Європейський Союз надав підтримку Фонду Східна Європа та співвиконавцям, що впроваджували Програму «Спільнодія». Одним із компонентів Програми була допомога 17 неприбутковим організаціям, які змогли розширити діяльність, обмінятися досвідом, побудувати потужні партнерства, зміцнити волонтерську спільноту, створити чимало корисних навчальних курсів. «Спільнодія» допомогла залучити до волонтерських ініціатив нових членів і поширити корисний досвід на інші регіони.
Загалом Фонд Східна Європа видав грантів у межах Програми«Спільнодія» на суму більше 400 тисяч EUR.
Організації, що отримали грант від Програми «Спільнодія»
Фонд Східна Європа у партнерстві з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) і ГО «Разом проти корупції» імплементував Програму«Спільнодія», що передбачала чимало активностей. Також саме в її межах ОГС отримали доступ до малих грантів, що стали вагомою і своєчасною допомогою організаціям під час повномасштабної війни російського агресора проти України.
Гранти отримали організації, які працюють безпосередньо з волонтерами: ГО «Будуємо Україну Разом», ГО «Українська Волонтерська Служба», БО «Благодійний фонд «СпівДія», ГО «Добробат», ГО «Єдине Джерело», ГО «Кейсерс», ГО Repair Together, ГО «Елеос Донецьк». Також були дві організації, що підтримували добровільні пожежні команди: ГО «Добровольці-вогнеборці» та Місцева Асоціація ОМС «Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття» та ГО «Волонтер», що виконували грантові активності у співпраці з ДСНС України, стратегічним партнером Програми «Спільнодія».
Гранти отримали дві ОГС, що допомагають волонтерським ініціативам на рівні місцевих громад: БО «Подільська громада» і КОО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення». А проєкти чотирьох ОГС були спрямовані на професійне навчання волонтерів: БО «Благодійний фонд „Солом’янські котики“», ГО «Горизонт Змін», ГО «Центр „Розвиток корпоративної соціальної відповідальності“», ГО «ТиЗміни».
Гранти Євросоюзу підсилюють ГО
Отримавши грант за Програмою «Спільнодія», громадська організація «Будуємо Україну Разом» (БУР), що організовує волонтерські табори для відбудови постраждалих внаслідок війни українських міст і сіл, провела з’їзди кемп-лідерів, де учасники не тільки обмінювалися досвідом, але й відновлювали психоемоційний стан. Це допомогло лідерам проєкту, які покликані надихати і мотивувати інших, подолати проблему вигорання, відчути друге дихання. За час дії Програми до БУР доєдналися 68 новачків, спільнота розвинула нові напрями підтримки волонтерів — кемп-менторство та онлайн неформальні зустрічі кемп-лідерів БУР. Важливо також, що під час спільних заходів було організовано збір коштів для підтримки членів організації, які перебувають в лавах ЗСУ. Сьогодні, на третьому році війни, проблема вигорання волонтерів постала надзвичайно гостро, тому досвід таких проєктів стане в пригоді іншим організаціям.
ГО «Кейсерс»розвивала напрям медичного волонтерства, забезпечуючи мешканцям прифронтових і деокупованих територій доступ до медичних послуг. У межах Програми організовано 9 виїздів мобільних медичних центрів із 15-ма залученими волонтерами-лікарями. Медичні консультації отримали майже тисяча пацієнтів, серед яких 789 жінок, переважно — старшого віку, та 203 чоловіки.
За кошти Програми змогли забезпечити все необхідне для організації виїздів: оплату роботи команди та водія, пальне, зв’язок, проживання та проїзд до деокупованих громад, харчування.
Фінансування на придбання гуманітарної допомоги населенню не було передбачене, тому команда ГО «Кейсерс» власним коштом покривала інші потреби: витрати на ліки за призначенням лікарів, ремонт авто (включно з капітальним, оскільки стан доріг у сільській місцевості «вбиває ходову» за одну місію); придбання окулярів для населення.
Лікарі-волонтери активно долучалися до передачі гуманітарних вантажів населенню. Завдяки їхнім зусиллям вдалося зібрати та доправити населенню понад 1000 кг гуманітарних вантажів: речі для дорослих та дітей, предмети гігієни для жінок та малюків, каталки для маломобільних людей, книги, ліки тощо.
