EU4UKRAINE REVIEW
Модель «Молодіжна гарантія», що вже діє в країнах ЄС, може стати частиною української реальності. Її суть полягає в тому, що кожна молода людина до 30 років, яка з певних причин не працює або не навчається, має отримати пропозицію роботи, стажування чи навчання протягом чотирьох місяців.
Про це йшлося під час ефіру на телеканалі «1+1», що відбувся в межах комунікаційної кампанії ЄС «Разом навчаємося і зростаємо», присвяченої підтримці освіти та молоді в Україні.
У ЄС аудиторія «Молодіжної гарантії» має назву NEET (Not in Education, Employment, or Training). Європейський Союз підтримує ініціативу її впровадження в Україні. За словами ключової експертки проєкту «EU4Youth – Молодіжна зайнятість та підприємництво» Євгенії Петрівської, уже заплановано запуск двох пілотних проєктів у Львівській та Полтавській областях.
«Молодіжна гарантія запускається, зараз іде підготовчий етап, вже є напрацювання. Ми як програма ЄС співпрацюємо в цьому з Міністерством молоді та спорту України», – каже Євгенія.
Однак попереду ще значний обсяг підготовчої роботи, зокрема ухвалення необхідних законодавчих змін і розробка концепції української моделі Молодіжної гарантії.
«Нашу модель ми розробляємо спільно з колегами освіти та Міжнародною організації праці», – розповів заступник міністра молоді і спорту України Андрій Чесноков.
«Можливо, віковий поріг для Молодіжної гарантії встановимо до 35 років. Але сьогодні бачимо, що допомоги все ж насамперед потребують молоді люди, які з різних причин не навчаються, хочуть працювати».
Запровадження «Молодіжної гарантії» потребує ширшої дискусії щодо шляхів залучення молоді на ринок праці та механізмів її мотивації.
«Маємо насамперед розуміти, хто перед нами знаходиться. Не існує такого, що для всіх одна пропозиція. Можливо, ви отримали вже освіту, але вас до цього примусили батьки і ви не хочете цього робити, а хотіли би займатися чимось іншим, – каже Євгенія Петрівська про специфіку роботи з молоддю в межах «Молодіжної гарантії». – Або ви отримали неякісну освіту і хочете перепідготовку, підвищення кваліфікації. Йдеться про індивідуальний план дій. І тут в різний спосіб і за допомогою консультантів, систем, зокрема штучного інтелекту, буде прораховуватися, до чого людина здібна та справді тягнеться».
Окрему увагу слід приділити молоді, яка повертається або ще повертатиметься з фронту.
«Молодіжна гарантія в Україні буде особливою тим, що більшість NEET-молоді складатимуть саме молоді ветерани», – прогнозує Євгенія Петрівська.
Нікопольчанка Ганна Оржиховська через війну змушена була переїхати до Кам’янця-Подільського на Хмельниччині. Разом із нею – її 86-річна мама, яка перенесла інсульт. Підстригти її, помити голову, посадити в ліжко, нагодувати, замінити постільну білизну – у всьому цьому та багатьох інших речах Ганні потрібна допомога.
Таку підтримку жінка отримує завдяки проєкту «SOS-Турбота», який реалізує благодійний фонд «СОС Штаб громадянської оборони» в межах субгранту від «EU4CSOs Empower UA». Проєкт опікується представниками вразливих категорій: людьми похилого віку, особами з інвалідністю, мешканцями спеціалізованих будинків-інтернатів, багатодітними родинами, внутрішньо переміщеними особами (ВПО) та сім’ями ветеранів у десяти громадах Кам’янець-Подільського району.
«Ми надаємо послуги, які для більшості людей є звичайною рутиною, але для наших підопічних – новою якістю життя. Це прибирання, покупки в магазинах, супровід та представництво інтересів, організація дозвілля, побутова допомога, перукарські послуги, – розповідає Наталія Логунова, керівниця проєкту. – Можна отримати також психологічні консультації, для паліативних осіб в Новій Ушиці працює масажист-реабілітолог. Є послуги з покосу трави, орання земельної ділянки, рубання дров».
