08 липня 2023 року в галереї мистецтв «Лавра» за підтримки ЄС відбувся мистецький пленер «Культурна мозаїка». Це ключовий публічний захід комунікаційної кампанії Європейського Союзу «Разом творимо. Разом зберігаємо», яка триває від березня 2023-го року й інформує українців про підтримку Європейським Союзом української культури та мистецтва під час повномасштабної війни.
За даними Міністерства культури та інформаційної політики України, від початку російської війни в Україні пошкоджено, зруйновано, розграбовано 1582 об’єкти культурної інфраструктури (без урахування пам’яток культурної спадщини), і ця цифра далеко не остаточна. Війна змусила багатьох українських митців шукати можливості для продовження своєї діяльності за кордоном або зі зброєю в руках захищати Батьківщину, ризикуючи життям і здоров’ям. Щоб разом з українцями захистити й зберегти безцінну культурну спадщину, ЄС за останні два роки мобілізував близько 15 мільйонів євро. Тож «Культурна мозаїка», яку було представлено на пленері в Києві, презентувала тільки деякі з проєктів та ініціатив, підтриманих Євросоюзом – загалом їх десятки по всій Україні.
В церемонії відкриття заходу та нагородження дипломантів конкурсу художніх робіт взяли участь Посол Матті Маасікас, Голова Представництва ЄС в Україні та директорка галереї мистецтв «Лавра» Тетяна Міронова.
«Культура в її матеріальному втіленні дуже вразлива – її легко розстріляти, спалити, затопити, викрасти. Ми говоримо про музей Марії Приймаченко, садибу Сковороди, музеї, церкви, постраждалу Львівську політехніку. Ми говоримо про вбитих митців – від Василя Сліпака – до Вікторії Амеліної та Віктора Вакуленка. Росія намагається не лише фізично знищити Україну – мішенню для неї є українська ідентичність та історія. Але цього не станеться. Українські митці сьогодні воюють за незалежність, захищають спадок, творять сучасну культуру, представляють її світові – і світ вже чітко ідентифікує українське. А ЄС підтримує і буде надалі підтримувати українську культуру, адже вона є нашою спільною, європейською цінністю», – зазначив Посол ЄС в Україні Матті Маасікас.
Що вдалося зробити завдяки підтримці Європейським Союзом української культури в часи війни, про можливості, відкриті для мистецьких проєктів та культурних дієвців України, а також про те, як живе і трансформується українська культура воєнного періоду – про це гості мистецького пленеру дізналися на тематичних локаціях «Культурної мозаїки».
Виставка робіт дипломантів мистецького конкурсу показала, як трансформувався погляд на війну і як кожен з митців переосмислював її відповідно до власного життєвого досвіду. До конкурсу долучились понад 50 авторів, і семеро з них оголошені дипломантами. Результати спільних зусиль українських культурних дієвців за підтримки ЄС задля збереження культурної спадщини України в умовах війни представлені на фотовиставці фонду ALIPH. Вперше вона була презентована на Паризькому форумі миру (листопад, 2022), а потім – у Брюсселі й спричинила широкий резонанс. ALIPH – унікальна міжнародна ініціатива, спрямована на захист і підтримку культури в зонах конфлікту, і одним з його донорів виступає Європейський Союз. З березня 2022 року по червень 2023 року за фінансової підтримки, зокрема, ЄС ALIPH підтримав 310 культурних організацій в Україні. «Культурна мозаїка» показала гостям широку панораму української культури, яка зберігає та творить в часи війни: від живопису та фотографії – до документального кіно, театру, ремесел. І у кожному з представлених напрямків були проєкти, які отримали підтримку Європейського Союзу.
Креативний простір став територією співтворчості – тут навчали азам ремесел, секретів реставрації та виготовлення листівок, мотання й в’язання ляльок і створення ляльок з паперу, плетіння прикрас тощо. Тематика майстер-класів перегукувалася з проєктами, підтриманими ЄС, а проводили деякі з них безпосередні учасники цих проєктів. Так, майстер-клас «Секрети реставрації» організував Чернігівський обласний художній музей Григорія Галагана, «В’язана лялька та народна іграшка» провела Наталія Свиридюк, засновник OTOLOVKO Creative Hub (м. Полтава), Майстер-клас на гончарному колі «Чарівна кераміка» провели заслужені майстри народної творчості України Іван Решта та Данило Решта (Музей образотворчого мистецтва Ю.Д. Буханчука, м. Кмитів, Житомирщина).
Видавництво «Дух і Літера» та ілюстратор дитячих книжок Лілія Мартинюк представили українське друкарство.
В Кінозалі дивилися сучасне документальне кіно українського та спільного з іншими країнами кіновиробництва – фільми «Поранена земля» і «Будинок зі скалок», спілкувалися зі знімальними групами, дискутували. Тут відбувся перший публічний перегляд однієї з чотирьох стрічок, знятих UkraЇner за підтримки ЄС в рамках кампанії «Разом творимо. Разом збережемо» – «Культура під час війни. Захід».
Простір можливостей представив програми ЄС на підтримку української культури, досвід співпраці культурних дієвців України з європейськими програмами, а також освітні проєкти ЄС. Особливий інтерес викликали презентації кейсів реалізованих грантових проєктів – вони розкрили живу практику роботи та розвитку в умовах війни.
Окрема локація представляла інформацію про всеосяжну й послідовну підтримку, яку в часи війни надає Україні Європейський Союз – тут гості дізналися багато нових фактів, а також ознайомились з програмами підтримки. Завдяки їм убезпечено, евакуйовано, збережено колекції музеїв та унікальні предмети культурної спадщини, пришвидшено оцифрування експонатів та архітектурних пам’яток, що опинилися під загрозою знищення або викрадення через широкомасштабну російську війну, надано допомогу митцям.
На Театральній галявинці дорослі й діти дивилися вистави Театру ляльок «Равлик», брали уроки імпровізації та акторства від Playback Theatre «На Варті», а в Дитячому куточку діти малювали, танцювали, створювали арт-стіну.
Вже традиційно, як і на попередніх публічних заходах за підтримки ЄС, всі охочі надіслали Листівку захисникам України.
Медіа, Новини, Пресрелізи
-
Сім ключових пунктів пропуску в Україні обладнано системами безперебійного живлення завдяки проєкту ЄС
-
“Штучний інтелект – інструмент та помічник у роботі вчителя”, лекція Олександра Думишинця, вчитель ІТ освітня територія Мідгард
-
Лекція “eTwinning – як інструмент розвитку”
-
Лекція Лілії Гриневич: «Нова українська школа» в умовах війни і для післявоєнної відбудови України
-
Для нарощення обсягів вантажних перевезень Укрзалізниця за підтримки ЄС відкрила оновлений пункт прикордонного контролю поїздів на кордоні з Польщею
-
Комісія виплачує Україні перші 3 мільярди євро як частину кредиту від Групи семи, який погашатиметься з доходів від знерухомлених російських активів