Skip to main content

ЄС-Україна: відповідаємо
на виклики разом

Медіадайджест, березень 2025 року

До чергового випуску медіадайджеста увійшли публікації про основні події березня, що відображають стан і перспективи відносин Європейського Союзу та України.

Минуло майже 80 років від завершення Другої світової війни, а Європа знову змушена розв’язувати питання економічної, воєнної та екзистенційної безпеки континенту. Попри дискусії та суперечливі моменти, Європейський Союз демонструє готовність до трансформацій і компромісів у відповідь на виклики часу. ЄС шукає та формує ефективні рішення для забезпечення миру як дипломатичними засобами, так і шляхом посилення оборонного потенціалу.

Разом з Європою та у тісній співпраці з нею змінюється й Україна, яка, всупереч війні, впроваджує реформи та впевнено прямує шляхом євроінтеграції.

Про події березня, що відображають ці зміни, читайте у цьому випуску.

ТОП 3


 Фото: European Union
Фото: European Union

Урсула фон дер Ляєн:
Час ілюзій вже закінчився

11 березня на пленарному засіданні Європейського Парламенту Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн наголосила: «Європа вже сьогодні покликана взяти на себе більшу відповідальність за власну оборону. Не поступовими кроками, а сміливістю, якої вимагає ситуація. Нам потрібен сплеск європейської оборони. І вона нам потрібна зараз. Вона нам потрібна насамперед через ситуацію в Україні. Існує нагальна потреба заповнити прогалини у військових поставках Україні та надати Україні надійні гарантії безпеки. Але цей момент розплати – це не лише про Україну. Йдеться про всю Європу та безпеку всього нашого континенту».


 Фото: European Union
Фото: European Union

Загальна підтримка ЄС з початку повномасштабної війни Росії сягнула 140 мільярдів євро

20 березня комісар Валдіс Домбровскіс відвідав Київ з нагоди перерахування траншу в сумі 1 млрд євро в межах кредитної ініціативи ERA під керівництвом G7. Він зустрівся з українськими високопосадовцями та запевних їх, що ЄС використовуватиме всі доступні засоби, щоб обмежити здатність Росії вести війну та змусити її нести відповідальність за руйнування, яких вона завдала Україні. Пан Домбровскіс разом із пані Послом ЄС в Україні Катаріною Матерновою та заступником Міністра закордонних справ Євгеном Перебийносом вшанували пам’ять загиблих героїв України.


Фото: Укрінформ
Фото: Укрінформ

Катаріна Матернова:
«Ключем до тривалого миру є гарантії безпеки»

Пані Посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова, відповідаючи на запитання кореспондентів агенції «Укрінформ» щодо подальших дій Європи у сфері безпеки на тлі зміни політики США, наголосила: «Я думаю, ми всі розуміємо, хто агресор, а хто жертва. Я думаю, що першочерговим завданням є робота з Україною над тим, як покращити її оборонну позицію та міць для переговорів, а також як розробити гарантії безпеки. І не забуваймо, що ми також маємо дуже важливий трек розширення ЄС з Україною. Посеред цих криз і бойових дій, ви продовжуєте реформуватися. У нас великий порядок денний».


Читайте сьогодні

фото: facebook European Parliament
фото: facebook European Parliament
БЕЗПЕКОВА ПІДТРИМКА

Європарламент схвалив резолюцію на підтримку України

12 березня Європейський Парламент ухвалив резолюцію, в якій привітав пропозицію про 30-денне припинення вогню в Україні, висунуту напередодні — 11 березня. Євродепутати заявили, що очікують від російського керівництва згоди та припинення всіх атак на українське цивільне населення, інфраструктуру й територію.

Водночас у резолюції наголошено, що ЄС і його держави-члени мають суттєво посилити підтримку України, тож Парламент вітає створення «коаліції бажаючих» для реалізації потенційної мирної угоди за посередництвом Європи.