До Ганни Оржиховської та її мами приходять перукарка й соціальна працівниця. На початку їх також підтримував психолог.
«Мабуть, більше я потребувала психологічної допомоги та підтримки. Мама не може розмовляти, але слухала. Різні пазли складала. Було цікаво», – каже Ганна Генріхівна.
Проєкт стартував у червні 2024 року, і лише за перші шість місяців його фахівці провели майже 300 індивідуальних консультацій психолога. Кількість наданих соціальних послуг та натуральної допомоги сягнула 4,5 тисячі. Сотні разів підопічним орали городи, викошували траву, рубали дрова.
«Попит на наші послуги невпинно зростає, адже допомагаємо людям відчути турботу й підтримку там, де вони цього найбільше потребують, – розповідає Наталія Логунова. – Якщо на початку проєкту ми шукали бенефіціарів, то сьогодні інформацію про нашу діяльність мешканці сіл передають самі через друзів, родичів, сусідів».
Однією з найбільш затребуваних послуг є перукарські стрижки. Їх надає перукарка з 17-річним досвідом Ганна Сухарєва (на фото).
«Усі задоволені та вдячні. У багатьох громадах немає перукарень, а в місті дорого, ще й добиратися часом складно. Особливо пенсіонерам та людям з інвалідністю важко, – розповідає Ганна.
Наталія Черноволова – соціальна працівниця проєкту «SOS- Турбота. Вона допомагає паліативним хворим і літнім людям.
«Прибираю, за потреби перу білизну. В мене є така сім›я, де двоє людей лежачі, то мені треба їх нагодувати, виміряти тиск, – розповідає Наталія про свою роботу. – В іншій родині чоловік з дитинства лежачий, і в нього є батько, якому вже 80 років. Приходжу до них, допомагаю в прибиранні, готую, роблю покупки на ринку, в аптеках. Для таких людей це велика допомога».
Проєкт «SOS-Турбота» працюватиме до червня 2025 року, тож попереду ще багато роботи.
«Я відчуваю, що роблю добру справу, коли допомагаю людям, які дуже потребують цього. Вони стають спокійні та впевнені від того, що про них піклуються, – каже Наталія Черноволова.
У січні в Сокирянах Чернівецької області відкрили дві навчальні соціальні квартири, а в Чернівцях – будинок підтриманого проживання. Ініціатива реалізована в межах проєкту ЄС та ПРООН «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні» у співпраці з ГО «Соціальна синергія» та Міністерством соціальної політики України.
«Основна ідея навчальної соціальної квартири – розвиток, набуття чи відновлення навичок самостійного життя й підготовка людини до життя у суспільстві, – пояснює Маріанна Онуфрик, голова ГО «Соціальна синергія». – Це своєрідний тренувальний майданчик, де можна отримати необхідні для цього навички. Люди, які не набули або втратили навички самостійного проживання – наприклад, випускники закладів інституційного догляду або люди з інвалідністю – тимчасово проживають у спеціальному будинку чи квартирі під опікою асистентів».
У соціальних квартирах мешканці навчаються дотримуватися розпорядку дня, вести домашнє господарство. Також піклуватись про себе, свій одяг та житло, організовувати дозвілля. Вчаться будувати стосунки зі співмешканцями, отримуютьбазовінавичкифінансовоїграмотності.Отримувачі послуг можуть відвідувати магазини та робити покупки разом з асистентом. У міру здібностей вчаться готувати їжу – від бутербродів до складніших страв.
Післяінтенсивногонавчаннянеобхіднимнавичкамотримувачі послуги переходять до послуги підтриманого проживання (в будинок підтриманого проживання) або взагалі починають жити самостійно.
«Послуга підтриманого проживання – одна з ключових в реформі деінституціалізації. Основний фокус – дати можливість людині жити у своїй громаді, зі своїми близькими й рідними, маючи доступ до освіти та медпослуг. Які б не були особливості здоров’я, в людини має бути можливість працювати, реалізовуватися, – каже Уляна Токарєва заступниця міністерки соціальної політики України.
ГО «Соціальна синергія» також провела дослідження потреб майбутніх отримувачів таких послуг у Чернівецькій і Чернігівській областях.
