Skip to main content

Нове життя для ВПО: як житловий проєкт НЕФКО та ЄС змінив Ківерцівську громаду

12/02/2024

Завдяки енергоефективній реконструкції колишнього гуртожитку школи-інтернату переселенці отримали житло у Ківерцівській громаді в межах програми, що фінансується ЄС та реалізується під управлінням НЕФКО.

Ківерці — місто на північному заході України, розташоване приблизно за 12 км від обласного центру Луцька, та адміністративний центр Ківерцівської територіальної громади, чиє населення становить близько 18 тис. осіб. Попри невеликий розмір, на початку повномасштабного вторгнення Росії громада прийняла понад 3000 внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які потребували житла.

Місцева влада багато років хотіла реконструювати будівлю, але реалізувати проєкт раніше не вдавалося. Однак цю ідею нарешті втілили в життя завдяки програмі «Підтримка ЄС для нагальних потреб розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні», що фінансується Європейським Союзом і реалізується під управлінням НЕФКО. Загальний бюджет програми становить 19,4 млн євро, з них близько 1,5 млн євро було виділено на реконструкцію гуртожитку в селі Тростянець Ківерцівської громади.

Окрім задоволення житлових потреб ВПО, проєкт позитивно вплинув на всю Ківерцівську громаду. Завдяки впровадженню передових «зелених» практик і стандартів витрачатиметься менше коштів із міського бюджету на опалення та утримання будівлі.

«Відновлення цієї будівлі — це важливо, бо це ще одна гарна локація, де є укриття та їдальня, якими зможуть користуватися всі, — пояснює голова Ківерцівської міської ради Олександр Ковальчук. — Завдяки співпраці з Євросоюзом та НЕФКО колись занедбана будівля перетворилася на одну з найекологічніших в нашій громаді. Відтепер багато сімей переселенців із дітьми зможуть жити в цих добре функціонуючих квартирах на сприятливих умовах. Вони можуть почати нове життя тут, знайшовши роботу в нашій громаді».

24 січня оновлений гуртожиток прийняв перших мешканців. Серед них Ілля, уродженець Часового Яру Донецької області, де він мешкав із братом і сестрою. Лише сім місяців тому вони залишили місто, що перебувало під постійними обстрілами, переїхавши до тимчасового притулку для переселенців у селі Ставок, що між Рівним і Луцьком. Знайшовши роботу в місцевому готелі, родина оселилася там в кімнаті для персоналу, де вони мешкали втрьох, поки не отримали ключ від квартири у відремонтованому будинку.

Ілля сподівається, що новий дім подарує йому та його братові та сестрі відчуття стабільності. «Ми навряд чи повернемося на Донеччину, бо, думаю, вже не буде куди. Отримати квартиру для нас дуже важливо. Коли я приїхав сюди, в мене нічого не було, і я не знав, що мене очікує і чи зможу я мати тут щось своє. Від цього житла ми очікуємо постійний прихисток, бо, коли не знаєш, де ти прокинешся за місяць, це лячно. Сподіваюся, ми зможемо жити тут комфортно ще довго».

Іван теж родом з Донеччини, з Бахмута. Незважаючи на початок бойових дій, він залишився там, займався волонтерством і допомагав людям, доки не потрапив під обстріл, втративши руку. Після лікування в лікарні Іван знайшов прихисток у Ківерцях і мешкає в громаді вже близько року.

Він задоволений умовами в новій квартирі й переконаний у важливості житлових проєктів для ВПО. «Для України такі проєкти дуже важливі, тому що багато людей втратили житло. Я спілкуюся з багатьма сусідами з Бахмуту, яких розкидало по всій країні. На останніх фотографіях, які я бачив, наш будинок, багатоповерхівка, наполовину зруйнований. Повертатися нам нема куди. Тому буду облаштовуватися тут».

Знайшла новий дім у Тростянці й харків’янка Анна. Коли почалася повномасштабна війна з Росією, її родина півтора місяці жила під постійними обстрілами. Однак, дбаючи про безпеку своєї маленької доньки, вони вирішили поїхати з міста. Після переїзду їхні життя кардинально змінилися. «Я влаштувалася працювати на завод, хоча сама за фахом архітекторка, а мій чоловік вступив добровольцем в лави ЗСУ, де зараз служить у десантно-штурмових військах».

Переїзд до нової квартири для Анни — величезний крок вперед. «Я так мріяла про квартиру. Я рада, що в моєї дитини знову буде власна кімната, як була в Харкові. Я дуже вдячна всім. У мене немає слів. Я хочу плакати від щастя. Умови надзвичайно подобаються: в квартирі все є, все нове, дуже красиво».