Керівник ГО «Кейсерс» Євген Урсалов:
Наша організація змінила напрям роботи на початку повномасштабного вторгнення. Для команди напрям громадської діяльності не був новим, оскільки раніше працювали в освітньому проєкті Educational technology. Від початку повномасштабного вторгнення команда зосередилася на волонтерській діяльності: допомагали з автомобілями для ЗСУ, бронежилетами для бійців. Окремим напрямом була евакуація людей до Польщі, Норвегії, Фінляндії — разом з партнерами ми організовували евакуаційні рейси.
Коли лінія фронту стабілізувалася, сфокусувалися на забезпеченні доступу до медицини мешканців деокупованих і прифронтових територій. Саме завдяки участі у Програмі «Спільнодія» цей напрям діяльності нам вдалося значно посилити, практично, «поставити на ноги».
«Спільнодія» дала нашій організації потужний поштовх, оскільки громадською діяльністю ми займалися з 2017 року, але саме в цій темі були новачками, адже досвіду організації медичних виїздів у нас не було. Водночас ми були добре відомі Фонду Східна Європа, оскільки у 2021 році впроваджували у співпраці з ними кілька проєктів, пов’язаних з громадами та інноваціями. Попри те, що напрям, за який ми взялися, був для нас новим, ми досягли успішних результатів — а головне, життєво важливих для людей.
У межах проєкту ми організовували промокампанію і залучали лікарів з числа тих, хто був готовим одягнути бронежилет й поїхати на прифронтові та деокуповані території надавати людям допомогу. Аби це здійснити, нам потрібно було упевнитися, що лікарі будуть у безпеці. Зрозуміло, що на територіях, що розташовані на невеликій відстані від зони бойових дій, безпека значною мірою залежить від поведінки. Тому ми розробили спеціальний навчальний курс правил безпечної поведінки на територіях, де є ризик для життя — він доступний на нашому сайті. Курс відкритий, аби і лікарі-волонтери, які долучаються до роботи, і спеціалісти інших громадських організацій могли його пройти. Це дуже корисний курс, оскільки кожному медику, який їде на ті території навіть у коротке відрядження, потрібен інструктаж. Можливість прослухати курс онлайн, вивільнила багато часу і волонтерам, які зайняті на інших напрямах, і самим лікарям.
Курс про Безпечну поведінку ще під час проєкту прослухали 260 осіб. Команда «Кейсерс» і до сьогодні використовує його у роботі з лікарями-волонтерами.
Отже, ми займалися і промоцією, аби залучити якомога більше лікарів, які були готові виїхати на прифронтові і деокуповані території, і безпосередньо організацією таких виїздів — забезпеченням транспортом, розміщенням спеціалістів на місці. Важлива частина роботи — це медичні евакуації. Були випадки, коли лікарі приїжджають на місце і констатують факт наявності кризової ситуації: пацієнтам потрібна невідкладна госпіталізація. А якщо людина живе на території, де ресурсів немає, громадського транспорту немає, багато де ще швидкі не працювали, за викликом могли приїхати тільки на наступний день? Тоді нам доводилося ресурсами організації доправляти таких пацієнтів до лікарні, забезпечувати все, що для цього необхідно.
Хочу сказати, що допомога, яку надає Євросоюз громадському сектору, сьогодні має величезне значення. Без неї великої кількості організацій просто не існувало б, оскільки самостійно знайти кошти на такі масштабні й вартісні проєкти, що впроваджуються зараз, майже нереально. А вони дуже потрібні. На прикладі нашого досвіду можу сказати, що в Україні є території, які сильно постраждали від війни — там нема роботи, медицини, а подекуди навіть не ходить громадський транспорт. Усі, хто мав бодай яку можливість, звідти виїхали, а залишаються найвразливіші категорії населення. У них немає грошей, але вони теж хворіють і потребують допомоги лікаря і ліків.
Дуже важливо аби підтримка Євросоюзу не зменшувалась, а навпаки, навіть збільшувалася. Для окупантів школи, медичні заклади, будівлі міських адміністрацій — це завжди ціль № 1. Відповідно, більшість із них вже зруйновано, розбомблено. Багато медичних спеціалістів виїхали, частина з них — аби вивезти власних дітей у більш безпечні місця. Ще довго інші фахівці не поїдуть на ці території на постійне проживання. Відновити медичні заклади, організувати медичну допомогу власними силами без допомоги ЄС ми не зможемо. Це просто нереально. Тому можливість відновлювати медицину на прифронтових і деокупованих територіях значною мірою залежить від партнерів, їхньої підтримки, зокрема, громадських організацій, які це роблять.
