Skip to main content

Мистецтво танцю під час війни

04/07/2023

У Маріуполі Лілія Полякова мала власну школу класичної та сучасної хореографії та мріяла відкрити ще спортивну студію. І дівчині це вдалося! Та вже за півтора місяця після заснування омріяної студії Лілія була змушена покинути рідне місто і справу свого життя. Все через те, що росія розпочала жорстоку війну проти України. Новою домівкою для хореографині став Київ, де згодом Лілія вирішила розпочати свій бізнес з нуля. Суттєвою підтримкою у відкритті нової школи став мікрогрант від програми EU4Business.

Усе почалося з мрії

Значну частину свого життя Лілія Полякова присвятила танцям. Дівчина багато разів перемагала у міжнародних конкурсах і прагнула навчати цього мистецтва інших. Тому Лілія стала дипломованою хореографинею і у 2017 році відкрила професійну школу класичної та сучасної хореографії «Fouetté» [фуете] для дітей і дорослих в українському місті Маріуполь.
Головною родзинкою Fouetté була можливість дітям та мамам одночасно тренуватися в сусідніх залах. За п’ять років існування школа досягла великих успіхів і здобула перемоги у танцювальних конкурсах. Учні Лілії ставали призерами всеукраїнських та міжнародних фестивалів.
На початку 2022 року в школі навчалися понад 200 учнів і викладали четверо вчителів. Тоді у січні під назвою «Fouetté» відкрили спортивну студію для дітей і дорослих. Там можна було навчатися за іншими напрямами, наприклад, брейкданс і спортивно-естрадні танці.

«Відкрити власну студію було моєю мрією, яка здійснилася всього на півтора місяця. Ще була мрія організувати власний танцювальний фестиваль-конкурс, яку, на жаль, втілити не встигли»,— згадує Лілія.

День, який змінив усе

Рано-вранці 24 лютого 2022 року Маріуполь прокинувся від вибухів, одним серед перших міст України. Всі плани, сподівання та мрії зруйнували російські снаряди.

Школа хореографії «Fouetté» припинила роботу з початком повномасштабної війни. Лілія сподівалася, що за кілька днів або тижнів ситуація стабілізується, але цього так і не сталося. Завдяки тому, що студія була розташована у підвальному приміщенні, для багатьох вона стала справжнім прихистком. Працівники та учні школи разом зі своїми родинами тривалий час переховувалися там від обстрілів.

Сама ж Лілія виїхала з Маріуполя одразу з початком бойових дій, а у квітні переїхала до Києва після деокупації області.
«Спочатку було страшно навіть уявити, як починати все заново у великому місті. Та ще не покидали надії повернутись додому. У травні я вирішила, що вже досить сподіватись на краще, і для початку можна орендувати окрему залу», — розповідає підприємиця.

Відновити бізнес з нуля

За словами Лілії, орендувати повноцінне приміщення і зробити в ньому ремонт тоді не було фінансової можливості. Адже професійна танцювальна школа зобов’язувала мати гідний вигляд і відповідний інвентар. Але доля наче сама підкинула дівчині рішення: Лілія випадково побачила інформацію про мікрогрант від програми EU4Business на сайті Центру підтримки та розвитку малого та середнього бізнесу Маріуполя.

Хореографиня вперше брала участь у конкурсі на отримання гранту, але завдяки своєму досвіду вона чітко розуміла, які кошти та дії потрібні для відкриття нової студії. Звістка про перемогу приємно здивувала Лілію. Згадує, що була неймовірно щаслива отримати позитивну відповідь і одразу ж почала пошук необхідного приміщення.

«Серед викликів було знайти саме велике приміщення з необхідною кількістю просторих залів. До того ж, там мало бути укриття, адже зараз це — необхідність»,— розповідає Лілія.

І зробити це вдалося! Завдяки грантовим коштам орендували приміщення загальною площею 141 кв. м, яке повністю відповідає потребам школи. Тепер Fouetté знову має дві окремі зали, щоб одночасно проводити заняття для дітей та їхніх батьків. Частину мікрогранту також витратили на ремонт і закупівлю необхідного обладнання та інвентарю. Ще завдяки допомозі Лілія працевлаштувала ВПО з Маріуполя на посаду адміністратора для ліпшої комунікації та пошуку клієнтів.

«Мікрогрант допоміг відновити діяльність спортивно-танцювальної студії. Від початку повномасштабної війни багато студій були вимушені зачинитись, але попит на відвідування подібних закладів у Києві є і зростає», — зазначає підприємиця.

Нове життя — нові досягнення

Від листопада 2022 року професійна школа хореографії «Fouetté» розпочала свою повноцінну діяльність у Києві.

Зараз у студії викладають двоє тренерів; із напрямів є класична хореографія, контемпорарі, модерн, також акробатика і розтяжка. Навчаються вже кілька груп діточок і дорослих, загалом понад 40 учнів. До речі, троє з них — із Маріуполя.
«До мене на тренування змогли повернутись діти, які теж були вимушені покинути Маріуполь. Тепер вони можуть відвідувати улюблені заняття у новому місті. Для дітей зараз вкрай важливо відчувати частинку дому поруч. А фізичний розвиток має велике значення», — ділиться Лілія.

Нові клієнти приходять до студії здебільшого завдяки соцмережам або за рекомендаціями. Зараз головна ціль Лілії — зібрати великий колектив, який Fouetté мала у Маріуполі. А для цього треба дати новому місту дізнатися про школу. Також у найближчому майбутньому дівчина планує відновити групи для дітей з особливими потребами. За словами Лілії, для цих діток фізичний розвиток просто необхідний, адже він стимулює розумову діяльність. Ще у планах — знову разом з учнями брати участь у всеукраїнських і міжнародних конкурсах.

Хореографиня сподівається, що згодом вдасться реалізувати ще одну мрію — організувати власний танцювальний фестиваль. І, звісно ж, відновити діяльність студії в українському Маріуполі.

«Здорова, сильна, спортивна нація — це дуже круто! Тому ми будемо й надалі нести в маси користь спорту та танців як для дітей, так і для дорослих», — говорить Лілія.

Довідкова інформація:

Мікрогранти на підтримку українського підприємництва стали доступними в межах програми міжнародної співпраці «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яка співфінансується Європейським Союзом та Урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH cпільно з Міністерством цифрової трансформації України, Міністерством економіки України, українським порталом державних послуг онлайн «Дія», українським національним проєктом із розвитку підприємництва та експорту «Дія.Бізнес» та українською державною установою «Офіс з розвитку підприємництва та експорту». Партнером-виконавцем ініціативи мікрогрантів є Міжнародна благодійна організація «Фонд Східна Європа».

Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу та уряду Німеччини. Її зміст є виключною відповідальністю Фонду Східна Європа і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу та уряду Німеччини.