Skip to main content

Допомога під час війни. Як проєкт EU4CSOs реагував на виклики вторгнення та продовжив свою місію

02/08/2024

Проєкт «EU4CSOs — Надзвичайні Заходи», який у 2022−2023 роках за фінансової підтримки Європейського Союзу реалізувала БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне», є одним з яскравих прикладів гнучкості європейської допомоги. Переформатувавши проєкт за лічені дні, організація трансформувала його у повноцінну emergency-відповідь викликам повномасштабного вторгнення. Про базові завдання вони не забули — проєкт допоміг зміцнити локальні громадські об’єднання, донести європейські цінності у найвіддаленіші куточки України.

Загальна сума проєкту: 1 786 356 євро

«З початком повномасштабного вторгнення Європейський Союз надав потужну підтримку Україні та українцям. Нашій організації, зокрема, дозволили змінити діяльність проєкту EU4CSOs таким чином, щоб надати найбільш нагальну підтримку населенню. Уже 24 лютого 2022 року ми змогли організувати евакуаційні рейси та надавати допомогу першим ВПО, які з’явилися в нашій області. Проєкт „EU4CSOs — Надзвичайні Заходи“ став швидкою реакцією ЄС на виклики війни та продовженням вже чинного EU4CSOs. Фактично ми писали його в перші дні повномасштабного вторгнення у відповідь на події, що відбувалися», — розповідає виконавча директорка БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» Ганна Котенко.

Проєкт «EU4CSOs — Надзвичайні Заходи» започаткували, аби надавати невідкладну допомогу та підтримку людям, які потрапили у вразливі ситуації через війну в Україні. Його розробляли з урахуванням реальних потреб громадян, аби забезпечити швидку та ефективну реакцію на виклики непередбачуваних обставин. Також проєкт мав сприяти покращенню якості життя вразливих груп в Рівненській області та на інших підконтрольних територіях.

Щоб точно визначати потреби, оперативно й ефективно на них реагувати та забезпечити координацію між усіма учасниками, створили логістичний штаб. Проєкт надавав підтримку різним групам населення, які постраждали внаслідок російської агресії в Україні – наприклад, фінансову допомогу отримали громадські активісти та ОГС, які працюють над відновленням територій після руйнівних наслідків війни, та ув’язнені й пенітенціарні заклади.

Підтримка внутрішньо переміщених осіб і громадських організацій, що працюють з ВПО, надавалась на конкурсній основі. Проведено два таких конкурси, участь в яких взяли активісти ВПО. Вони одержали не тільки фінансову підтримку — це була потужна мотивація для продовження волонтерської діяльності. Також проводились конкурси субгрантів для організацій громадянського сектору, які підтримують ВПО.

Із субгрантами EU4CSOs громадські активісти досягли головного — допомогли людям

Якконкретно гранти ЄС допомогли пересічним громадянам? Ось декілька красномовних прикладів — йдеться про щоденні, але життєво важливі речі.

Завдяки субгранту від EU4CSOs Emergency Actions, три опікунські родини БО БФ «Зростай в родині» напередодні Різдва отримали у подарунок сертифікати, на які змогли придбати одяг для дітей.

Агенція сталого розвитку Рівного — один з переможців конкурсу субгрантів — скерувала проєкт на облаштування місць компактного проживання ВПО в Рівному.

Благодійна організація «Світло надії» коштом від субгранту відкрила шелтер для ВПО у Полтаві.

Мінігрант від проєкту EU4CSOs дав можливість БО БФ «С.А.М.реалізувати проєкт «Our People». Його мета — допомогти у розв’язанні численних проблем надання соціальних послуг, що стосуються реабілітації дітей з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень. Програма впроваджувалась в Ірпені, Бучі та Ворзелі – там діти з інвалідністю з 30-ти родин відвідували реабілітаційні та корекційні заняття. Всеукраїнська громадська організація «Магнолія» понад 17 років реалізує проєкт «Служба розшуку дітей» і була одним з переможців конкурсу субгрантів в межах EU4CSOs Emergency Actions. Після повномасштабного вторгнення редакція програми допомогла українській родині повернути дівчинку, яку незаконно вивезли на територію окупованого Криму.