Майбутнє України — в ЄС, підкреслили євродепутати, закликавши прискорити переговори про вступ.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Підсумки засідання Євроради: Україна отримає доступ до SAFE

Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн під час пресконференції за підсумками засідання Європейської Ради в Брюсселі заявила, що безпека України є невід’ємною частиною безпеки ЄС. Тому українська оборонна промисловість зможе брати участь у спільних замовленнях у межах нової кредитної програми ЄС з оборони — SAFE.

Вона також наголосила, що до програми зможуть долучитися й асоційовані партнери Євросоюзу. Програма стане основою для реалізації ініціативи «Готовність 2030», яка має посилити обороноздатність Європи. Крім SAFE, Єврокомісія пропонує ще кілька інструментів для збільшення оборонних бюджетів – зокрема, можливість активації фіскальних виключень та добровільного спрямування коштів з регіональних програм ЄС на оборонні потреби.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

яка має на меті надати Україні приблизно 45 млрд євро фінансової підтримки.

З урахуванням цього платежу загальний обсяг кредитування Єврокомісією України в межах цієї програми від початку року досяг 4 млрд євро.

ЕКОНОМІКА, ФІНАНСИ, БІЗНЕС

Послідовно і справедливо:
російські активи працюють на відновлення України

20 березня в межах виняткової макрофінансової допомоги Європейська Комісія перерахувала Україні додатковий транш у розмірі 1 млрд євро. Його буде погашено коштом надходжень від знерухомлених російських державних активів в ЄС.

Загальна сума макрофінансової допомоги становить 18,1 млрд євро – це внесок ЄС в ініціативу кредитування ERA, очолювану «Групою семи»,


 Фото: EIB
Фото: EIB

Посилити стійкість та безпеку: Єврокомісія та ЄІБ інвестують €2 мільярди у відновлення України

6 березня у Люксембурзі Європейська Комісія та Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) підписали гарантійну угоду, яка відкриває можливість для ЄІБ інвестувати щонайменше 2 мільярди євро в нагальні проєкти відновлення та реконструкції в Україні. Президентка ЄІБ Надя Кальвіно підкреслила, що безпека України — це безпека всієї Європи, а підписана угода дасть змогу впроваджувати життєво необхідні проєкти, які зміцнять стійкість країни.

Раніше Україна та Європейський інвестиційний банк підписали угоди про фінансування відновлення енергетики та критичної інфраструктури.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Стан арки укриття Чорнобильської АЕС після російської атаки буде невідкладно діагностовано

На позачерговому засіданні Асамблеї Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля спільно з ЄБРР, Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України і ДАЗВ (Державним агентством України з управління зоною відчуження) було ухвалено рішення виділити з адміністративного бюджету Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля 400 тисяч євро на дослідження пошкодження Арки НБК після російської атаки 14 лютого. Кошти спрямують на експертну оцінку наслідків влучання російського БПЛА в захисну оболонку Арки.


  Фото: Council of Europe
Фото: Council of Europe
ЗАКОН І ПРАВО

Права людини без мовного бар’єра: що дасть Україні платформа обміну знаннями ЄСПЛ

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) запровадив нову ініціативу: відтепер Платформа обміну знаннями (Knowledge Sharing Platform) доступна трьома мовами, які не є офіційними для Ради Європи — українською, румунською та турецькою.

Це відкриває доступ рідною мовою до унікального ресурсу, який раніше був доступний лише англійською та французькою.

У такий спосіб ЄСПЛ створює нові можливості для забезпечення дотримання Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.


Фото: Представництво ЄС в Україні
Фото: Представництво ЄС в Україні
НАЛЕЖНЕ ВРЯДУВАННЯ

62 млн євро на посилення місцевого самоврядування та розвиток

Ініціатива «U-LEAD з Європою», що впроваджується за підтримки ЄС та його держав-членів — Німеччини, Данії, Франції, Польщі та Словенії — у співпраці з Урядом України, офіційно розпочала третю фазу.

