НОВИНИ КАМПАНІЙ
Кампанія з культури
Готується серія документальних стрічок про культуру під час війни
29 червня в кінотеатрі KINO42 відбувся допрем’єрний показ першого фільму з нового документального циклу, «Культура під час війни. Захід». Створена у рамках комунікаційної кампанії Європейського Союзу «Разом творимо. Разом зберігаємо» стрічка розповідає історії митців та діячів культури зі Львова, Чернівців, Луцька та Ужгорода.
Над фільмом працювала творча група мультимедійного українознавчого проєкту Ukraїner. Всього буде знято чотири новели про життя й творчість митців в умовах повномасштабної російської війни. Очікується, що разом вони складуть цілісну мозаїку функціонування української культури часів війни, також покажуть підтримку її з боку Європейського Союзу.
«Хоча більша частина нашої підтримки Україні – це військова, фінансова та надзвичайна допомога, підтримка культури для нас дуже важлива, тим більше в умовах повномасштабної агресії з боку Росії, – каже Ремі Дюфло, заступник голови Представництва ЄС в Україні, про ініціативу з підготовки серії стрічок. – Адже Росія намагається не лише фізично знищити Україну, а й стерти її ідентичність та історію. А культура є одним з ключів до ідентичності. Культурна спадщина – це те, що матеріалізує історію. Зберегти минуле та підтримати Україну у формуванні її власного майбутнього – ось наша мета».
Під час презентації стрічки експерти, митці, журналісти дискутували про роль документального кіно у збереженні та переосмисленні української культурної спадщини.
«Культура – це те, що об’єднує нас і створює тяглість цього об‘єднання впродовж сотень років. Саме тому важливо під час війни говорити про культуру, фіксувати її вплив на нас та вплив повномасштабної війни на культурний процес», – каже Богдан Логвиненко, засновник Ukraїner та автор документального циклу «Культура під час війни».
Публічна презентація фільму «Культура під час війни. Захід» відбулася під час мистецького пленеру «Культурна мозаїка», що пройшов 8 липня у Києві в галереї мистецтв «Лавра» за адресою вул. Лаврська, 7Б.
Оголошено дипломантів конкурсу художніх робіт про війну та підтримку ЄС
З кінця травня по 20 червня за ініціативи Представництва ЄС в Україні та у партнерстві з Київською міською галереєю мистецтв «Лавра» проходив конкурс художніх проєктів про війну та підтримку, що надає ЄС Україні. Усього на розгляд журі було подано понад 50 проєктів, дипломантами стали семеро з них.
А саме:
- Пісні сирен (Арсен Савадов та Роман Михайлов)
- Ті самі слова (Анна Верещака)
- Повернись живим «Обійми» (Сергій Корнієвський)
- «Україна» (Сергій Бородін)
- Скульптури (Валерій Пірогов)
- Евакуація, евакуація (Олег Харч)
- Мідний саван/Знайдені суб’єкти (Василь Дмитрук)
Ці проекти були представлені на виставці, що стала 8 липня частиною пленеру «Культурна мозаїка».
Ініціатори конкурсу прагнули надати поштовх обговоренню та відображенню героїчної та трагічної теми війни, інтерпретації її через особистий художній погляд на події, підкреслити значення підтримки Європейського Союзу для розвитку української культури, зокрема сучасного мистецтва.
Більше інформації:
Оголошення про дипломантів конкурсу на сайті EU4Ukraine
Анонс пленеру «Культурна мозаїка»
Українські митці розповідають про значення культури та підтримку ЄС
Дізнатися про підтримку Євросоюзом української культури та культурної спадщини під час війни можна з низки публікацій, що вийшли протягом червня на «Українській правді». У них митці також розмірковують про культуру, її місію, значення культурної спадщини та шляхи її збереження.
«Ми маємо потужне підґрунтя, якому понад 2000 років, яке зберіглося попри всі впливи, що з’являлися на наших теренах, попри всі спроби загарбників заборонити, знищити українське – чи указами царя, чи зброєю, як от це відбувається зараз, – каже композитор Іван Тараненко. – Я говорю про українську пісню. Українська пісенна культура йде з народу, і в цих словах немає ані дещиці пафосу. Вона суттєво впливала і впливає на інші музичні жанри – від прадавніх церковних піснеспівів до сучасних академічних, та й естрадних, творів».
