Рівно 1000 днів тому, 24 лютого 2022 року, Росія розпочала повномасштабну війну проти України. Ці дні назавжди залишаться в історії через безмежні страждання українського народу, а також їхню неймовірну стійкість.
Однак не варто забувати, що для українців війна почалася не в 2022 році. Конфлікт на Донбасі триває ще з 2014 року, залишаючи прифронтові райони у постійній потребі гуманітарної допомоги. До 2022 року гуманітарна ситуація в Україні часто називалася «забутою кризою».
Гуманітарна допомога ЄС працює в Україні з 2014 року, задовго до того, як війна привернула увагу світових ЗМІ. У 2022 році ЄС швидко розширив свою допомогу, щоб охопити всю країну. На сьогодні підтримка з боку ЄС не зменшується, однак неможливо ігнорувати той факт, що міжнародна увага до боротьби України поступово слабшає.
Напередодні зимових холодів добре скоординована та адаптивна гуманітарна відповідь стане життєво важливою для порятунку життів.
Ось 5 фактів про гуманітарну кризу в Україні:
Зростаючі гуманітарні потреби
У 2025 році прогнозується, що 5 мільйонів людей в Україні відчують продовольчу нестачу, у порівнянні з 11,1 мільйона у 2023 році та 7,3 мільйона у 2024 році. Попри зменшення цього показника, гуманітарна ситуація залишається критичною, особливо у прифронтових районах, а наближення суворої зими лише погіршує умови.
У 2024 році ООН прогнозує, що 14,6 мільйона українців, майже 40% населення країни, потребуватимуть гуманітарної допомоги. У 2025 році мільйони людей продовжуватимуть залежати від гуманітарної підтримки в різних сферах, таких як доступ до води, охорони здоров’я, житла, психосоціальної допомоги тощо.
Цілеспрямоване знищення енергетичної інфраструктури
Систематичні атаки на енергетичні об’єкти піддають українців ризику залишитися без тепла і світла. Експерти оцінюють, що цьогорічні обстріли зменшили виробничі потужності України на 9 гігават — це половина від необхідного для проходження зими.
ЄС проводить найбільшу операцію в рамках Механізму цивільного захисту ЄС, надаючи понад 8 800 генераторів, трансформаторів та іншого обладнання для підтримки енергосистеми.
Найскладніша зима в новітній історії
Цієї зими багато людей, чиї будинки зруйновані, будуть змушені виживати за температури, яка часто опускається нижче -20°C. Ситуація особливо критична у прифронтових районах, де брак води та тепла посилює небезпеку.
ЄС допомагає ремонтувати будівлі, відновлювати електрику та забезпечувати притулок тим, хто залишився без дому.
Вкрадене дитинство
Російські атаки на школи та лікарні призвели до загибелі майже 600 дітей і поранення понад 1 600. 44% українських дітей показують ознаки посттравматичного стресового розладу (ПТСР).
ЄС підтримує ініціативи з відновлення шкіл, створення бомбосховищ, організації додаткових занять і надання психологічної допомоги.
Систематичні порушення Міжнародного гуманітарного права
Росія грубо ігнорує принципи війни, навмисно атакуючи цивільну інфраструктуру, школи та лікарні. Одна з найбільш жорстоких тактик — «подвійний удар», коли рятувальники стають мішенню повторних атак. З початку війни було зафіксовано 38 таких атак, унаслідок яких загинули 34 рятувальники.
Автори: Ганна-Кася Лепік, Іванна Бедей, ЄС
Оригінальна історія опублікована на сайті EU Civil Protection Mechanism
Історії
-
«Зроблено в…»: виробник шкарпеток із Житомира вийшов на нові ринки за підтримки ЄС
-
Стрибок у майбутнє: Як український виробник вуличного обладнання знайшов закордонних партнерів за підтримки EU4Business
-
Дизайнерські стінові 3D-панелі від рівненського бренду VENKO підкорюють європейські ринки за підтримки ЄС
-
«Співробітники ФСБ у Херсоні полювали на мене під час окупації»
-
Фундамент майбутнього: надання нових домівок українцям, які стали жертвами війни
-
Розмінування замість банківської справи: виклик стереотипам