У перший рік повномасштабного вторгнення аналітичний центр «Лабораторія законодавчих ініціатив» (ЛЗІ) та п’ять інших громадських організацій (ГО) за підтримки Європейського Союзу реалізували проєкт «Громадянське суспільство для післявоєнного відновлення України та готовності до ЄС». Розроблені в межах проєкту аналітичні продукти та рекомендації допомогли уряду пришвидшити процес європейської інтеграції навіть під час війни.
Процеси євроінтеграції не зупинялися
Проєкт «Громадянське суспільство для післявоєнного відновлення України та готовності до ЄС» тривав 12 місяців. Його бюджет склав — 1,037,535.59 євро.
Проєкт був спрямований на підвищення спроможності Уряду та Парламенту у подоланні наслідків війни та на шляху євроінтеграції. Він передбачав активне залучення громадських організацій до розроблення та впровадження необхідних для цього законів і політик.
«Аналітичні центри і громадські організації об’єднались, аби Україна продовжувала свій шлях до вступу в ЄС, попри всі перешкоди — зовнішні і внутрішні», — розповіла виконавча директорка Лабораторії законодавчих ініціатив Світлана Матвієнко.
Напередодні старту проєкту, 8 квітня 2022 року в Києві на спільній пресконференції президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн передала президенту України Володимиру Зеленському опитувальник для вступу в Європейський Союз. Вона припустила, що Україні знадобиться менше часу, ніж іншим країнам, для заповнення анкети. Зеленський, приймаючи теку, відповів: «Ми вам за тиждень на все відповімо, Урсуло».
Відповідне доручення отримала віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина. ЛЗІ була активно залучена в процес.
«Ми були не одні, хто допомагав. У підготовці матеріалів для опитувальника брали участь і інші громадські організації. Роботи було дуже багато. Важливо розуміти, ми не працювали замість держави. Хибно так вважати. Як представники громадського сектора, ми робили все, щоб наші урядовці впоралися найкращим чином. Саме це було нашим завданням», — розповіла Світлана Матвієнко.
Робота була виконана в рекордно стислі строки і дуже якісно. Виконавцям подякував Офіс європейської та євроатлантичної інтеграції. Опитувальники вчасно передали, проте на шляху до схвалення державами — членами ЄС переговорних рамок про вступ залишалося ще багато роботи. Тож за ініціативою ЛЗІ за фінансування ЄС був започаткований проєкт «Громадянське суспільство для післявоєнного відновлення України та готовності до ЄС».
«Ми побачили, наскільки затребуваною є якісна співпраця аналітичних центрів з державою, тому започаткували, а точніше сконструювали цей проєкт. Він отримав фінансову підтримку від Європейського Союзу. Реалізовували все у тісній співпраці з урядом України, віце-прем’єркою Ольгою Стефанішиною», — підкреслила Світлана Матвієнко.
Віце-прем’єрка наголосила, що роль громадянського суспільства, яке «завжди було надійним та важливим партнером Уряду на шляху європейської інтеграції», є значущою і ефективною.
«Діючи разом, ми досягаємо великих результатів. Після того, як Україна подала заявку на членство в ЄС, ми працювали як одна, неймовірно потужна, команда, чи то йшлося про заповнення опитувальника від ЄС, чи про просування європейського вибору України у країнах — членах ЄС. Надання статусу кандидата запустило процес вступу України до ЄС, що потребуватиме значної експертизи та внутрішньої мобілізації», — сказала Стефанішина.
Тодішній Посол ЄС в Україні Матті Маасікас (2019−2023 рр) на початку проєкту зазначав, що ЄС готовий підтримати його, аби допомогти парламенту та уряду здолати поточні виклики у низці сфер державної політики, зокрема, у регіональному управлінні, виборах, підтримці внутрішньо переміщених осіб, аналізі відповідності українського законодавства до законодавства ЄС, економічній політиці, державних закупівлях, боротьбі з корупцією, судовій реформі та реформі прокуратури, комунікації щодо політики європейської інтеграції.
На фото: Олександр Заславський, директор аналітичного напряму Лабораторії законодавчих ініціатив;
Олександр Ільков, генеральний директор Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції;
Олександр Корнієнко, Перший заступник Голови Верховної Ради України;
Світлана Матвієнко, виконавча директорка Лабораторії законодавчих ініціатив
Підготовка досліджень, опитувань, оцінок і рекомендацій
Упроєкті «Громадянське суспільство для післявоєнного відновлення України та готовності до ЄС» ЛЗІ відповідала за підготовку досліджень для подальшого розроблення якісної політики реінтеграції біженців та ВПО; аналіз механізмів для відновлення легітимного державного управління на звільнених від окупації територіях; проведення дослідження щодо судового впливу на результати реформ; оцінку впливу законопроєктів, спрямованих на забезпечення євроінтеграційного руху України.
У межах проєкту було підготовлено грунтовне дослідження становища вимушених мігрантів з України за кордоном і їхніх планів щодо повернення в Україну. Дослідження: Чи повернуться в Україну біженці після завершення війни?