Завдяки підтримці Євросоюзу Іван Тараненко попри війну зміг підготувати проєкт-концерт “Fusionfonia_Muzyka ziemi ukrainskiej”, який відбувся в Національній філармонії у Варшаві в листопаді минулого року.
«Реставруючи, ми звертаємося до історії, тож отримуємо новий пласт досліджень міста – його архітектури, мистецтва, ремісництва, побуту, – вважають у фінансованому ЄС проекті “1000 дверей Одеси”. – Це наш культурний спадок, який ми можемо не тільки зберегти, а й примножити, зробити цікавим для молоді – через відкриття невідомого, а тому цікавого, інформування і залучення її до практичної участі у спільній роботі».
У межах проєкту 400 тисяч євро виділено на відновлення давніх одеських дверей – переважно на реставраційні роботи та необхідне обладнання.
Більше інформації:
Публікація «Тисячі реставрованих дверей Одеси відкривають невідоме обличчя міста і таємниці його історії»
Публікація «Іван Тараненко: музика української землі має потужне підґрунтя, якому понад 2000 років»
На фото: композитор Іван Тараненко (в центрі) з музикантами
Кампанія з енергоощадності
До програми обміну ламп долучаються медичні та освітні заклади
Можливість долучитися до обміну застарілих ламп розжарювання на сучасні енергоефективні отримали установи медичної та освітньої сфер. Розпочата в кінці січня цього року всеукраїнська кампанія увійшла в червні в другий етап.
Раніше обмінювати лампи могли лише фізичні особи. Тепер приєднатися до кампанії з підвищення енергоефективності та ощадливості можуть лікарні, поліклініки, стоматологічні клініки, лабораторії та інші медичні заклади, школи, дитсадки, заклади вищої та профтехосвіти, загальноосвітні, спортивні, музичні школи та автошколи тощо.
«Росії не вдалося занурити Україну в холод і темряву, і їй не вдасться це зробити в майбутньому. Радий бачити, що програма поширює співпрацю на державнi установи, оскільки енергозбереження залишатиметься вкрай важливим», – каже Матті Маасікас, Посол Євросоюзу, Голова Представництва ЄС в Україні.
Отже, тепер освітні та медичні заклади України можуть обміняти по 3 лампи на 10 кв.метрів площі авдиторій, учительських, палат, процедурних кімнат та по 2 лампи на 10 кв. метрів площі місць загального користування.
Для цього необхідно надіслати запит на обмін ламп через портал «Дія» у такий спосіб:
- авторизуватися на порталі з допомогою КЕП юридичної особи
- перевірити інформацію щодо підприємства
- у розділі «Послуги» обрати «Обмін лампочок» та заповнити форму запиту на потребу
- зазначити площу в калькуляторі та, побачивши ліміт, в його межах обрати кількість і типи ламп
- поставити позначку про згоду здати таку саму кількість ламп розжарювання
- зазначити місцезнаходження організації
- перевірити та підтвердити дані у сформованому запиті
- завірити запит на потребу КЕПом юридичної особи.
Після надходження запиту представники Укрпошти зв’яжуться з організацією за зазначеним номером телефону та нададуть подальші інструкції.
Водночас фізичні особи також можуть обміняти старі лампи на сучасні за встановленими раніше правилами – зареєструвавшись через застосунок «Дія» або просто на пошті. Щоправда, такий обмін можливий уже тільки у центральних відділеннях Укрпошти у 23 населених пунктах країни: містах-мільйонниках та обласних центрах.
Від початку спільної програми Євросоюзу та уряду України з обміну старих ламп розжарювання на LED-лампи українці обміняли понад 19 млн. ламп. Програма охопила 23 тисячі населених пунктів – від маленьких сіл до обласних центрів.
Більше інформації:
Кампанія «Несемо світло разом» на сайті EU4Ukraine
Кампанія «Разом ми – Європа»
Фінансовані ЄС проєкти гнучко реагують на нагальні потреби
«Це протистояння на виснаження, і Україна одна би не впоралася. Наша економіка виснажилася би набагато швидше за російську», – каже економічний експерт Сергій Фурса у новому відео, присвяченому підтримці України з боку Євросоюзу.
