21 листопада 2024 року в Івано-Франківську відбулися інформаційний захід та дискусія «ЄС посилює спроможність української системи професійно-технічної освіти (ПТО) підвищувати кваліфікацію українців відповідно до вимог ринку праці». В дискусії взяли участь експерти проєктів Європейського Союзу, Європейського інвестиційного банку, МОН України, Дія.Бізнес, представники бізнесу та закладів професійно-технічної освіти.
Ця подія продовжила низку регіональних заходів у межах Всеукраїнської комунікаційної кампанії «Разом навчаємося і зростаємо. ЄС та Україна творять спільне європейське майбутнє», що має на меті поінформувати широкий загал про підтримку Європейським Союзом української освіти та молодіжної сфери в часи війни.
В умовах широкомасштабної російської війни Європейський Союз вважає надзвичайно важливою підтримку української освіти та молоді не тільки з огляду на подолання нинішніх викликів, але й для майбутнього. Вона спрямована на підтримку існуючого рівня освіти, запровадження концепції навчання впродовж життя, захист людського капіталу та створення професійного кадрового резерву для відбудови та європейської інтеграції України. Від лютого 2022 року ЄС спрямував понад 200 млн євро на проєкти та програми, що допомагають зменшити негативний вплив реалій воєнного часу на якість та безпеку освіти, психологічний стан та можливості розвитку нового покоління українців.
Серед ключових сфер, де ЄС активізував свою роботу, – професійно-технічна освіта та навчання, реінтеграція ветеранів, оволодіння новими навичками і професіями, і ця допомога дозволить українцям підвищити свою конкурентоспроможність відповідно до потреб ринку праці.
Генрік Вітфельдт, керівник відділу державного фінансування, підтримки бізнесу та соціальної політики Представництва ЄС в Україні: «Вражає, як, незважаючи на війну, Україна продовжує розвивати свою систему професійно-технічної освіти (ПТО). Окрім величезного значення для відновлення країни, ПТО є також важливим інструментом реінтеграції ветеранів у цивільне життя та економіку країни».
Загалом у межах масштабної програми «EU4Skills: кращі навички для сучасної України» ЄС виділив 21 млн євро на підтримку інфраструктури та обладнання для ПТО, ще 16 мільйонів євро скеровано на реформу та забезпечення сталості системи професійної освіти й навчання. Завдяки кредиту Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) у розмірі 58 млн євро та технічній допомозі у розмірі 8,5 млн євро, до 2027 року в Україні буде відкрито сім нових центрів передового досвіду.
Протягом 2022-2023 рр. проєкт «Підтримка ЄС Сходу України» спрямував 900 тис. євро на ремонт гуртожитків у 23 закладах професійно-технічної освіти та на модернізацію й розробку нових навчальних програм і курсів перепідготовки, включно з програмами для внутрішньо переміщених осіб і ветеранів.
Європейський Союз скерував 6 мільйонів євро на проєкт «Допомога професійно-технічній освіті та навчанню в Україні – Skills4Recovery» – на додаток до коштів, виділених урядами Німеччини, Польщі та Естонії. Така потужна підтримка донорів, яка сягнула 14 млн євро, забезпечить навчання понад 4700 українців, включно з внутрішньо переміщеними особами, молоддю, ветеранами та вразливими групами населення, конкурентоспроможним професіям у сфері будівництва, логістики, сільського господарства, послуг та виробництва.
Під час інформаційного заходу учасники ознайомилися з презентаціями та кейсами з практики закладів ПТО, обговорили поточний стан професійно-технічної освіти в Україні, її проблеми, тенденції та можливості, що створює всебічна підтримка ЄС. Ключовий висновок полягав у тому, що професійно-технічні навчальні заклади в Україні, включно з їх матеріально-технічною базою, методологією навчання та кадрами, потребують суттєвої та швидкої модернізації, аби відповідати сучасним галузевим стандартам й вимогам ринку праці.