- 23% опитаних заявили, що готові проживати в навчальній соціальній квартирі чи будинку з подальшим переходом до будинку підтриманого проживання за умови невеликої підтримки.
- 25% опитаних можуть проживати в таких умовах із поступовим переходом до повної самостійності.
«Такі соціальні послуги потрібні не лише їх отримувачам, а й приносять видиму користь для громади, – каже Маріанна Онуфрик. – Це зменшення навантаження на бюджет, також поява нових платників податків: люди, які навчилися самостійності, можуть працевлаштуватися та сплачувати податки. Ну й розвиток місцевого бізнесу, адже нові мешканці громади стають споживачами місцевих послуг та товарів».
Станом на кінець січня в будинку підтриманого проживання в Чернівцях уже мешкали п’ятеро людей, у навчальній соціальній квартирі в Сокирянах – одна особа. Друга квартира поки що очікує свого мешканця.
Більше інформації:
Фейсбук-сторінка ПРООН
Фейсбук-сторінка ГО «Соціальна синергія»
Фото – ПРООН
За сприяння програми «U–LEAD з Європою» міський голова Копичинець на Тернопільщині Богдан Келічавий у січні відвідав словенський муніципалітет Мурська Собота. Він ознайомився з досвідом тамтешньої громади, привіз ідеї для співпраці, цікаві спостереження та оцінки.
Візит відбувся в межах ініціативи «Мости довіри», яка сприяє співпраці між муніципалітетами України та 18 держав- членів ЄС, а також Північної Македонії та Чорногорії.
«Було корисно дізнатися про взаємодію між бізнесом та громадським сектором з метою розвитку та промоції мікрорегіону Прекмур’я, – ділиться враженнями Богдан Келічавий. – Там намагаються шукати можливості інвестувати в невеликі приватні ініціативи з виробництва тих чи інших продуктів, брендувати їх, пропонувати ринку. Цікаво було подивитися, як вони мислять».
Під час поїздки він також відвідав громадську організацію «Mosaic», яка займається написанням грантових проєктів та розвитком соціального підприємництва.
«Організації там займаються залученням європейських грантів уже 20-30 років. Видно, що вижили сильніші, і в них цікаво черпати досвід. В Україні дуже багато різних нових ініціатив, стартапів, зокрема і в сфері розвитку громад. Але не завжди їх діяльність підкріплена сталим ефектом. Часом незрозуміло, чим закінчиться той чи інший проєкт, чи буде організація існувати далі», – міркує Богдан.
Копичинці та Мурська Собота продовжать співпрацю, вже визначені попередні напрями взаємодії. Очікується також візит словенських партнерів на Тернопільщину.
«Суть «Мостів довіри» полягає в переході від початкових знайомств та обміну інформацією, визначення потенціалу співпраці – і до власне активної співпраці. Такий підхід зміцнює місцеве управління, сприяє сталому соціально-економічному розвитку, – каже Андрей Горват, заступник директора програми «U–LEAD з Європою».
Партнерство в межах ініціативи – це стосунки, які надають можливості для досягнення результатів, що виходять за межі тих, яких муніципалітет міг би досягти самостійно. Тому успішне партнерство – це і безпрограшна, і довгострокова гра».
Ініціатива «Мости довіри» діє з 2021 року та вже стала спільнотою партнерів, які підтримують громади України в їхній реконструкції та модернізації.
Станом на січень 2025 року в межах ініціативи створено понад 170 муніципальних партнерств. Вони реалізують спільні проєкти, організовують візити з обміну досвідом, стажування, менторську підтримку, а також проводять спільні заходи.
Наприклад, італійський муніципалітет Сесто-Сан-Джованні співпрацює з Лозовою Харківської області для покращення системи поводження з відходами. Словенський муніципалітет Толмін допомагає Березівській громаді на Одещині у воєнний час. Він організовував у себе благодійні концерти, а на зібрані кошти закупив спорядження для пожежної команди.
«Мости довіри» мають амбітні плани: у 2025–2027 роках планується створити ще 150 нових партнерств та розвивати чинні.