Кілька подібних роликів з’явилися в червні у межах комунікаційної кампанії «Разом ми – Європа».
«Але Україна не одна, і це означає протистояння провідних економік світу і російської. І тут вже в України є шанси, а у Росії їх немає. Тому ми тримаємося і віримо в перемогу», – продовжує експерт.
Підтримка Євросоюзом України має багато вимірів та інструментів. Один із них – фінансовані ЄС проєкти, які гнучко реагують на ситуацію.
«З антикорупційного проекту, який допомагав розвивати ВАКС та НАБУ, ми перетворилися на закупівельну агенцію, – згадує початок війни Ірина Шиба, заступниця керівника Антикорупційної ініціативи ЄС. – Купували бронежилети, шоломи, медикаменти, генератори, бензин та багато іншого для того, щоб допомогти захисникам та захисниця, а також населенню у цей складний час».
Загальна допомога Антикорупційної ініціативи ЄС цивільному населенню, надана від початку війни, перевищує 4 млн. євро.
Або інший приклад – фінансована ЄС і адміністрована міжнародною фінансовою організацією НЕФКО програма, початково націлена на сектор відходів.
«Після початку війни у лютому 2022 року програму було терміново перепрофільовано на ремонт житла для внутрішньо переміщених осіб, – каже Юлія Шевчук, головна радниця НЕФКО з інвестиційних питань. – В рамках програми було швидко відібрано десять муніципалітетів в західній і центральній Україні. Очікуємо, що перші ВПО отримають житло там вже восени цього року. Загалом така підтримка спрямована на забезпечення житлом 1800 внутрішньо переміщених осіб».
НОВИНИ ПРОЕКТІВ
Культура
«Культура vs війна. Антитіла»: історія музикантів-воїнів
«Ми робили свою військову справу, але коли була можливість, я виходив на інтерв’ю з міжнародними медіа, – розповідає фронтмен гурту «Антитіла» Тарас Тополя. – Їм було цікаво, що артисти змінили інструменти на зброю. Я постійно повторював, що ми боремося, нас треба підтримувати, у нас спільні цінності».
Тарас Тополя говорить про це у документальній стрічці «Культура vs війна. Антитіла», презентованій 21 червня у межах фінансованого ЄС проєкту «Культура проти війни». Музиканти гурту у перші дні війни захищали Київ у складі тероборони, потім служили парамедиками на Харківщині. У 40-хвилинній стрічці біль, музика, глибокі роздуми учасників гурту, співпраця Тополі з такими світовими зірками як Боно та Ед Ширан. Використано багато відео самих учасників гурту, знятого під час їхньої служби.
Фільм став першим із семи передбачених проєктом стрічок. Шість з них – це короткометражні фільми-новели. Крім гурту «Антитіла», їх героями стануть кінооператор Сергій Михальчук, режисер Ахтем Сеітаблаєв, подружжя фотографів Влада і Костянтин Ліберови, кобзар Тарас Компаніченко та письменник Сергій Жадан.
«Новели сконцентровано переважно на оповідях історій наших героїв. На їх мотивах, баченнях ситуації, трансформаціях, – розповідає продюсер проєкту Андрій Різоль. – Сьома стрічка буде повнометражною. До героїв короткометражок приєднаються Михайло Іллєнко, Євген Ніщук, Ярослав Пілунський, Олексій Тритенко та інші відомі митці. Новели осмислюють героїв, а в «повному метрі» буде осмислення теми – культура проти війни».
6 липня має вийти в онлайн стрічка про Сергія Михальчука, 20-го – про Ахтема Сеітаблаєва. Крім фільмів, заплановано проведення 10 фотовиставок у різних країнах світу, виробництво арт-буку, серія публікацій на тему культури та війни.
Кінофільми та іншу продукція проєкту початково розраховано на дві аудиторії – українську і закордонну. Українській організатори проєкту хочуть показати, що відомі митці впевнені у перемозі й беруть до рук зброю. Для закордонної – що українці воюють не лише за себе, вони є нині щитом Європи, і що їхні цінності тотожні європейським. Дистрибуція проєкту в Україні та за кордоном в межах гранту ЄС триватиме до 15 жовтня 2023 року.
