Збереження старовинного одягу центральних і східних регіонів України
Народний одяг – не лише невід’ємний атрибут декоративно-ужиткового мистецтва, але й важлива складова духовно-культурного розвитку суспільства. Яскраву колекцію народних строїв центрального і східного регіонів України за підтримки ЄС вдалося врятувати від руйнівної артилерії агресора та вивезти у безпечне місце.
Російська війна не зупинить українську культуру
Про проєкт
Кожен регіон України – є унікальним зі своїми традиціями, барвами, особливостями художньої, пісенної культури. Одна із яскравих рис, за якою ще трохи більше сотні років тому можна було безпомилково встановити, з якої частини країни походять її мешканці – це їхній одяг. Стиль, форми, поєднання барв і елементів, навіть при своїй внутрішній розмаїтості, мало характерні та єдині ознаки, властиві кожному із регіонів. У цілому ж, усе це барвисте різноманіття було і залишається неповторним фрагментом величної мозаїки української культурної спадщини.
Унікальну колекцію народних строїв центрального і східного регіонів України вдалося врятувати від руйнівної артилерії агресора і вивезти у безпечне місце завдяки фінансовій допомозі від програми ЄС House of Europe. Більш того – в межах отриманої стипендії мистецький хаб “OTOLOVKO”, за партнерства Кам’янець-Подільського університету та локальних громадських організацій, організував та провів низку заходів, спрямованих на міжрегіональний нетворкінг, психологічну адаптацію митців із окупованих регіонів до роботи в умовах війни і поза рідними краями, популяризацію унікальної спадщини з минулих століть. У планах – оцифрування врятованих українських народних строїв та популяризація їх у країнах ЄС через електронні медіа, соцмережі та організацію онлайн- і офлайн-заходів, співпраця з креативними хабами України та Євросоюзу.
Часові рамки проєкту: квітень – серпень 2022 року
Програма ЄС, у межах якої підтримано проєкт
House of Europe («Дім Європи») — програма, що фінансується Європейським Союзом, створена для підтримки професійного та творчого обміну між українцями та їхніми колегами в країнах ЄС та Великій Британії. Програма фокусується на культурі й креативному секторі, освіті та роботі з молоддю, соціальному підприємництві, медіа. House of Europe пропонує більш як 20 програм: стипендії, покликані допомогти українським спеціалістам і далі працювати всупереч війні, гранти на персональні проєкти, поїздки на професійні конференції, курси й стажування в ЄС і Великій Британії та інші можливості. Команда House of Europe фінансує відновлення культурної інфраструктури, підтримує переклад літератури та творчу співпрацю між Україною та ЄС і Великою Британією. Програма опікується збереженням української культурної спадщини й розвитком креативних та освітніх стартапів. Онлайн-лабораторії, воркшопи, дискусії, конференції, хакатони й інші навчальні та нетворкінгові події відбуваються регулярно в межах програми.
Проєкт реалізує
Креативний мистецький хаб “OTOLOVKO”, заснований дослідницею етнографії, аспіранткою Полтавського національного педагогічного університету, Заслуженою майстринею народної творчості України Наталією Свиридюк. В межах своєї діяльності хаб організував низку заходів із популяризації етно-спадщини регіону, зокрема перформенс «Душа народу», виставу-презентацію етно-календаря «Шлях крізь століття» тощо.
http://www.facebook.com/nata.motanka
https://www.instagram.com/nata.motanka/