“Уряди змінюються, але добре налагоджені державні послуги, як-от якісні школи, лікарні та підтримка сімей, залишаються незмінними. Вони формують повсякденне життя людей у справді важливий спосіб. Децентралізація робить громадян щасливішими, послуги кращими, рівень корупції нижчим, а рівень життя в регіонах – вищим. Нині, перед лицем неспровокованої агресії Росії, Україні як ніколи потрібна децентралізація”, — наголосила пані Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова.


фото: bessarabia.ua
фото: bessarabia.ua

Громада Болграда приєдналась до програми “Енергоефективність громадських будівель в Україні”

Болградська громада стала однією з дев’яти громад України, які отримають позику від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) за результатами третього відбору заявок на участь у програмі «Енергоефективність громадських будівель в Україні».

У громаді реалізовуватимуть проєкт із термомодернізації громадських будівель.

Програму «Енергоефективність громадських будівель в Україні» фінансує Європейський інвестиційний банк за підтримки ЄС через NIP і E5P, а також за сприяння експертної та технічної підтримки з боку ініціативи «Угода мерів – Схід», ПРООН та NTU.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Комфортне, енергоефективне й безпечне житло для ВПО

У Тернополі розпочалося будівництво житла для внутрішньо переміщених осіб. Проєкт реалізується в межах Програми «Житло для внутрішньо переміщених осіб та відновлення звільнених міст України. Компонент II», яку фінансує Європейський Союз і реалізує Nefco in Ukraine.

Сонячна електростанція на даху одного з будинків слугуватиме джерелом автономного живлення, а система приготування гарячої води працюватиме на базі теплової помпи, що забезпечить подачу води і в міжопалювальний період.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел
ОСВІТА, НАУКА, КУЛЬТУРА

За підтримки ЄС ЮНЕСКО започатковує ініціативу зі збереження єврейської документальної спадщини в Україні

Дворічний проєкт із бюджетом 2,2 млн євро передбачає оцифрування історичних матеріалів, що перебувають під загрозою, посилення спроможності профільних установ і архівів, а також підтримку культурних заходів, які висвітлюють внесок єврейської спадщини в історію та культуру країни.

«Захист величезної та різноманітної спадщини України — це не просто про збереження минулого, це насамперед інвестиція в наше спільне майбутнє. Різноманітність — визначальна риса нашого континенту. Повага до нього, а також інклюзивність є ключем до нашої згуртованості та єдності», — зазначив Ремі Дюфло, заступник Голови Представництва ЄС в Україні.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел
ПІДТРИМКА МЕДІА

Слово має бути вільним: ЄС суттєво посилює підтримку українських медіа

Під час спілкування з журналістами пані Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова зазначила: “Загальна сума підтримки з боку ЄС незалежних медіа в Україні з 2017 року складає понад 100 млн євро. З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року це 37 млн євро. Дуже особливе місце належить Суспільному, і з моменту його заснування ми профінансували його роботу на суму понад 16 мільйонів євро… На додаток до цього в травні ми оголосимо конкурс на 3 млн євро для регіональних медіа та незалежних журналістів. Тож буде конкурс для медіа, який ми зараз готуємо”.


ПІДПИШІТЬСЯ НА МЕДІА-ДАЙДЖЕСТ


* обов’язкове поле
Мова розсилки / Language *
Email формат

Будь ласка, виберіть усі способи, якими ви б хотіли отримати інформацію від Представництва ЄС в Україні:

Ви можете будь-коли скасувати підписку, натиснувши посилання в нижньому колонтитулі наших електронних листів. Щоб отримати інформацію про нашу практику конфіденційності, відвідайте наш веб-сайт.

Ми використовуємо Mailchimp як нашу маркетингову платформу. Натиснувши нижче, щоб підписатися, ви підтверджуєте, що ваша інформація буде передана до Mailchimp для обробки. Дізнайтеся більше про практику конфіденційності Mailchimps.

eu4ukraine.eu

Медіадайджест підготовлений проєктом “Українцям про ЄС» (CEU4U), що фінансується Європейським Союзом.

Додаткова інформація: Антон Теретишник, медіаексперт проєкту CEU4U, ел.пошта: Anton.Teretyshnyk@ecorys.com

до початку