Благодійний фонд «Солом’янські котики» провів серію ефективних тренінгів з домедичної допомоги у Чернігівській, Харківській та Дніпропетровській областях. Їх провели інструктори з тактичної медицини навчального центру фонду. Цивільних навчали зупиняти кровотечу, користуватися турнікетом, накладати бандаж, обробляти рани, застосовувати серцево-легеневу реанімацію тощо. Водночас готували й інструкторів, які потім навчали домедичної допомогиі інших людей у регіонах. Для дітей «Солом’янські котики» провели серію тренінгів з мінної безпеки.
Виконавчий директор БФ «Солом’янські котики» Андрій Єрофєєв
Фонд «Солом’янські котики» фокусується на двох напрямах: домедична допомога та протимінна діяльність. Одним із ключових викликів наразі є невміння цивільних осіб надати домедичну допомогу. Є купа професій, у яких спеціалісти за посадовими обов’язками повинні володіти відповідними навичками, незважаючи на відсутність медичної освіти. Завдяки участі у програмі «Спільнодія» наш фонд зосередився на подоланні цієї проблеми у сфері освіти.
Ми реалізували проєкт, учасники якого навчили домедичної допомоги понад 100 вчителів із прифронтових областей. Ми також відібрали з їх числа 12 найбільш вмотивованих освітян й підвищили їхні компетенції до рівня кандидатів у інструктори та забезпечили їх обладнанням для проведення тренінгів у громадах.
Також нам вдалося провести тренінги з мінної безпеки для дітей та дорослих на деокупованих територіях Харківщини, Чернігівщини та Сумщини й навчити понад 300 осіб навичок, що рятують життя. Ми показали, який вигляд мають різні міни та вибухонебезпечні предмети, як поводитися з ними, якщо на них натрапити, та куди телефонувати. Тож люди тепер більш підготовлені до таких ситуацій.
Напрацьований досвід є корисним для організацій зі сфери освіти. Зокрема для тих, що фокусуються на відновленні та посиленні спроможностей навчальних закладів на деокупованих та прифронтових територіях. Ми співпрацюємо з такими організаціями. Наприклад, із благодійним фондом «savED» навчаємо домедичної допомоги та мінної безпеки вчителів та школярів на деокупованих територіях Чернігівщини, Київщини, Миколаївщини.
Також фонд долучається до робочої групи Міністерства освіти і науки з оновлення шкільного предмету «Захист України», де ділимося нашим досвідом навчання.
Допомога ЄС важлива, оскільки вона дозволяє розширити масштаби діяльності, аби охопити якомога більше бенефіціарів і посилити свій позитивний вплив на розвиток спільнот та громад. Завдяки підтримці ЄС організації отримують можливості для підвищення якості та ефективності своєї діяльності, особливо в умовах війни, а паралельно з цим — підвищення прозорості та підзвітності.
Крім цього, співпраця у межах проєктів, фінансованих ЄС, дозволяє організаціям масштабуватись, об’єднавши зусилля, досягати спільно потужних результатів.
Волонтерський центр «Доброго ранку, ми з Маріуполя», який з березня 2022 року надає гуманітарну допомогу переселенцям, завдяки коштам гранту від «Спільнодії» придбав необхідну техніку та створив базу даних, що спростило реєстрацію волонтерами переселенців. Для людей, які все ще користуються кнопковими телефонами, людей з інвалідністю та тих, хто з різних причин не мав доступу до телеграм-каналу центру, волонтери організували спеціальну «гарячу лінію». Центр допомагав людям з Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької, Київської областей.
Щоб підтримати психоемоційне здоров’я волонтерів та допомогти їм відновитися після виснажливої роботи, організували сеанси іпотерапії. Разом зі старшими у них брали участь й діти активістів центру.