«Дуже важливо донести українські голоси до іноземних аудиторій. При цьому важливо залучати голоси, які виходять не від уряду, а від громадянського суспільства, митців, таких як «Антитіла» та інших, представлених у проєкті, – наголосив Марко Ферраро, програмний менеджер проєкту від Європейського Союзу. – Це дуже важливо – створити зв’язок України з європейською аудиторією. Відповідно, важливий і цей проєкт».
Більше інформації:
Фільм «Культура vs війна. Антитіла»
Презентація проєкту «Культура проти війни»
На фото кадр із фільму
Підтримка ВПО
Особливі родини потребують більшої допомоги
Через втрату домівок, доходу, потребу виїжджати до безпечніших регіонів війна зробила вразливими мільйони українців. Однак серед них є особлива категорія – внутрішньо переміщені родини з дітьми з ментальною інвалідністю. Вони потребують більшої, до того ж специфічної підтримки.
«Такі родини втратили можливість відвідувати розвиткові заклади, які працювали з їхніми дітьми й мали своїх спеціалістів – консультантів, психологів, логопедів, – каже В’ячеслав Козак, президент БО «Академія розвитку, підтримки та соціальної адаптації дитини «КІДДОМ». – Лише до столиці з небезпечних регіонів переїхало близько тисячі такий сімей».
Протягом чотирьох місяців організація реалізовувала фінансований Євросоюзом проєкт «Підтримка сімей ВПО з дітьми з ментальною інвалідністю та розладами аутистичного спектра (РАС) до життя у нових для них громадах». 32 дитини отримали безкоштовну корекційну, психологічну, логопедичну та реабілітаційну підтримку відповідно до розроблених індивідуальних корекційно-розвивальних планів. Фахівці працювали над вдосконаленням пізнавальних здібностей у таких дітей, їхньою соціалізацією, зниженням тривожності, покращенням мовленнєвих здібностей.
Також 60 батьків з таких родин отримали індивідуальні консультації з покращення психологічного стану, взаємодії зі своєю дитиною, зниження психологічного дискомфорту, підтримки впевненості та адаптації їх до нових умов. Сьогодні на таких родинах лежить величезне психологічне навантаження. Причому десь половина з них – це мами-одиначки. На жаль, ситуація типова, і не лише для України – дізнавшись про діагноз дитини, чоловіки часто залишають сім’ї, і все лягає на жінку. Тож під час проєкту такі мами отримували додаткову психологічну підтримку.
Особливістю проєкту було те, що заняття відбувалися в добре обладнаному захищеному приміщенні в центрі Києва, що сертифіковане під бомбосховище, цілком безпечне та має власну систему водопостачання, електроживлення, кондиціонування та каналізацію.
«Це дало можливість забезпечити безперервний процес занять дітей та консультацій дорослих, незважаючи на попередження про ракетні удари і навіть при самих ракетних ударах, – каже В’ячеслав Козак. – За весь період реалізації проєкту з початку березня і до його завершення заплановані заняття не було припинено жодного разу».
Грант на проект було отримано в межах фінансованої ЄС програми «Громадськість за демократизацію», що реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій. Позитивні результати, каже президент БО «КІДДОМ», сприяли отриманню організацією нового гранту – від посольства Фінляндії в Україні. В його межах вже не менше 80 дітям буде надано таку важливу для них підтримку.
Більше інформації:
Фейсбук сторінка Академії розвитку, підтримки та соціальної адаптації дитини «КІДДОМ»
Фейсбук сторінка програми «Громадськість за демократизацію»
Фото БО «КІДДОМ»
Підтримка військових
Розуміти себе, підтримати побратимів: проведено навчання для військових психологів
Здатність командирів та солдат вчасно розпізнати психологічні проблеми підлеглих, впоратися з бойовим стресом, надати психологічну підтримку побратимові є нині надзвичайно важливою для Збройних Сил. А після перемоги постануть інші виклики, тож військових фахівців-психологів варто посилено готувати вже тепер.