Щоб полегшити вплив і наслідки кризи на Волині, благодійний фонд «СТОПРАК» започаткував проєкт «Допомога жінкам, хворим на рак, у забезпеченні доступу до життєво необхідних ліків у час війни». Він здобув підтримку Євросоюзу в рамках конкурсу субгрантів EU4CSOs Emergency Actions. Фонд закупив препарати з діючими речовинами«Letrozole» та «Zoledronic Acid» і адресно передав їх дівчатам та жінкам, які не мали фінансової можливості придбати ці ліки. Насамперед препарат отримали дівчата й жінки, які є ВПО, малозабезпечені та мешканки сіл. Завдяки проєкту, що тривав з липня до жовтня 2022 року, 80 дівчат і жінок, хворих на рак, а також ті, хто потрапив у складні життєві обставини через війну, змогли продовжити свою гормональну терапію; 60 пацієнток — продовжили протипухлинну терапію; 140 — підвищили свою обізнаність про важливість профілактики та раннього виявлення раку молочних залоз і раку шийки матки.

ГО «ЗАВЖДИ ПОРУЧ 2023» придбали станцію очищення води для Херсонської обласної дитячої клінічної лікарні.

Команда Благодійного фонду «Українці» надали населенню Херсонщини багатофункціональні настільні системи глибокого очищення та збагачення води з великим фільтраційним ресурсом.

Волонтери ГО «Тарілка» та «Тарілка Херсон» передали вразливим категоріям населення в Херсонській і Миколаївській області 321 набір продуктів і питної води, 278 наборів гігієни, 152 набори побутових речей.

Волонтери Української Волонтерської Служби доправили 400 продуктових наборів і ліки для самотніх стареньких з міст і сіл Харківської, Донецької, Запорізької, Дніпропетровської, Миколаївської та Херсонської областей.

У прифронтовій Костянтинівці на Донеччині благодійники БФ «МХП-Громаді» передали місцевим мешканцям 900 продуктових наборів.

Громадська організація «І будуть люди», попри всі труднощі, організувала доставку питної води до 5 громад Нікопольського району, які опинилися на межі гуманітарної катастрофи через відсутність питної води.

Основними напрямами діяльності EU4CSOs Emergency Actions були:

  • субгранти для підтримки ініціатив громадянського суспільства, спрямовані на подолання кризи, спричиненої російською війною проти України;
  • підтримка внутрішньо переміщених осіб і громадських організацій, що працюють із ВПО;
  • відправка допомоги пенітенціарним закладам і партнерським організаціям (продукти харчування та гігієнічні засоби);
  • соціальний супровід людей, які звільнилися з місць відбування покарань або перебувають у пенітерціальних установах;
  • евакуаційні рейси для населення із зони бойових дій;
  • фінансова підтримка громадських активістів-ВПО.

Загалом у межах проєкту фінансову допомогу отримали 50 громадських активістів ВПО та підтримано 89 субгрантових ініціатив. Крім того, послуги соціального супроводу отримали 1163 особи, які перебували в пенітенціарних закладах. Під час війни проблема постала особливо гостро, оскільки погіршилася соціальна підтримка звільнених із місць позбавлення волі. Дехто з них не міг повернутися додому через активні бойові дії, чиїсь будинки зруйновані, були проблеми з громадським транспортом, люди не мали де зупинитися та ризикували стати безхатьками.

Благодійна організація «ВІЛЬНА ЗОНА», завдяки перемозі в конкурсі субгрантів від EU4CSOs Emergency Actions, реалізувала проєкт «Забезпечення дотримання прав і рівного доступу до гуманітарної, медичної та іншої допомоги представників уразливих груп в умовах війни». Він допоміг покращити доступ до медичної, соціальної, гуманітарної та інших видів допомоги представникам уразливих груп і забезпечити дотримання їхніх базових прав через паспортизацію засуджених, які готуються до звільнення під час війни.