Марина Перетятько, керівниця ГО «Еліос Донецьк»
Завдяки участі у Програмі «Спільнодія» ми допомогли волонтерам, які долучилися до роботи нашого гуманітарного центру з 3 березня 2022 року і працюють з перервою тільки на вихідні, надаючи допомогу вимушеним переселенцям із гарячих точок. Також провели стратегічну сесію організації, під час якої визначили напрями роботи на три роки, запланували навчання. Наші волонтери мали можливість разом зі своїми дітьми відвідати іподром і сеанси іпотерапії.
Принцип нашої організації — «рівний — рівному», тому волонтери — такі самі переселенці, як і інші. Це було дуже круто, що ми змогли їх підтримати у такий спосіб. Від наших друзів, колишніх військовополонених, які ділились досвідом відновлення, ми чули, що спілкування з тваринами допомагає навіть краще за роботу з психологом.
Я щиро радію, що в Україні все більше організацій, які щоденно працюють з людьми, розуміють важливість підтримки волонтерів і працівникі ОГС та організовують ретрити, сеанси відновлення тощо.
Своїм досвідом ми ділилися на сайті організації, у соцмережах, з переселенцями. Ми постійно нагадуємо, що людина, яка хоче допомагати іншим, має обов’язково подбати про себе.
Допомога, яка надається Євросоюзом і міжнародними організаціями ГО в Україні сьогодні дуже різнопланова. Вона колосальна і відіграє надзвичайно велику роль. В умовах такої довготривалої війни, яку веде Україна, люди втомлюються. Проте продовжувати роботу, тримати тил зараз дуже важливо.
Після участі у Програмі «Спільнодія» ми отримали грант міжнародної гуманітарної організації, яка працює у більш ніж 40 країнах світу — Mercy Corps. Значною мірою це стало можливим тому, що під час стратегічної сесії ми добре спланували напрями своєї роботи й подальші кроки. Завдяки гранту Mercy Corps ми допомогти людям на деокупованих територіях добре підготуватися до зими і підтримувати тепло в своїх оселях.
Громадська організація Repair Together другий рік поспіль допомагає відбудовувати постраждалі від війни села Чернігівщини. Завдяки гранту від «Спільнодії» змогла проводити толоки — майже щотижня, упродовж трьох місяців, тоді як раніше, через брак коштів, змушені були робити перерви. Repair Together зміг суттєво розширити свою діяльність та зміцнити спільноту волонтерів завдяки участі у Програмі. На кошти гранту активісти придбали необхідне обладнання для польової кухні, музичне забезпечення для культурних заходів. Зібравши сили та ресурси, організація почала займатися не тільки прибиранням, а й будівництвом. Цікаво, що Repair Together вперше створила міжнародний будівельний табір, що тепер діє на постійній основі.
Вікторія Афанасьєва, співзасновниця ГО Repair Together
Грант від Фонду Східна Європа в межах Програми «Спільнодія» був використаний для зміцнення потенціалу проєкту Толока, що спеціалізувався на розбиранні зруйнованих війною будинків. Залучене фінансування дало організації можливість зібрати постійну команду координаторів, закупити обладнання, забезпечити логістичні потреби та необхідні продукти. Це дуже допомогло і дозволило проводити волонтерські виїзди майже щотижня впродовж трьох місяців. Також ми збільшили волонтерську спільноту та перейшли до будівництва, яким раніше не займалися.
Найважливіше, що це була можливість сформувати постійну команду, вдосконалити процеси та зробити нашу роботу ще ефективнішою. Коли проєкт не мав тривалої підтримки, велика кількість ресурсів йшла на пошук грошей на оренду транспорту, придбання обладнання, продуктів та іншого. І так до кожної Толоки — постійний стрес, тож коли нам вдалося закупити все необхідне за грантові кошти, аби впродовж трьох місяців проводити волонтерські заходи майже щотижня, ми не розслабилися, а використали цей час, на вдосконалення, залучення нових волонтерів та на корисну для людей роботу.
Толоки стали прибирально-будівельними. Вдалосья поєднати роботу ІНБУТу(інтернаціональний будівельний табір — інший проєкт Repair Together) та Толоки: одні команди розбирали завали зруйнованих будинків, інші готували вже розчищені об’єкти під будівництво (наприклад, копали траншеї під фундамент), треті обробляли деревину для дахів, а команда ІНБУТу займалася більш кваліфікованими будівельними роботами — зведенням стін, будівництвом дахів. Цим щовихідних займалися, в середньому, 200 осіб.