В іншому дослідженні, що стосувалося відновлення інститутів публічної влади на деокупованих територіях у 2014−2023 роках, був проведений аналіз досвіду та потреб громад.
ЛЗІ відповідала за співпрацю з Урядовим офісом координації європейської та євроатлантичної інтеграції України та Офісом Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, готуючи відповіді на ad hoc запити. Також Лабораторія співпрацювала з Секретаріатом Кабінету Міністрів України, Міністерством соціальної політики України, Мінінфраструктури України, Міністерством юстиції України, Представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим, українським Парламентом та його профільними комітетами. Впроваджуючи проєкт, ЛЗІ долучалася до робочої групи з розроблення Стратегії демографічного розвитку України.
Крім того, на запит парламенту і уряду експерти ЛЗІ проводили перевірку відповідності законопроєктів стандартам ЄС, що допомогло впровадити більш системний підхід до розроблення державної політики і підготовки проєктів законів, зокрема тих, які стосуються євроінтеграційного шляху України.
До реалізації проєкту «Громадянське суспільство для післявоєнного відновлення України та готовності до ЄС» долучились п’ять інших організацій: Громадянська мережа ОПОРА, громадська організація «Адвокат майбутнього», Transparency International Ukraine — акредитований представник глобального руху Transparency International, неурядовий дослідницький центр з питань економічної політики «Центр економічної стратегії», незалежне українське медіа ГО «Європейська правда».
Експерти Transparency International Ukraine у межах проєкту аналізували законодавство у сфері конфіскації підсанкційних активів, роботи антикорупційних органів, публічних закупівель і державно-приватного партнерства.
«Адвокували за корисні зміни і намагалися не допустити шкідливих. Завдяки саме нашим закликам в Державну антикорупційну програму не внесли пропозиції низки органів, які відверто були спрямовані на „цементування“ поточних неефективних та обтяжливих процедур і корупційних практик», — розповів виконавчий директор Transparency International Ukraine Андрій Боровик.
За його словами, на запити стейкхолдерів організація надавала свої експертні консультації: зокрема, був підготовлений аналіз пропозицій депутатів та міжнародної практики з приводу відновлення є-декларування. Для Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції — узагальнений звіт щодо виконання рекомендацій ЄС у сфері протидії корупції. Міністерство юстиції залучило Transparency International Ukraine до підготовки первинної оцінки стану імплементації актів права Європейського Союзу (acquis ЄС) та пропозицій щодо приведення галузевого законодавства України у відповідність із правом ЄС — і Лабораторія законодавчих ініціатив також брала участь у цій роботі.
«Ще один компонент нашої роботи, пов’язаний з економією бюджету — громадський моніторинг закупівель. Звернення наших експертів щодо порушень протягом року, поки тривав проєкт, призвели до відкриття 9 кримінальних проваджень. Держаудитслужба підтвердила порушення в 54 закупівлях за нашими зверненнями», — розповів пан Боровик.
Завданням Громадянської мережі ОПОРА був діалог між стейкхолдерами щодо безпекових критеріїв та алгоритму прийняття рішення про організацію виборів до органів місцевого самоврядування на деокупованих територіях. Також, організація розробляла сценарії дистанційної участі громадян у політичному житті з-за кордону чи з віддалених від місць постійного проживання територій.
ГО «Адвокат майбутнього»розробила базові сценарії покращення доступу до правосуддя за рахунок удосконалення територіальної організації судової влади. Пропозиції були підготовлені на основі проведених досліджень наявних бар’єрів доступу до правосуддя в Україні, суспільної думки щодо можливостей захисту прав та інтересів громадян, а також відповідного міжнародного досвіду.
«Центр економічної стратегії» сприяв зміцненню громадської підтримки економічних реформ, воєнної та післявоєнної політики через відповідну аналітичну роботу, комунікацію та адвокацію.
Незалежне українське медіа «Європейська правда» висвітлювало експертну роботу консорціуму і прогрес у просуванні України на шляху до членства та у впровадженні реформ, що є необхідними для повоєнного відновлення України.
Підтримка ЄС надзвичайно важлива для ГО в Україні
«Усі завдання, які стояли перед проєктом, виконані. Напрацьовані дослідження і рекомендації передані відповідним державним інституціям. Ми завжди проводимо моніторинг результатів роботи. За підсумками цього проєкту бачимо, що дуже багато речей лягло в урядові документи, концептуальні записки, в плани відновлення і подальшого руху», — каже пані Матвієнко.
Виконавча директорка ЛЗІ підкреслила, що одним з найбільших досягнень проєкту вважає вихід України на переговорну рамку з ЄС і початок практичних переговорів про вступ, що вдалося досягти за надзвичайно короткі строки. Відомо, що Україна встановила рекорд, пройшовши шлях від заявки на членство в ЄС до початку переговорів трохи більше ніж за два роки — а це швидше, ніж будь-яка інша країна-кандидат в історії ЄС.
«Була проведена колосальна робота. Без підтримки нашого консорціуму та кола інших залучених аналітичних центрів, уряд не зміг би в такі короткі строки всю цю роботу виконати. Вдалося підготувати якісні документи, на які ми отримали схвальну реакцію з боку європейських партнерів. Думаю, що згодом ці процеси будуть відзначені в сучасній історії України, як безпрецедентні», — каже пані Матвієнко.
