місцевій громаді. Освітній центр перетворився на яскраве місце зустрічей, де студенти й учні можуть збиратися разом, спілкуватись і брати участь у навчанні поза межами традиційних класів.

Команда центру ретельно підбирає групи відповідно до віку, інтересів і рівня навичок, гарантуючи, що кожен учень отримує найбільш підходящий і збагачуючий освітній досвід. Захоплююче навчальне середовище розвиває креативність та інноваційне мислення: діти мають можливість збирати роботів, працювати з конструкторами та занурюватися в передові технології за допомогою окулярів віртуальної реальності.

Доступ до цих ресурсів і можливостей навчання абсолютно безкоштовний. Центр прагне сприяти рівноправному навчальному середовищу, де фінансові обмеження не перешкоджають здобуттю знань і навичок. Таким чином, центр не тільки підтримує освітню подорож переміщених студентів, але й служить навчальним ресурсом для місцевої громади.

Команда організації «Фонд освітніх ініціатив» і STEM-центру при Черкаському обласному інституті післядипломної освіти педагогічних працівників впевнені, що STEM-освіта – це те, що розкриває таланти, дає можливість дітям погратися в сучасний світ і заразом вчити фізику, біологію, математику, українську мову та інші важливі предмети.

«У межах нашої експертизи ми аналізуємо діяльність колег з Черкас і даємо зворотній зв’язок. За допомогою навчання нам також вдалося допомогти тренерам хабу. Наше головне завдання – забезпечити сталість проєкту та якість роботи тренерів», – розповідає Антон Дзюба.

«Ми прагнемо, щоб хаб у Черкасах став потужним цифровим освітнім центром», – Антон Дзюба.

Авторка: Маргарита Лубкова

Стаття опублікована на вебсайті ПРООН в Україні