Унаслідок впровадження цього проєкту фахівці БО «ВІЛЬНА ЗОНА» за підтримки Міністерства юстиції України організували відновлення документів централізовано, безпосередньо в установах виконання покарань і масштабувати цю практику. Здобутий досвід став у нагоді при подальшій діяльності організації, адже він дозволить допомогти багатьом людям — вже на системній основі.

За підтримки проєкту працювала гаряча лінія, куди люди зверталися за правовою консультацією.

В межах проєкту було здійснено 47 вантажних відправлень, які були спрямовані для 42 пенітенціарних закладів і партнерських організацій для подальшого надання продуктів харчування та засобів гігієни.

Також продуктові набори та засоби гігієни отримали 10 тисяч 960 внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у Рівненській області. Загалом під час реалізації проєкту було закуплено 61330 кілограмів продуктів харчування.

Окрім того, в межах проєкту було організовано евакуаційні рейси й надано допомогу мініпроєктам з евакуації. Як підсумок, із зони бойових дій здійснено 184 евакуаційні рейси та врятовано 3433 людини. Завдяки мініпроєктам до більш безпечних регіонів доправили 910 осіб.

Допомога в регіонах, що постраждали від катастрофи на Каховській ГЕС

Вчергове проєкт EU4CSOs Emergency Actions продемонстрував неабияку гнучкість, надавши допомогу майже 200 тис. жителям Дніпропетровщини, які після підриву росіянами Каховської ГЕС опинились на межі гуманітарної катастрофи через відсутність питної води. Завдяки субгранту, наданому в межах проєкту, на допомогу людям прийшли волонтери із ГО «І будуть люди».

«У межах проєкту EU4CSOs Emergency Actions з травня 2022 року ми проводили конкурси субгрантів, скеровані на подолання викликів, пов’язаних з війною. Переможці-субгрантери переважно здійснювали евакуації, закуповували продукти та засоби гігієни, роздавали їх малозабезпеченим. Або такий приклад: один з проєктів в Херсонській області закуповував склопакети. Як бачимо, EU4CSOs Emergency Actions — це про швидку реакцію на найбільш актуальні виклики», — розповіла пані Котенко.

За її словами, на момент підриву ворогом Каховської ГЕС в червні 2023 року конкурс субгрантів у проєкті був на паузі — за планом він мав стартувати восени.

«Але наша організація як рамковий партнер отримала повідомлення від Представництва ЄС з проханням швидко відреагувати на катастрофу та сфокусуватися на допомозі Херсонському регіону та сусіднім областям, що постраждали від руйнування Каховської ГЕС. І для нас це був не перший виклик: більшість наших проєктів з ЄС нам довелось переформатувати, негайно вносити зміни у планування», — розповіла виконавча директорка БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне».

Тому вже 7 червня 2023 року, на наступний день після трагічних подій, було оголошено новий конкурс субгрантів, заявниками в якому могли бути лише ОГС, які працювали регіонах катастрофи. Термін подання становив лише 5 днів — до 12 червня.

«Маю зазначити, що реакція громадянського суспільства була неймовірною. Ми отримали 148 заявок за дуже короткий термін, експертна комісія їх оцінила, визначила 6 переможців, ми швидко перерахували кошти субгрантерам і вони почали роботу», — згадує Котенко. Вона додала, що гранти були короткострокові — 3 місяці.

«Проте нашим грантерам вистачило цього часу, аби швидко допомогти людям. Це було і підвезення води у регіони, і очисні фільтри для води, а один з грантерів встановив очисну станцію в лікарні», — розповіла виконавча директорка БО.

Проєкт, який зберіг людські життя

Проєкт EU4CSOs Emergency Actions реалізовували у тісній взаємодії з місцевими громадами, його вплив був сталим, а ефект довготривалим.

«У роботі над проєктом для нас була надзвичайно важливою співпраця як з органами державної влади (військовими адміністраціями), так і з громадами, органами місцевого самоврядування. Приємно зазначити що в багатьох регіонах, зокрема і на Рівненщині, органи місцевого самоврядування були ініціаторами створення коаліцій організацій, що надають підтримку населенню під час війни. Зокрема, у Рівному до складу такої коаліції увійшли і представники місцевого самоврядування, і представники громадських і релігійних організацій», — каже Ганна Котенко.