«Існує значний інтерес до поглиблення співробітництва у плануванні, розробці та підготовці спільних проектів стосовно житла, освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, психосоціальної підтримки тощо,, – каже Андрей Горват. – А також створення економічних можливостей і покращення працевлаштування для громадян, тим самим підвищуючи орієнтацію муніципального партнерства на результати в повоєнному контексті».
Програма «U–LEAD з Європою» працює в Україні з 2016 року та сприяє розвитку громад. Її фінансують ЄС та держави- члени Німеччина, Польща, Данія та Словенія.
У січні у Волинській обласній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки відкрили кімнату для батьків та дітей. Це створює комфортні умови для відвідувачів із дітлахами: вони можуть брати участь у заходах, працювати чи навчатися.
У кімнаті облаштовані зручні зони для годування малюків, пеленальні столики, одноразові пелюшки та засоби гігієни, ігрові місця. Приватність та комфорт забезпечують перегородки і ширми.
Кімнату обладнано Літературною платформою «Фронтера» завдяки гранту, отриманому в межах фінансованого ЄС проєкту «Cultural Transformation Movement Project», який реалізує фонд «Ізоляція».
«Це кімната саме для батьків і дітей, а не лише мам. Там є відгороджена зона, де можна здійснювати грудне вигодовування, але решта кімнати – загального користування, – каже операційна менеджерка «Фронтери» Анна Єкименко-Поліщук. – Водночас ми розуміємо, що багато чоловіків мобілізовані, а це робить жінок з дітьми ще більше соціально ізольованими. І дуже часто про них не думають в контексті доступності».
Анна координувала створення цього простору. У травні 2024 року вона пройшла серію воркшопів «Адаптація та доступність: інклюзивна культура», організованих фондом «Ізоляція» в межах «Cultural Transformation Movement Project».
Тоді робота над доступністю вже була у стратегічних планах платформи «Фронтера». Першим тестом на її практичне втілення став IV Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера», де застосували досвід воркшопів і рекомендації команди Доступно.UA.
Згодом відбулося ще кілька заходів, що зміцнили інклюзивний напрям роботи організації, зокрема лекції про доступність у культурі та співпраця з експертами у сфері інклюзії.
А у листопаді фонд «Ізоляція» оголосив грантовий конкурс для організацій, що брали участь у воркшопах «Адаптація та доступність: інклюзивна культура».
« «Коли оголосили конкурс, ми відразу вирішили подавати саме цей проєкт», – розповідає Анна. – Щомісяця у бібліотеці відбувається близько 30 заходів. Проаналізувавши аудиторію з’ясували, що 67 % відвідувачів – жінки, а 45 % – жінки з дітьми. Тому потреба у відповідному просторі чимала. Цей проєкт не тільки підсилив нашу команду чи спроможності бібліотеки, а загалом підсвітив тему доступності для культурного сектора Луцька».
Кімната для батьків та дітей стала логічним завершенням попередніх змін у бібліотеці, спрямованих на доступність. Більшість заходів відбувається у трансформаційному просторі «Мистецький», який кілька років тому команда «Фронтери» облаштувала за підтримки ГО «КримSOS».
Одна з кімнат у цьому просторі тепер стала місцем для батьків із дітьми.
У межах програми міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» триває проєкт «Women Empowerment in Manufacturing». Його учасницями стали 20 жінок – лідерок малих та середніх підприємств виробничого сектору України.
Навчальна програма складається з чотирьох модулів: навігація на міжнародних ринках та експортні навички; LEAN-менеджмент та ефективність виробництва; цифрова трансформація та інтеграція штучного інтелекту у виробництві; розбудова потенціалу в галузі зелених технологій.
Деякі учасниці проєкту через війну змушені були релокувати свої виробництва до безпечніших регіонів, щоб зберегти потужності та колективи.
Наприклад, швейна фабрика «Варно» з Краматорська має довгу історію -підприємство засноване ще у 1936 році. Однак через російське вторгнення фабрика змушена була призупинити роботу у рідному місті та релокуватися до Турійська на Волині. Та підприємство продовжує розвиватися, тож директорка ТОВ «Варно» Інна Калєкіна бере участь у навчанні.
