Проєкт #SaveUkrainianHeritage
Пам’ятки архітектури, безцінні та крихкі,завжди потребували дбайливого ставлення, а особливо тепер, під час агресивної повномасштабної війни Росії. Тож завдяки сучасним технологіям і за підтримки ЄС львівські фахівці плетуть цифрове мереживо історичної пам’яті, закарбовуючи красу та велич мистецьких шедеврів у 3D моделях.
Російська війна не зупинить українську культуру
Про проєкт
Якщо до 2022 року «ворогами» пам’яток архітектури були природні чинники і людська байдужість, то тепер до руйнівних чинників додалися російські ракети. Будь-якої миті у будь-якому куточку України ракета може перетворити перлину історичної спадщини на купу руїн і попелу. І лише сучасним технологіям до снаги зберегти для пам’яті наступних поколінь їхню унікальну красу і велич.
Створення 3D цифрових моделей належить до найновіших досягнень у царині збереження образів безцінних пам’яток історії і культури. Справді, такі об’ємні цифрові моделі, завдяки точності передачі форм, пропорцій та закладених у програму реальних розмірів, можуть слугувати у подальшому основою для їх реставрації та відтворення у первозданному вигляді. «Наше завдання – закарбувати якнайбільше архітектурних та мистецьких надбань України та вберегти історичну пам’ять від руйнівних впливів часу, – стверджує команда компанії Skeiron, яка зараз створює 3D-моделі 40 пам’яток Львова і околиць, – Ми сканували культурні пам’ятки ще до початку війни, а зараз, у момент повномасштабного вторгнення, розуміємо ще більшу актуальність цього».
Часові рамки проєкту: 2022 – 2023 роки
Програма ЄС, у межах якої підтримано проєкт
Фонд ALIPH (Міжнародний альянс із захисту культурної спадщини у зонах конфліктів) – це найбільший глобальний фонд, який займається виключно захистом культурної спадщини, що опинилася під загрозою під час воєнних дій або після конфліктів. Фонд ALIPH фінансує конкретні проєкти, які впроваджуються на місцях, у тісній співпраці з місцевими партнерами, органами влади та громадами. З березня 2022 року по червень 2023 року за фінансової підтримки, зокрема, ЄС ALIPH підтримав 310 культурних організацій в Україні
Більше про фонд ALIPH: https://www.aliph-foundation.org/en
Проєкт реалізує
Львівська компанія Skeiron – це команда з чотирьох молодих українців, ентузіастів-однодумців, які створили свій бізнес на поєднанні високих технологій та засадах соціальної відповідальності. Остання, насамперед, стосується, діджиталізації музейних колекцій та створення 3D цифрових моделей пам’яток архітектури та історії. Окрім того, фірма надає послуги з геодезії, топографії, лазерного сканування та AR-розробок, серед яких найбільш відомою і дуже популярною є інтерактивний додаток для смартфонів «Кишенькове місто». Цей додаток дає змогу з допомогою смартфона слухати аудіо-екскурсію та розглядати у 3D-форматі найвідоміші пам’ятки Києва, Львова, Одеси, Чорткова, Харкова та інших міст і місцевостей України. Загалом у портфоліо компанії за 6 років її існування – понад 100 3D-моделей пам’яток культурної спадщини із чотирьох країн.
https://skeiron.com.ua/saveukrainianheritage/
https://www.facebook.com/skeiron.llc