Над цим працює Центр реабілітації та реадаптації учасників АТО/ООС «Ярміз» у межах проєкту «Формування системи психологічного супроводу захисників та їхніх родин як запорука стійкості громади», який підтримують Євросоюз та Міжнародний фонд «Відродження». Протягом червня тривали п’ять модулів програми з психологічного супроводу військовослужбовців, які пройшли 15 сержантів та офіцерів Окремої президентської бригади ім. гетьмана Богдана Хмельницького.
«Ідея створити таку програму виникла внаслідок запитів від командирів та заступників з морально-психологічного забезпечення. Основне завдання курсів – допомогти справлятися з певними викликами, яким вони до цього не давали ради, – розповідає психологиня центру Марина Сириця, яка проводила заняття. – В наші модулі входить робота з бойовим стресом, стресовими реакціями, надання першої психологічної допомоги під час бою. Розповідаємо про ймовірні проблеми в ментальному, психічному здоров’ї людини, щоб командири могли своєчасно це розпізнати».
Навчання містило лекційну частину, однак все ж більше було напівігрового формату, розбору кейсів та вирішення проблем, з якими учасники програми зіштовхувалися на практиці. В подальшому ті, що пройшли курс, матимуть закріпити набуті навички через проведення групових занять у своїх підрозділах.
«Ми прагнемо допомогти військовослужбовцям розуміти себе, своїх побратимів, вміти надавати їм потрібну підтримку і допомогу. Формувати силу духу, спорідненість, відчуття того, що ти не сам і є люди, яким ти потрібен», – каже Марина Сириця.
Психологиня зауважує, що хоча спочатку військові сприймали навчання дещо насторожено і з певною недовірою, уже після перших модулів з’явилося розуміння його ефективності й потрібності.
Директорка центру «Ярміз» Євгенія Губська підкреслює, що програма – це також і про створення основ для безперервної системи психологічної підтримки військовослужбовців.
«У неї закладено перспективу конструктивної взаємодії з громадою, побратимами, створення мережі спілкування та обміну досвідом надавачів психологічних послуг після повернення до мирного життя тієї частини військовослужбовців, які не планують пов’язувати своє життя з армією після демобілізації, – каже вона. – Тоді здобуті знання стануть в нагоді психологам при роботі за принципом «рівному-рівному» для профілактики адаптаційних проблем і викликів».
Крім такої 5-денної програми для командирів та сержантів проєктом передбачено, зокрема, підготовку сімейних психологів для роботи з родинами військових, які нині на фронті, допомогу випускникам-психологам Військового інституту КНУ ім. Шевченка, тренінги для представників влади, що працюють із захисниками.
Більше інформації:
Проєкт «Формування системи психологічного супроводу захисників та їхніх родин як запорука стійкості громади» на сайті центру «Ярміз»
Програма ЄС та Міжнародного фонду «Відродження» «Європейське відродження України: ініціатива громадянського суспільства для стійкості та відновлення»
Фото центру «Ярміз»
Гуманітарна допомога
ЄС надає термінову підтримку постраждалим від затоплення на Херсонщині
Шість громадських організацій стали переможцями термінового конкурсу субгрантів, оголошеного проєктом EU4CSOs Emergency Actions для допомоги цивільному населенню після затоплення внаслідок руйнування греблі Каховської ГЕС. Росіяни підірвали її 6 червня, спричинивши величезну гуманітарну катастрофу.
Усього на конкурс було подано аж 148 заявок. Одним із переможців став Благодійний фонд «Українці» – організація спеціалізується на гуманітарній допомозі вразливим верствам населення.
«У межах субгранту наш фонд працюватиме над забезпеченням найбільше постраждалих та вразливих верств настільними багатофункціональними системами глибокої очистки та мінералізації води, призначеними для фільтрації значних її об’ємів в побутових умовах. Таким чином можна компенсувати дефіцит очищеної питної води для населення», – каже директор БФ «Українці» Ігор Камишенко.
Проєкт стартував на початку липня і охопить щонайменше 165 домогосподарств та організованих місць компактного проживання осіб, для яких доступ до питної води обмежений або зовсім відсутній. Це 19 населених пунктів правобережжя Херсонської області, з яких не проводилася евакуація цивільного населення та доступ до яких є технічно можливим, а також південно-східна частина Миколаївської області – від Снігурівської до Олександрівської громад в межах населених пунктів, для яких відсутній або обмежений водозабір питної води.