Вона наголосила, що це дозволило об’єднати зусилля, сформувати сталі ланцюжки та діяти швидко й ефективно:

«Наша організація забезпечувала евакуацію, релігійні організації надавали волонтерів, готових взяти участь в евакуації населення, місцеве самоврядування готувало місця для прийому евакуйованих осіб. Так само формувалася і допомога внутрішньо переміщеним особам: одні організації могли надати предмети вжитку та одяг, наша організація завдяки ЄС змогла надавати продуктові набори, медикаменти, засоби гігієни; правозахисні організації міста займалися документуванням воєнних злочинів і допомагали відновити втрачені документи. Така синергія була надзвичайно продуктивною, і дуже важливо, щоб цей підхід зберігся і надалі», — розповіла виконавча директорка БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне».

За її словами, подібні системи співпраці було сформовано і в інших регіонах.

«Сталість цього проєкту важко переоцінити, адже він дозволив вберегти людські життя. Навіть одне врятоване життя — це вже сталість і найвища цінність проєкту. Ми не можемо порахувати, для скількох евакуйованих осіб організований нами рейс був останнім шансом вижити та зберегти здоров’я, скількох внутрішньо переміщених осіб врятували ліки, які були придбані завдяки підтримці Євросоюзу. Також слід зазначити, що надана гуманітарна допомога — скажімо, продукти харчування чи засоби гігієни — можливо і не була критично важливою для виживання, однак відіграла особливу роль в адаптації людей, була важливою саме як знак підтримки в такій складній ситуації. Більшість приходили за допомогою лише один раз, а потім забезпечували свої потреби самостійно», — повідомила Ганна Котенко.

Вона каже, що її дуже тішить, що EU4CSOs Emergency Actions дав змогу підтримати громадських активістів, організації громадянського суспільства (ОГС).

Насамперед, «ОГС були нашими „руками“, вони дозволяли проєкту дістатися до найбільш віддалених регіонів і надати допомогу тим, хто її найбільше потребував. Однак ми чітко усвідомлювали, що ОГС це не просто „руки“ — тобто не просто функція надання допомоги, а це структура, осередок громадянської активності і для нас було дуже цінно підтримати та допомогти зберегти ці осередки», — каже пані Ганна.

Вона відзначила, що на початку повномасштабного вторгнення великі донори прагнули або працювати в Україні самостійно, або ж співпрацювати з потужними організаціями. Невеликі локальні організації ризикували залишитись без підтримки. І саме такі організації, які мають велику довіру на локальному рівні, зміг підтримати проєкт EU4CSOs Emergency Actions завдяки допомозі ЄС.

Ганна Котенко каже, що не менше тішиться можливостю підтримати громадських активістів.

«Ми слідкуємо за всіма нашими субгрантерами і часто бачимо в стрічці, що ці організації працюють і далі, знаходять подальше фінансування, і нам приємно знати, що і ми є частинкою тих ресурсів, які дозволили їм вижити на початку повномасштабного вторгнення», — говорить виконавча директорка БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне».

Пані Ганна наголошує, що сталих результатів вдалось досягти також, надавши підтримку ув’язненим.

«Завдяки проєкту ми змогли підтримати ув’язнених, які перебувають в тюрмах. Складність ситуації полягала в тому, що заклади пенітенціарної системи зі Сходу, Півночі та Півдня України були переміщені в більш безпечні західні та центральні регіони. В окремих закладах кількість контингенту зросла одномоментно вдвічі. Це значно посилило соціальну напругу в цих закладах, тим більше, що фінансування, зокрема витрати на харчування, не зросли так само швидко і в тих самих обсягах. Проєкт дозволив підтримати заклади виконання покарань, надати продукти, аби ув’язнені продовжували харчуватися відповідно до встановлених законодавством норм, і це не лише забезпечило дотримання їхніх прав, але і знизило градус соціальної напруги», — каже вона.