Ще на етапі написання грантової заявки Repair Together ставила собі за мету не лише покращити проєкт, а й розробити методологію проведення Толок, аби мати можливість використовувати цей досвід у майбутньому, зокрема — для розширення діяльності в інших регіонах. Такі інструкції та рекомендації ми розробили у співпраці з Фондом Східна Європа та Програмою «Спільнодія». Йдеться про корисні практичні матеріали, що допоможуть новачкам розібратися з різними питаннями. Як співпрацювати з ОМС і чим вони можуть допомогти? Як оформити запит до ДСНС з проханням перевірити ділянки перед прибиранням? Яке обладнання найнеобхідніше? Як розрахувати кількість продуктів на чисельність волонтерів, якщо готувати в форматі польової кухні?
Допомога ЄС надзвичайно важлива для організацій громадського сектора! Тут плюси починаються вже з того, що вас сприймають як організацію чи проєкт. Коли приходиш до місцевої влади, до інших організацій чи до самих жителів постраждалих сіл, часто буває простіше спілкуватися, коли ви не просто «ініціатива», а організація, в яку повірили міжнародні донори та авторитетна організація з багаторічним досвідом.
Щодо гранту від «Спільнодії», ми мали можливість звертатися по консультації до команди Фонду Східна Європа, що реалізовував Програму. Знайомилися з напрацюваннями інших проєктів (методології тощо), дізнавалися про публічні події, де знайомилися з іншими ГО та фондами. Для організацій, які були створені нещодавно і не мають великого досвіду — це надзвичайно цінно й важливо!
У межах програми «Спільнодія» окремий грант 50 000 євро отримало ГО «Волонтер», яке у 2023 році реалізувало низку активностей у співпраці зі стратегічним партнером — ДСНС України. Зокрема модернізували аудиторії навчального центру ДСНС, організували навчання рятувальників, які допомагатимуть працівникам ДСНС оперативно реагувати на надзвичайні ситуації тощо. Добровольці-рятувальники їздили до Херсона, де допомагати ліквідовувати наслідки підриву росіянами Каховської ГЕС.
Дмитро Дорошок, заступник голови ради Всеукраїнського громадського Центру«Волонтер»
У 2023 році ми створили проєкт підготовки добровольців рятувально-пожежної служби у межах Програми «Спільнодія», яку реалізує Фонд Східна Європа. Ідея створення курсів з ДСНС ґрунтувалася на реальній потребі: бракувало людей. Треба було розбирати завали, коли росіян вигнали з Київщини, адже окупанти залишили по собі зруйновані міста й села. Коли на місце приїжджали підготовлені працівники ДСНС, то знали як розібрати завали, знали, куди можна заходити, а куди не варто, де треба залучити спецтехніку, а вже після неї людей. Охочих допомогти рятувальникам було багато. Проте будь-яка людина з натовпу не завжди може кваліфіковано надати допомогу. І це було проблемою.
Тому в ДСНС вирішили так: вони навчать усіх охочих, і ті зможуть допомагати більш професійно. На сайті ДСНС було дуже багато заявок від людей, які хотіли допомагати — заповнювали форму люди зі всієї України. Ми ж обрали учасників із Київської області, бо наш навчальний центр у Києві. Ми телефонували цим людям і пропонували прийти на курси.
По закінченні курсів учасники отримували сертифікати державного зразка — вони можуть приєднуватися до громадських організацій чи бути рятувальниками-волонтерами у громадах. У нас на курсах були люди, які отримали посвідчення й наступного дня одразу поїхали на пожежі. Були ті, які за кілька годин організувалися, взяли власний транспорт і поїхали в Херсон після підриву дамби. І досі їздять допомагати.
Протягом шести місяців навчання пройшли 250 осіб. Для кожної групи воно тривало два тижні. Серед тем — пожежогасіння, пошукові та рятувальні роботи, надання домедичної допомоги, ідентифікація вибухонебезпечних предметів. Фонд Східна Європа разом з ДСНС розробили мобільний застосунок «Розмінування України» — в ньому позначені небезпечні території, забруднені вибуховими речовинами. Людина, яка пройшла навчання, знає, якими бувають ці предмети. Звісно, вона не знешкодить їх сама, але зможе позначити у цьому додатку місце як потенційно небезпечне, тоді зателефонує до ДСНС, і спеціалісти приїдуть та розмінують територію.