Інші переможці також працюватимуть над забезпеченням найбільше постраждалих районів питною водою та іншими базовими потребами. Згідно з умовами субгрантового конкурсу, тривалість проєктів має становити від 3 до 6 місяців, а бюджети – від 8 до 10 тисяч євро.
«Якщо на початку повномасштабного вторгнення ми, в основному, підтримували проєкти, спрямовані на евакуацію людей, допомогу їм у шелтерах, то зараз, коли дії загарбників призводять до нових і нових криз, потреба у термінових видах допомоги змінюється ледь не щомісяця. Ми прагнемо вчасно відповідати на ці виклики, – каже Ганна Котенко керівниця проєкту EU4CSOs Emergency Actions та виконавча директорка БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне», яка реалізує проєкт. – Тож, порадившись з ЄС, ми змогли підтримати шість організацій. Водночас, тісно спілкуючись з організаціями громадянського суспільства, які вже працюють в найбільше постраждалих від цієї трагедії регіонах та в тісній співпраці з експертами, можемо оперативно фіксувати нагальні потреби населення».
Більше інформації:
Фейсбук сторінка проєкту EU4CSOs Emergency Actions
Фейсбук сторінка БФ «Українці»
Фото Donbas Frontliner
Антикорупція
EUACI допомагає готувати аналітиків – розслідувачів
У червні відбувся перший випуск Школи аналітиків-розслідувачів від Центру протидії корупції. Її випускники вчилися віднаходити зловживання у сфері державних закупівель та розслідувань для подальшого застосування набутих навичок під час роботи в медіа та громадських організаціях.
«На жаль, війна не зупинила корупцію. Доказів достатньо: від кейсу про «золоті яйця» до закупок електросковорідки за 700 тисяч гривень. Таких крадіжок наших грошей можна уникнути, маючи фахових аналітиків, які витягатимуть цей бруд на світло, – каже голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін. – Власне, тому ми і започаткували цю школу. Так з’являтиметься більше інформації про корупцію, а це можливість лагодити прогалини законодавства та карати винних».
Навчання організовано в межах проєкту “Нагляд громадянського суспільства за антикорупційною інфраструктурою та подальше просування антикорупційної реформи” за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI).
Усього школою передбачено три набори, навчання триватиме до кінця серпня. Зокрема, учасники дізнаються, як і де шукати корупційні кейси, як користуватися відкритими джерелами та різними базами даних. Таким чином заплановано підготувати 22 розслідувачі.
Тренером школи є один із найдосвідченіших журналістів-розслідувачів Юрій Ніколов, редактор сайту «Наші гроші». Акцент роблять на практичних заняттях.
«Я читав багато лекцій у інших школах розслідувачів і зробив для себе висновок: найбільша ефективність досягається під час практичної роботи. Тому мої студенти з першого дня 80% робочого часу саме працюють, виготовляють контент», – каже він.
Такий підхід дає результат. Студентка першого набору школи Інна Потєхіна провела власне розслідування щодо витрати коштів на освітлення охоронного периметру Хмельницької АЕС. За результатами дослідження виявилося, що загальна сума переплат становить щонайменше 25 мільйонів гривень. Причому раніше Інна не мала стосунку до сфери розслідувань – працювала менеджером по роботі з клієнтами в одній з аграрних компаній у Вінниці.
«Громадський моніторинг є особливо важливим у світлі майбутньої відбудови України, – зауважує керівник Антикорупційної ініціативи ЄС Аллан Паг Крістенсен. – Аби зробити ці процеси підзвітними та прозорими на місцевому рівні, громадське середовище потребує аналітиків, які стежимуть за наявністю чи відсутністю корупційних практик. Школа аналітиків-розслідувачів є першим кроком до побудови такої мережі».
Бізнес
Жіноче підприємництво стає дедалі важливішим
Протягом трьох днів у Києві проходив тренінг для організацій, що надають підтримку жіночому підприємництву. Учасники змогли отримати знання з побудови успішної моделі громадської організації для підтримки жінок-підприємець, маркетингу та монетизації діяльності жіночих бізнес-організацій, фандрейзінгу та інших важливих для успіху речей.
Навчання було організовано в межах програми «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яку фінансують Європейський Союз і уряд Німеччини, а реалізує в Україні Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ).