«У проєкті не просто ростеш як керівник, – каже пані Інна про навчання, – розповідає каже пані Інна про навчання. – Тут ще й лікуєшся від туги за рідними містами, розумієш, як багато ще можна зробити».
У 2022 році ткацьке ательє «Ванга Рагз» змушене було переїхати з Каховки на Херсонщині до Косова в Івано- Франківській області. Внаслідок окупації втрачено 80% матеріальних активів: обладнання, матеріали, виробничі потужності. Разом із підприємством змогли переїхати лише 10% досвідчених майстринь. Тож треба було відновлювати виробництво та створювати нову команду, впроваджуючи операційні процеси за нових умов.
«Участь в проєкті вже дала потужний поштовх покращенню ефективності виробництва та діджиталізації. Прикладні техніки з LEAN Manufacturing (КАНБАН дошки) вже в роботі на виробництві, – розповідає керівниця ТОВ «Ванга Рагз» Лариса Боден. – Презентації з діджиталізації та нові додатки зі штучного інтелекту вже допомогли нашим менеджерам в перенесенні інформації за замовленнями у виробничі таблиці та систематизації процесів. Тепер ми можемо перейти до розробки програми мотивації співробітників».
Навчання допомагає підприємницям запроваджувати сучасні системи управління, що позитивно впливає на ефективність бізнесу.
Навчання в межах «Women Empowerment in Manufacturing» організовано ТОВ «Центр якості».
«У проєкті задіяно удвічі більше учасниць, ніж планували. Це означає, що вплив його буде удвічі потужнішим, – каже керівниця проєкту, директорка Центру якості Ольга Трофимова. – Кожен наш робочий день розпочинається і завершується обговоренням нового досвіду. Інформація з тренінгу за добу стає чиєюсь практикою, щодня тут багато цікавих людей та ідей».
Програму «EU4Business: відновлення, конкурентоспро- можність та інтернаціоналізація МСП» спільно фінансують ЄС та уряд Німеччини і реалізує Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ).
У січні проєкт ЄС EU4PAR провів навчання «Викладання адміністративної процедури в закладах вищої освіти України». Учасниками курсів стали понад 70 викладачів адміністративного права з українських університетів.
Це важливо, адже 15 грудня 2024 року набув чинності Закон України «Про адміністративну процедуру» (ЗАП). Проєкт EU4PAR протягом кількох років працював над його розробкою разом із українськими партнерами.
Експертка проєкту, доцентка кафедри адміністративного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Ірина Бойко зауважує: фахівці EU4PAR настільки глибоко занурилися в адміністративну процедуру, що захотіли поділитися з колегами-викладачами знаннями про цей закон, розумінням його приписів та особливостями застосування в окремих сферах.
«Питанням адмінпроцедури відведено значну частину в програмах фахових випробувань для майбутніх юристів, ― розповідає Ірина Бойко. – Це свідчить про те, що інститут адміністративної процедури в системі адміністративного права набув значення центрального та основоположного. Тож важливо, щоб викладачі юридичних закладів вищої освіти були «на одній хвилі» в питаннях її розуміння і тлумачення, і передавали студентам знання, засновані на уніфікованих підходах і баченнях.
Навчання було інтенсивним. Програма складалася з семи дистанційних занять, а з урахуванням самостійної роботи загальна тривалість курсу склала 90 годин. Заняття стосувалися принципів, суб’єктів, строків адміністративної процедури, розгляду та вирішення адміністративних справ, оскарження тощо.
«Вирішила стати учасником цього проєкту, адже це хороша можливість отримати нові знання від експертів, які брали участь у підготовці ЗАП, спілкувалися з іноземними партнерами та переймали їхній досвід здійснення публічного адміністрування та взаємодії з громадянським суспільством», – каже Євгенія Дуліба, професорка кафедри конституційного права та галузевих дисциплін Навчально-наукового інституту права Національного університету водного господарства та природокористування (Рівне).
Навчанню Євгенія ставить «найвищий бал».