У межах програми «Спільнодія» також провели навчання волонтерів у Київській області.
У практичних тренінгах «Навички, що рятують життя» взяли участь 109 волонтерів та волонтерок. Загалом, за підтримки Програми «Спільнодія» від Фонду Східна Європа протягом грудня в Київській області відбулося чотири таких заходи. Метою було залучення волонтерів до підтримки органів ДСНС через висвітлення наявних можливостей.
Учасники і учасниці тренінгів на практиці засвоїли базові навички щодо заходів особистої безпеки та психологічної допомоги населенню. Зокрема, обговорили стрес та події, які травмують; випробували вправи для саморегуляції й збереження спокійного психічного стану під час надзвичайних ситуацій тощо.
Для ефективної допомоги ДСНС під час заходів усі волонтери отримали елементи базового захисного спорядження, і ще понад 300 комплектів Фонд Східна Європа у співпраці з ГО «Волонтер» передав іншим добровольцям-рятувальникам.
«Це одне з найбільш важливіших партнерств у межах «Спільнодії», — прокоментувала Світлана Остряніна, координаторка грантового компонента Програми «Спільнодія» Фонду Східна Європа.
«Програма „Спільнодія“ реалізувала спеціалізовані програми навчання та підготовки в офлайн- та онлайн-форматах, програму малих грантів для ОГС, розробляла електронні інструменти для посилення безпеки волонтерів, ВПО та громадян, долучилася до створення прозорих та адекватних правил сприяння волонтерській діяльності. Під час впровадження Програми ми разом із партнерами допомогли волонтерським групам розвинути їхній потенціал, сприяли популяризації волонтерства в Україні. Так, наприклад, у співпраці з ДСНС України ми провели потужну просвітницьку кампанію, аби мотивувати українців та українок на створення пожежно-добровольчих підрозділів у своїх громадах. Результати, досягнуті завдяки Програмі, безперечно, зміцнили наше суспільство», — розповіла Тетяна Мазур, менеджерка Програми «Спільнодія» Фонду Східна Європа.
Колаборації та партнерства
За словами Світлани Остряніної, координаторки грантового компоненту Програми«Спільнодія», не менш важливо, що між ГО сформувались ефективні партнерства й виникла потужна колаборація.
Партнерства, зокрема, утворили «Добровольці-вогнеборці», «Солом’янські котики» і «Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття». «Солом’янські котики» також співпрацюють з «Українською волонтерською службою», ДСНС, «Агенцією розвитку ОТГ Прикарпаття» та «Кейсерс».
«Благодійний фонд „Солом’янські котики“ має досвідчених інструкуторів з мінної безпеки, з домедичної допомоги. До них по допомогу щодо організації навчальних заходів звертались інші учасники Програми», — відзначила Світлана Остряніна.
Громадські організації демонструють інституційну сталість
Допомогу й потужний поштовх до подальшого розвитку від «Спільнодії» отримали як ГО, створені до війни, з великим досвідом роботи і змістовним бекграундом, так і організації-новачки, що сформувались у 2022 році після початку широкомасштабної російської війни.
«Усі 17 проєктів реалізовані у повному обсязі. Усі KPI і завдання, що ставили перед собою грантери щодо навчання людей, розроблення методичних матеріалів, придбання обладнання, були виконані», — розповіла Світлана Остряніна, представниця Фонду Східна Європа.
Як засвідчили опитування, рівень задоволеності бенефіціарів проєктів, впроваджених у межах «Спільнодії», сягає 90%.
Грантери «Спільнодії» розробили методичні рекомендації і створили навчальні курси, де узагальнили набутий досвід.
«Можемо говорити про інституційну сталість і мультиплікацію результатів Програми „Спільнодія“. Вона не тільки сприяла залученню до волонтерської діяльності нових людей, а й стала потужною платформою для створення корисних інформаційних матеріалів, обміну досвідом», — підкреслила Світлана Остряніна.
Вона також відзначила практичну користь створених у межах Програми онлайн-курсів, методичних рекомендацій. Наприклад, громади можуть скористатися методичними рекомендаціями і створити власну добровільну пожежну команду.