І всебічна системна підтримка ЄС є рушієм і стимулом змін, мотивуючи місцеву владу й особливо – бізнес долучатися до оновлення та посилення привабливості галузі.
Учасники зазначили, що надзвичайно важливо посилювати роль бізнесу в процесі модернізації системи ПТО та використовувати його потенціал як роботодавця для залучення молоді до здобуття сучасних робітничих спеціальностей.
На заході також було представлено проєкти «Нова економіка Івано-Франківська» (НЕФ) та «Промприлад. Реновація», що отримали підтримку Євросоюзу. Ці ініціативи активно розвиваються й також спрямовані на підготовку спеціалістів для динамічної економіки Івано-Франківська на власній сучасній навчальній базі.
Лише 20% випускників українських шкіл обирають професійно-технічні навчальні заклади, тоді як у багатьох країнах ЄС цей показник становить 60-70%. Наприклад, у 2023 році на бакалаврат українських вишів вступили 267 тис. випускників шкіл, а до професійно-технічних закладів лише 99 тис. Водночас Україна стикається з дедалі більшою нестачею кваліфікованих працівників, особливо в таких галузях як будівництво, транспорт, металургія, машинобудування та інші, що залежать від професійно-технічної освіти. Тому ЄС у партнерстві з міжнародними та українськими організаціями докладає значних зусиль для відродження системи ПТО, допомагаючи створювати привабливе, технічно й методологічно оснащене навчальне середовище, відкриваючи можливості кар’єрного зростання на ринку праці з конкурентоспроможними зарплатами, мотивуючи тим самим до вибору робітничих спеціальностей.
Вероніка Ткаченко, Національний Еразмус+ офіс в Україні:
«Програма ЄС Erasmus+ підтримує розвиток професійної освіти та навчання в Україні з 2021 року. За цей час реалізовано 10 проєктів «Розвиток потенціалу у сфері професійної освіти та навчання» (CBVET), 11 проєктів співпраці, в межах яких окремі пріоритети були спрямовані на підтримку України, а також відкрито два Центри професійної майстерності. Щороку ми спостерігаємо зростання рівня залученості українських закладів професійно-технічної освіти до побудови співпраці з європейськими партнерами».
Довідково: Всеукраїнська комунікаційна кампанія «Разом навчаємося і зростаємо» стартувала 27 вересня 2024 року й триватиме до січня 2025 року. Вона охопить всі регіони України (крім тимчасово окупованих територій), де відбудуться численні інформаційно-просвітницькі заходи, експертні дискусії, зустрічі з представниками та бенефіціарами програм та проєктів ЄС, престури.
Інформаційні партнери кампанії: канали 1+1, ICTV, Еспресо, видання «Українська правда. Життя».
Щоб дізнатися більше про заходи в межах всеукраїнської комунікаційної кампанії «Разом навчаємося і зростаємо», стежте за подіями на сайті eu4ukraine.eu та на сторінках Представництва ЄС в Україні у Facebook, Instagram та Twitter/X.
Контактна особа:
Тетяна Вороніна, медіаекспертка, Проєкт ЄС «Українцям про Європейський Союз» (CEU4U), що впроваджується Ecorys, tvoronina9@gmail.com, +38 067 501 11 83
Новини
-
ЄІБ надав 86 млн євро для захисту енергетичної інфраструктури України від російських атак
-
Доступ до життєво важливих вакцин для дітей покращено завдяки новим фургонам-рефрижераторам
-
Європейський Союз перераховує 65 мільйонів євро на шкільне харчування в межах бюджетної підтримки на суму 150 мільйонів євро для відновлення України
-
ЄС, ПРООН і партнери передали обладнання для забезпечення критичних енергопотреб Харкова
-
За підтримки ЄС відремонтували відділення невідкладної медичної допомоги та систему водовідведення у Немішаєво
-
ЄІБ надав 16,5 млн євро на оновлення громадського транспорту у постраждалих від війни містах України