«Ми розглянули концептуальні підходи ЗАП, актуальні питання та проблеми, а також перспективи впровадження адміністративних процедур в Україні. Опрацювали різні кейси для кращого розуміння того, як на практиці діють ті чи інші положення цього закону», – розповідає вона.
Ольга Білова, суддя у відставці, доцентка кафедри адміністративного права та адміністративної діяльності Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, каже, що стежила за закладеними в ЗАП ідеями ще на етапі його розробки та ухвалення.
«Донесення якісного розуміння ЗАП до студентів зараз також є однією з ключових вимог при викладанні адміністративно-правових дисциплін, – каже Ольга Білова. – Завдяки участі в навчанні змогла значно розширити власне розуміння нового закону, обговорити практичні аспекти його імплементації, спірні питання застосування та перспективи вирішення наявних колізій. Відкрила для себе позитивні новели закону стосовно механізму відкликання адміністративних актів, які наразі чітко регулюють спірне питання, яке вирішувалася мною під час роботи суддею окружного адміністративного суду».
Більше інформації:
Сайт проєкту EU4PAR
Фейсбук–сторінка проєкту
Заходи Представництва ЄС
15 лютого у Львові у просторі FestRepublic відбудеться особливий захід у межах кампанії ЄС «Разом навчаємося та зростаємо». На гостей чекають:
- дискусії про молодіжне лідерство, кар’єрний розвиток та європейську інтеграцію України;
- корисна інформація про програми «Erasmus», «EU4Youth» та інші ініціативи ЄС для молоді;
- церемонія нагородження переможців журналістського конкурсу та нетворкінг із молодіжними організаціями та лідерами.
Спеціальною гостею заходу буде співачка Альона Альона.
Представництво ЄС запрошує медіа до участі у триденному тренінгу «ЄС: просто про складне. Львів». Учасники навчання матимуть можливість зустрітися з пані Послом Європейського Союзу в Україні Катаріною Матерновою, провідними експертами ЄС, а ще дізнатися більше про шлях України до ЄС та виклики на ньому. Також на заході розкажуть про підтримку, яку ЄС надає Україні від початку повномасштабного російського вторгнення, та ознайомлять з проектами, що фінансуються ЄС на Львівщині.
Тренінг відбудеться 13-15 лютого.
Дедлайн – 5 лютого 2025 року
Освіта
Фонд міжнародної солідарності в Україні проводить грантовий конкурс в межах Мультидонорської ініціативи Skills4Recovery «Підтримка модернізації професійно- технічної освіти в Україні – Первинна професійна підготовка-2025». Заявниками можуть бути заклади ПТО та/ або неурядові неприбуткові організації, зокрема громадські та благодійні організації, які діють у партнерстві з закладом ПТО та мають досвід управління коштами та/або майном в сфері реалізації проєктів.
Розмір грантів від 40 до 80 тисяч євро.
Дедлайн – 18 лютого 2025 року
Проводиться набір на Літню школу Європейського енергетичного співтовариства. Вона відбудеться з 19 по 26 липня 2025 року на факультеті морських досліджень Університету Котора в Подгориці (Чорногорія).
Конкурс відкрито для високомотивованих аспірантів (магістрів або докторантів), дослідників з усіх пов’язаних з енергетикою дисциплін, молодих спеціалістів з державних установ, компаній, аналітичних центрів, неурядових організацій тощо. Кандидати повинні бути віком до 35 років.
Дедлайн – 31 березня 2025 року
Європейська Комісія проводить конкурси на участь у програмі Еразмус+ 2025 року. Програма підтримає навчальні обміни за кордоном та партнерства у сфері освіти, професійної підготовки, молоді та спорту приблизно на 5 млрд євро.
Переглянути перелік конкурсів, доступних для українських учасників, а також терміни подачі заявок можна на сайті Національного Еразмус+ офісу в Україні.
Переговори про вступ
Антикорупційна ініціатива ЄС (EUACI) проводить грантовий конкурс для підтримки досліджень антикорупційних політик у межах переговорного процесу та проведення адвокаційних і комунікаційних заходів. Можливі види діяльності: адвокація та комунікація щодо євроінтеграції з фокусом на антикорупційну діяльність; моніторинг та оцінка впровадження антикорупційних політик і заходів та інші.