Нові можливості для самоосвіти: безоплатні онлайн-курси
Фонд Східна Європа у межах Програми «Спільнодія» створив навчальні безоплатні курси, розміщені на Освітній онлайн-платформі Зрозуміло! Загалом на платформі представлено понад 40 курсів різної тематики — як для представників ГО, так і для широкого загалу.
«Дивись під ноги! Дивись, куди йдеш!» Онлайн-курс з Олегом «Фаготом» Михайлютою. Короткі уроки інформують про вибухові пристрої, правила поводження з ними, а також про те, як говорити з дітьми про міни. Створений разом із ДСНС України, курс встановив рекорд за кількістю слухачів та слухачок — його опанували понад 550 тисяч осіб.
«Волонтерство від А до Я». Курс про волонтерську діяльність: законодавство, особливості роботи у різних сферах та напрямах, командотворення, мотивація та досвід експертів. Спікери — співробітники Фонду Сергія Притули. Також розміщено інтерв’ю з паном Сергієм та кількома іншими досвідченими волонтерами.
«Єдина Україна: становлення національної ідентичності». Курс, спрямований на формування української національної та громадянської ідентичності, поглиблення знань із новітньої історії України та розвиток волонтерських рухів. Ведуча — Марічка Падалко.
«Основи цивільного захисту для добровольців». Курс розповідає про правила безпеки та надання домедичної допомоги, які знадобляться для запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. Курс розроблений фахівцями Інституту державного управління та наукових досліджень з цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Стійкість та спроможність
За словами Світлани Остряніної, усі ГО, що отримали допомогу в межах Програми, розвиваються і масштабують свою діяльність, залучаючи й інші види безповоротної допомоги ЄС.
«Переоцінити важливість підтримки ГО в Україні з боку ЄС неможливо. Вона потужна і надзвичайно важлива, особливо під час війни і в процесі відбудови. Ми вдячні Євросоюзу, який провадить таку діяльність в Україні», — розповідає Світлана Остряніна.
Гранти отримують не тільки організації з великим досвідом участі в грантових проєктах, але й без такого досвіду: значення мають, насамперед, рівень професійності команди, досвід, мета, цінності, якими керується ОГС.
«ОГС може бути створена нещодавно, натомість мати потужне портфоліо з реалізованих на волонтерських засадах проєктів і залучати бізнес до фінансування власних ініціатив, бути партнером у інших програмах. Такий досвід має неабияку вагу, а організації можуть отримувати перші гранти від Фонду Східна Європа», — каже Світлана Остряніна й додає, що допомога може бути не тільки грантова, але й у форматі співпраці з іншими організаціями.
Як засвідчила Програма, у суспільстві та серед волонтерів є великий запит на таку підтримку — і вони її отримують, і обсяги її зростатимуть. Адже і сьогодні, і попереду дуже багато роботи для кожного українця, тому що відбудова і євроінтеграція — це шлях реформ у інтересах, передусім, громадян України. І досвід громадських організацій, які діють у складних умовах війни, необхідно масштабувати, щоб він працював і люди діяли усвідомлено і натхненно, генеруючи, підтримуючи та реалізуючи зміни у кожній громаді, у кожній сфері, в усій державі.
Фонд Східна Європа — українська благодійна неприбуткова організація, заснована у 2008 році. Фонд є одним із лідерів громадського сектора в Україні. Реалізував понад 100 програм різного масштабу, тривалості та складності. Напрями діяльності: розвиток демократії та громадянського суспільства, впровадження електронного урядування, розвиток малого та середнього бізнесу і соціального підприємництва, енергоефективні проєкти та багато іншого.
У своїй роботі Фонд спирається на широку мережу партнерів: державні та місцеві органи влади, громадських лідерів, недержавні громадські організації, асоціації, університети, дослідні інституції та організації, що надають технічну допомогу. Серед стратегічних цілей фонду — побудова сильного й активного громадянського суспільства в Україні, ефективне та демократичне врядування на всіх рівнях, інституційний розвиток громадських організацій та органів влади.
Медіа, Публікації
-
листопад 2024 року
-
Вісник співпраці ЄС-Україна. Листопад 2024 року
-
Які унікальні програми для української освіти пропонує Європейський Союз
-
Експертна дискусія: “ЄС посилює спроможність української системи професійної технічної освіти (ПТО)”
-
ЄС запускає Заклик до європейського бізнесу інвестувати у відновлення та реконструкцію України
-
жовтень 2024 року