«Дуже приємно стати свідком успішної реалізації другого проєкту в рамках ініціативи “Підтримка ЄС для нагальних потреб розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні”. Разом із партнерами з НЕФКО ЄС невпинно працює, щоб надати українцям, що переїхали з регіонів, де точаться бойові дії, вкрай необхідну допомогу. Для цього здійснюється перепрофілювання та реконструкція наявної муніципальної інфраструктури, що перетворює її на енергоефективне житло», – коментує Хенрік Вітфельт, виконуючий обов’язки керівника відділу «Економічна співпраця, енергетика, інфраструктура і довкілля» Представництва Європейського Союзу в Україні.

«Проєкт у Ківерцях — яскравий приклад синергії, яку створюють мотивована муніципальна влада, фінансування від Європейського Союзу, а також допомога та підтримка НЕФКО на всіх етапах реалізації проєкту, — коментує Ронні Нільссон, старший радник НЕФКО. — Ми як і раніше прагнемо співпрацювати з українськими громадами, зосереджуючись на забезпеченні ВПО житлом та базовими послугами і підтримці довгострокового зеленого відновлення країни».

В гуртожитку було проведено капітальний ремонт, щоб перетворити його на окремі, повністю мебльовані квартири. Перепланована будівля була утеплена, оснащена тепловим насосом, сонячними панелями та генератором, щоб забезпечити стабільне електропостачання.

«Ми все розібрали, і залишилися тільки стіни, — розповідає директор компанії-підрядника ТзОВ «Житлобуд» Леонід Стефанович. — Після укріплення фундаменту всі роботи — від внутрішнього оздоблення до під’єднання електрики — було виконано за новітніми технологіями. За весь свій 40-річний досвід роботи в галузі я вперше мав змогу зробити проєкт під ключ. У кожній квартирі є все необхідне для комфортного життя».

Реконструкція житла для переселенців у Ківерцях була реалізована в рамках проєкту «Підтримка ЄС нагальних потреб розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні», що фінансується Європейським Союзом і реалізується під управлінням НЕФКО. Ініціатива спрямована на забезпечення громадян України, змушених покинути свої домівки через збройну агресію Росії, житлом у десяти містах західної та центральної України, зокрема в Ківерцях, Чернівцях, Чорткові, Івано-Франківську, Хмельницькому, Ковелі, Луцьку, Рівному, Золочеві та Звягелі.

Інформація про Інвестиційну платформу сусідства (NIP)

Інвестиційна платформа сусідства (NIP) — це механізм, спрямований на залучення додаткового фінансування для капіталомістких інфраструктурних проєктів у країнах-партнерах ЄС, на які поширюється Європейська політика сусідства (ENP), у таких секторах, як транспорт, енергетика, екологія та соціальний розвиток. NIP також підтримує приватний сектор, переважно через інвестиційні гранти та операції з ризиковим капіталом, із фокусом на малих та середніх підприємствах. NIP прагне об’єднати грантові ресурси з бюджету ЄС та держав-членів Союзу і використати їх для залучення позик від європейських фінансових установ, а також внесків самих країн-партнерів ENP. У такий спосіб ЄС сприяє пріоритетним напрямам діяльності країн-сусідів і підтримує їх у здійсненні ключових інвестицій та прискоренні економічного розвитку.

Інформація про НЕФКО

НЕФКО, Північний зелений банк, є міжнародною фінансовою організацією (МФО), яку було засновано в 1990 році. Наше завдання полягає в роботі над конкретними заходами для прискорення зеленого переходу, і ми слугуємо інтересам наших власників: Данії, Фінляндії, Ісландії, Норвегії та Швеції. Окрім власного капіталу Інвестиційного фонду НЕФКО, ми керуємо декількома трастовими фондами від імені різних донорів для підтримки реалізації екологічних та кліматичних проєктів. Зосереджуючись на малих і середніх проєктах із відчутними результатами, ми демонструємо те, яким чином кліматичні та екологічні проєкти можна впроваджувати та масштабувати у стабільний та економічно ефективний спосіб. Ми проводимо оцінювання проєктів відповідно до наших вибагливих екологічних критеріїв та таксономією ЄС і аналізуємо їхній вплив на реалізацію положень Паризької угоди та Цілей сталого розвитку ООН. Протягом багатьох років НЕФКО впровадила близько 1600 приватних і державних проєктів у ряді галузей по всьому світу. Штаб-квартира НЕФКО розташована в м. Гельсінкі, Фінляндія. Дізнайтеся більше на www.nefco.int.

Контакти для отримання додаткової інформації:

Ронні Нільссон, старший радник, НЕФКО
ronny.nilsson@nefco.int, +358 10 618 06 42

Андрій Каташов, технічний радник, НЕФКО
A.Katashov@nefco.org.ua, +380 96 299 65 70