Окремо вона наголосила на сталості проєкту. Розпочаті процеси і робота тривають навіть після його закінчення. Експерти аналітичних центрів долучені до робочих груп з напрацювання державних політик у різних галузях.
За словами Боровика, Кабінет міністрів ухвалив щонайменше половину рекомендацій TI Ukraine, затвердивши Національну стратегію з повернення активів. Виконані в межах проєкту дослідження і адвокація допомогли повернути трираундові аукціони у Prozorro. Через їх скасування держава потенційно втратила за три місяці мільярд гривень. Окрім того, напрацьований досвід буде імплементований в регіонах, запевнили в ГО — учасниках консорціуму.
Підтримка ЄС має величезне значення для громадських організацій і незалежних ЗМІ, — наголошують співрозмовники. «Мені важко уявити, як за такого стану економіки, що зараз у нас, і за такої інтенсивності війни, можна по-іншому зберегти унікальних фахівців, експертів з євроінтеграційних питань, з питань верховенства права, з питань прав людини, які зараз дуже самовіддано працюють і дуже часто якраз послуговуючись допомогою міжнародних донорів», — каже Світлана Матвієнко.
Вона також зазначила, що підтримка ЄС надважлива, особливо підтримка громадянського суспільства, зокрема щоб завадити згортанню демократії і свободи слова.
«Згортання демократії, свободи слова, прав людини — це основні проблеми, з якими ми маємо працювати. З одного боку, обмеження цих процесів типові для держав, які перебувають у повномасштабній війні, проте наше завдання втримати баланс, зберігши величезні здобутки в цьому напрямі. Ми маємо зробити так, щоб ми були демократичною країною в чистому розумінні цього слова. Це надважливо».
Сьогодні ЄС — найбільший донор України. Безповоротна допомога ГО і незалежним медіа розподіляється на прозорих конкурсах. Отримати гранти можуть лише стійкі організації, які мають історію і багаж досягнень. Також це мають бути публічні і підзвітні організації, які відповідають найвищим стандартам транспарентності.
«Усі важливі реформи в Україні держава втілювала разом з громадськістю. Серед них — антикорупційна, публічних закупівель, управління публічним майном. Тому ми впевнені, що найкращих результатів вдається досягнути лише разом. Громадські експерти допомагають приймати більш виважені рішення. З іншого боку, громадський контроль допомагає підтримувати сталий вплив змін, яких було досягнуто разом. Підтримка Євросоюзом організацій громадянського суспільства і незалежних ЗМІ посилює цей процес. Українська влада, громадськість і європейські партнери мають спільну мету — щоб Україна попри війну імплементувала давно необхідні реформи, зокрема для вступу в ЄС. Водночас, усі ми хочемо, щоб відбудова йшла прозоро і ефективно. Тож досить логічно, що ми маємо втілювати цю мету разом», — підсумував Андрій Боровик.
Громадянське суспільство є ключовим партнером у політичному діалозі з урядом, підкреслила пані Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова:
«Як ви знаєте, для нас громадянське суспільство є ключовим партнером, але не лише для того, щоб допомогти вам працювати та надати ресурси для підтримки, але й для того, щоб громадянське суспільство було партнером в нашому політичному діалозі з урядом. Громадянське суспільство є частиною багатьох процесів взаємодії, які ми маємо з українською владою, і ми, звичайно, це продовжуватимемо», — сказала Матернова, виступаючи на ХІІ Форумі розвитку громадянського суспільства «Що дасть нам силу».
Довідка ЛЗІ
Лабораторія законодавчих ініціатив (ЛЗІ) працює як класичний think tank в Україні з 2000 року. Заснована студентами Києво-Могилянської академії, організація понад 20 років аналізувала роботу парламенту і виконання реформ, посилювала державні інституції і громадянське суспільство.
ЛЗІ стали авторами першого в Україні закону, який запровадив державне фінансування політичних партій.
Організація була долучена до розроблення законопроєкту «Про місцеві референдуми».
ЛЗІ стали співавтором законопроєкту «Про Етичний кодекс для парламентарів»
У 2005 році з нагоди 10-річчя вступу України до Ради Європи ЛЗІ спільно з Європейською Радою започаткувала Українську школу політичних студій.
З грудня 2023 року УШПС реалізує пілотний освітній проєкт «Ти — важлива» для українських військовослужбовиць та ветеранок, покликаний допомогти жінкам віднайти свою лідерську роль під час служби і після повернення у цивільне життя.
Медіа, Публікації
-
“Штучний інтелект – інструмент та помічник у роботі вчителя”, лекція Олександра Думишинця, вчитель ІТ освітня територія Мідгард
-
Лекція “eTwinning – як інструмент розвитку”
-
Лекція Лілії Гриневич: «Нова українська школа» в умовах війни і для післявоєнної відбудови України
-
Вісник співпраці ЄС-Україна. Грудень 2024 року
-
грудень 2024 року
-
Понад 13 млн євро на оновлення українських університетів