Додає, була й можливість залучити додаткову підтримку для закладів пенітенціарної системи. Це мало несподівано прогресивний результат — на Рівненщині вперше в області відкрився кабінет замісної терапії для ув’язнених. Таким чином було забезпечено їхнє право на доступ до якісного лікування наркотичної залежності.

Об’єднані нетерпимістю до дискримінації та повагою до гуманних цінностей

БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» заснована у 2008 році — тоді вона називалась РОВ ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ». Спочатку організація допомагала людям, що живуть із ВІЛ. Та згодом напрямки діяльності значно розширились: почали займатися захистом прав пацієнтів, змінами законодавства у сфері охорони здоров’я, наданням різноманітної допомоги (психосоціальної, консультативної, юридичної, матеріальної).

БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» зосередилась на напрямках:

  • допомога людям, які перебувають у місцях позбавлення волі,
  • допомога жертвам домашнього та гендерно обумовленого насилля,
  • просвіта з питань вакцинації,
  • посилення потенціалу та технічна підтримка інших організацій, які надають послуги;
  • втілення моделі успішної взаємодії державного та суспільного секторів для сталого розв’язання соціальних проблем.

Біля джерел організації стояли люди, об’єднані в групі самодопомоги для людей з ВІЛ, які прагнули забезпечити рівний доступ до якісного лікування тим, хто цього потребував. Водночас, на жаль, рівень дискримінації людей з ВІЛ та таких, хто належать до уразливих груп, був достатньо високим, тому організація визначила своєю метою захист прав та інтересів людей, які живуть з ВІЛ.

Спочатку було всього троє однодумців, які заснували громадську організацію, аде вже дуже скоро їхня кількість подвоїлась. Усі працювали на волонтерських засадах, та незабаром з’явився перший проєкт і четверо людей змогли працювати й отримувати заробітну плату. За 16 років існування БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» значно збільшилась й масштабувалась: організація має офіси в 2 регіонах (Рівненщина та Волинь), працює на національному рівні. Наразі в її складі 70 спеціалістів, серед яких консультанти «рівний-рівному», люди, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі, унікальні лікарі-експерти з розвитку паліативної допомоги.

У штаті організації працюють психолог, юрист, правозахисник, соціальні працівники, які спеціалізуються на різних напрямках — робота з людьми, які постраждали від гендерно обумовленого і домашнього насильства, робота з формування прихильності до лікування ВІЛ і ТБ, робота з ветеранами та членами їхніх сімей, робота в тюрмах. Є в організації спеціалісти з моніторингу, бухгалтери та фахівці з комунікацій.

«У нас є єдина загальна вимога до людей, які хочуть працювати в нашій організації: кожен, хто працює, має поділяти наші цінності, а саме: рівність і відсутність будь-яких проявів дискримінації за будь-якими ознаками, чуйність до різноманіття, пріоритет людини та прав людини, повага до людської гідності, компетентність і відповідальність. Під час прийому на роботу ми враховуємо і додаткові фактори — зокрема, приналежність до уразливих груп. Тобто, за інших рівних умов, ми візьмемо на роботу людину з ВІЛ, людину, яка відбувала покарання в місцях позбавлення волі, людину з інвалідністю, людину, яка вимушена була змінити своє місце проживання у зв’язку з війною», — наголосила Ганна Котенко.

Співпраця організації з Європейським Союзом розпочалася в 2015 році, з проєкту«Забезпечення захисту паліативних пацієнтів на базі ОГС, які працюють у сфері паліативної допомоги», який був спрямований на забезпечення захисту прав пацієнтів, що потребують паліативної допомоги. У його межах в Рівному було створено осередок паліативної допомоги, на базі якого соціальний працівник і правозахисник відстоювали права людей, які перебувають на завершальних стадіях життя.

Допомогу проєкту отримали близько однієї тисячі рівнян — пацієнтів, їхніх родичів. Також були надані консультації медичним працівникам. Завдяки проєкту тема паліативної допомоги на Рівненщині піднялась на високий рівень обговорення, опинилась в фокусі уваги багатьох людей — внаслідок чого у публічному просторі виникла дискусія про необхідність відкриття хоспісу, створення виїзних бригад паліативної допомоги.