«Щоб підтримати і розвивати економіку України, яку спіткали пандемія коронавірусу та повномасштабна війна, важливо стимулювати підприємницьку активність усіх громадян – жінок і чоловіків. Більше задіяних людей – пропорційно більша генерація ланцюжків доданої вартості та національного валового продукту, – каже керівниця компоненту підтримки бізнес-організацій та малого і середнього підприємництва програми Марина Ковтун. – Багато українських чоловіків змушені кинути свою справу і узяти до рук зброю, тож жінки мають перейняти бізнес і тримати тил. Частина українських жінок і раніше була залучена у підприємницьку діяльність, а частині зараз доводиться опановувати нові ролі».
Тож природно, що одним із фокусів підтримки програма обрала організації з розвитку жіночого підприємництва. Які, зокрема, допомагають жінкам розібратися в інструментах з розвитку бізнесу, мотивують розпочати власну справу, знайомлять між собою задля зародження партнерства тощо.
«Тим більше, що після перемоги в Україні розпочнеться велика відбудова, і підприємиці стануть одним із стовпів, на які спиратиметься держава», – підкреслює Марина Ковтун.
Однією з учасниць тренінгу була голова ГО «West Ukraine Digital» та керівниця центру підтримки підприємців у Дія.Бізнес І Тернопіль Оксана Качурівська. Вона також вважає, що підтримка саме жіночого підприємництва сьогодні актуальна, оскільки багато жінок зіткнулися з викликом започаткування або ведення сімейного бізнесу, а для цього їм потрібні знання та навички.
«Найцікавішим питанням для мене був розвиток жіночої бізнес-спільноти, тому що ми зараз плануємо розвивати на базі центру Дія.Бізнес Тернопіль жіночу бізнес-асоціацію, – каже Оксана про мотивацію участі в тренінгу. – Я подавалася на участь саме з розрахунку отримати модель створення та успішного розвитку жіночої бізнес-асоціації, і мої очікування справдилися».
Більше інформації:
Фейсбук сторінка проєкту «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП»
Можливості
Бізнес
Українські малі та середні підприємства мають можливість подати заявку на отримання фінансування для захисту своєї інтелектуальної власності від Фонду підтримки малого та середнього бізнесу (SME Fund) – ініціативи Європейської комісії, яку реалізує Відомство інтелектуальної власності Європейського Союзу (EUIPO).
Детальніше тут
Триває набір на курс «Соціальна пекарня: від твоєї ідеї до бізнес-моделі», який дасть можливість покращити професійну обізнаність зі створення соціальної пекарні через STEM-навчання.
Реченець − 21 липня 2023 року
Детальніше тут
Екологія
Платформа LINA (програма «Креативна Європа») шукає просторових інноваторів (архітекторів, містобудівників, ландшафтних дизайнерів, художників, дослідників), які мають ідеї з протидії екологічній кризі. Переможці конкурсу зможуть представити свій проєкт на конференції в Копенгагені у жовтні цього року та долучитися до архітектурних фестивалів, курсів, воркшопів та резиденцій по усій Європі.
Реченець − 1 серпня 2023 року
Детальніше тут
Культура
Фонд «Ізоляція» відкрив приймання заявок в межах нової програми ZMINA: Rebuilding, створеної для підтримки проєктів українських митців, культурних організацій та державних установ культури. У липні також відбудеться низка презентацій першої хвилі субгрантів.
Реченець ‒ 31 серпня 2023 року
Детальніше тут
Проєкт EU4Culture проводить конкурс на підтримку культурних і крос-інноваційних проєктів у нестоличних містах Азербайджану, Вірменії, Грузії, Молдови та України. Можуть бути підтримані проекти тривалістю до 10 місяців, які будуть впроваджені у жовтні 2023 – липні 2024. Максимальний грант 25 тисяч євро.
Реченець ‒ 25 липня 2023 року
Детальніше тут
Підпишіться на «Вісник співпраці ЄС-Україна»
Медіадайджест підготовлений проєктом «Українцям про ЄС» (CEU4U), що фінансується Європейським Союзом.
Додаткова інформація: Антон Теретишник, медіаексперт проєкту CEU4U, ел.пошта: Anton.Teretyshnyk@ecorys.com