Дедлайн – 7 лютого 2025 року
Боротьба з наркотиками
Агентство Європейського Союзу з наркотиків (EUDA) та Університетський інститут Лісабона нададуть стипендії для участі в європейських зимовій та літній школах з питань наркотиків 2025 року професіоналам, науковцям та експертам з Вірменії, Азербайджану, Грузії, Молдови та України.
Зокрема, літню школу (24 червня – 4 липня, Лісабон) буде зосереджено на синтетичних опіоїдах. Стипендії покривають реєстраційний внесок, витрати на подорож, проживання та добові.
Дедлайн – 28 лютого 2025 року
Медіа
«Дім Європи» проводить конкурс грантів на створення медіаконтенту про національні спільноти. До участі запрошують медіа, маркетингові агенції, продакшени, організації національних спільнот, а також окремих журналістів, режисерів та сценаристів. Розмір грантів – до 20 000 євро. Їх можна буде витратити на гонорари, оренду студії та обладнання, продакшн, відрядження, промо та переклад.
Дедлайн – 17 лютого 2025 року
Європейська Комісія проводить конкурс пропозицій з метою підтримки медіа за двома напрямками.
Напрямок «Журналістське партнерство – співпраця» має на меті підтримку економічної стабільності медіа, а саме – транскордонної співпраці між ними з акцентом на стійкості медіаорганізацій.
Напрямок «Журналістське партнерство – плюралізм» – тут метою є підтримати сектори ЗМІ, які мають особливе значення для демократії та громадянської участі.
Дедлайн для обох конкурсів 27 лютого 2025 року
Детальніше:
Журналістське партнерство – співпраця
Журналістське партнерство – плюралізм
Громадянське суспільство
В межах фінансованого ЄС проєкту «Підвищення стійкості громадянського суспільства у регіоні Східного партнерства» (ERICS–EaP) триває постійний конкурс грантів на поїздки для представників організацій громадянського суспільства для участі у регіональних мережевих заходах, форумах і спільних ініціативах. Протягом наступних двох з половиною років буде надано 50 грантів розміром 1500 євро на поїздку.
Дедлайн – 15 липня 2026 року
Культура
Європейська Комісія в межах програми «Креативна Європа» оголосила конкурс для підтримки українських культурних та креативних організацій, митців і професіоналів. Заявки приймають за трьома напрямами: «Підтримка українських митців та культурних організацій», «Сприяння доступу українців до культури та культурної спадщини» та «Підготовка до післявоєнного відновлення українських культурних і креативних секторів».
Дедлайн – 6 лютого 2025 року
Програма ЄС «Дім Європи» проводить конкурс на отримання грантів на спільні проєкти українських і європейських організацій на тему національних спільнот. Можна отримати до 50 000 євро на фестиваль електронної музики, резиденцію для звукових митців, документальний театральний спектакль, виставку сучасної української фотографії або інше.
Дедлайн – 28 лютого 2025 року
У межах програми «Креативна Європа» медійники й митці можуть отримати гранти на реалізацію проєктів, що стосуються підтримки нових творчих процесів, цифрової трансформації, адаптації до нових ринкових тенденцій тощо. Конкурс відкритий для юридичних осіб (державних або приватних), зареєстрованих в одній із країн-учасниць напряму MEDIA програми «Креативна Європа», включно з Україною.
Дедлайн – 24 квітня 2025 року
Програма ЄС «Дім Європи» запустила нову хвилю великих інфраструктурних грантів для проєктів поза межами Києва. Громадські організації можуть отримати до 100 тисяч євро на відновлення кінотеатру, зеленої сцени, музею, бібліотеки, будинку культури чи іншого важливого простору. Таку саму суму можуть отримати організації, що працюють з національними спільнотами – на відбудову кенаси, музею, бібліотеки, будинку культури чи іншого значущого для спільноти місця.
Дедлайн – 28 лютого 2025 року
Детальніше:
Додаткова інформація:
Антон Теретишник, медіаексперт проєкту CEU4U,
ел.пошта: Anton.Teretyshnyk@ecorys.com