Логічним продовженням цієї діяльності став започаткований у 2017 році проєкт розвитку дитячої паліативної допомоги. Завдяки йому проведено відповідну підготовку (тренінги, робочі зустрічі, дискусії) громадських організацій, які працюють у сфері дитячої паліативної допомоги. Працював осередок правової допомоги, що надавав підтримку і сусіднім областям. Завдяки цьому проєкту переформатовано діяльність Будинку дитини в Рівному, створено при ньому повноцінне паліативне відділення.

У 2020 році БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» стала Рамковим партнером Європейського Союзу. Сьогодні лише п’ять організацій в Україні мають статус стратегічного партнера ЄС і БО «Мережа 100 відсотків життя — Рівне» один з них.

У межах Рамкового партнерства здійснюється діяльність, спрямована на розвиток і підтримку молодих організацій громадянського суспільства, які працюють в сфері соціальної допомоги. Також, проєкт дбав про захист працівників громадських організацій від епідемії COVID-19: в його рамках були придбані захисні та дезинфікуючі матеріали для громадських організацій, ліки для важкохворих дітей, чиї сім’ї перебували в скруті.

У 2024 році після завершення проєкту «EU4CSOs — Надзвичайні Заходи» БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» стала стратегічним партнером Представництва Європейського Союзу в Україні та розпочала новий проєкт — «Посилення залучення громадянського суспільства для розвитку соціальної сфери в Україні» (EU4CSOs EmpowerUA). Він спрямований на покращення якості, різноманітності типів соціального захисту шляхом розвитку ринку соціальних послуг на рівні громад.

Проєкт має на меті зміцнити організації громадянського суспільства, щоб вони стали більш професійними у сфері соціальних послуг, роблячи їх видимими та стійкими партнерами для надання соціальної допомоги на рівні громад. У межах проєкту заплановано:

  • активності з розвитку територіальних громад
  • конкурси субгрантів
  • регіональна адвокація
  • менторська підтримка ОГС

«Підтримка Євросоюзу надзвичайно важлива. Ми бачимо, що ЄС налаштований діяти в інтересах України і чути тих, заради кого працює. Принципи неупередженості, рівності є основоположними для ЄС. Працюючи з ЄС, ми маємо право називати росію — агресором, а війну — війною, і, повірте, це іноді важливіше, ніж усе те „неупереджене“ фінансування від інших структур», — сказала Ганна Котенко.

Вона наголосила на важливості збереження цінностей Євросоюзу в Україні: підтримці демократичних цінностей і прав людини.

«Демократичні цінності – які вони є, без зайвих спекуляцій та перекручування сенсів, застосування стратегічних підходів, системність і послідовність, коли і органи державної влади, і організації громадянського суспільства спрямовуються в одному напрямку, мотивуються до співпраці, гнучкість і відповідність ситуації, якщо вона змінюється. Неупередженість при прийнятті рішень. Слід зазначити, що такі підходи, які застосовуються ЄС, потім впроваджуються і в організаціях-грантоотримувачах — а потім і в організаціях, які отримали субгрантування. Таким чином, вибудовується синергія, коли організації, які виникають задля захисту своїх цінностей і відстоювання прав членів організації та клієнтів, знаходять підтримку донора, який має такі ж цінності та не лише підтримує організації фінансово, але і надихає їх до розвитку і поширення гуманістичних цінностей», — заявила виконавча директорка БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне».

Також, вона зазначила, що після перемоги в Україні лишиться низка соціальних проблем і велика кількість людей, які потребуватимуть соціальної допомоги та соціального супроводу.

«Оцінюючи ефективність діяльності організацій громадянського суспільства соціальної сфери, ми вважаємо, що саме ОГС можуть взяти на себе левову частку роботи із надання соціальних послуг. Але до цього повинна бути готова як система соціальних послуг, так і самі ОГС. Тому ми вже зараз працюємо у цьому напрямі», — підсумувала Ганна Котенко.

nv.ua

,

до початку