Skip to main content

Як «Бельгіка» «Борисом Александровим» стала

31/01/2022

У кінці жовтня 2021 року до Одеси прибуло довгоочікуване науково-дослідницьке судно «Бельгіка». Його передало Україні Королівство Бельгія. Тепер корабель здійснює екологічні дослідження у Чорному морі.

Від бельгійського порту Зеебруґґе до Одеси – 8600 км. Шлях «Бельгіки» до нового дому проліг через Північне море, Атлантику, Середземне та Чорне моря. Трансфер судна організував та профінансував проект ЄС – ПРООН «Європейський Союз задля удосконалення екологічного моніторингу Чорного моря» (EU4EMBLAS).

Однак це не було просто переміщення корабля з одного порту в інший – протягом майже трьох тижнів науковці працювали на борту судна в межах наукової програми «Моніторинг трьох європейських морів», яку також реалізує проєкт.

Із нотаток екіпажу, 4 жовтня 2021 року.

«Завершився перший день нашого круїзу. Вчора зробили першу зупинку у Північному морі. Через дуже складні погодні умови було успішно виконано лише кілька завдань. Наприклад, відбір проб морської води за допомогою батометра для аналізу ДНК; 1000 л морської води пропущено через каскад сит для мікропластика; точкові проби морської води (2 л для рідинної хроматографії та 30 л для газової хроматографії); ведеться великий обсяг твердофазної екстракції (фактично пропущено через систему більше 600 л морської води).

Ми пройшли Ла-Манш і продовжуємо нашу подорож до зупинки номер два».

2017 року «Бельгіку» капітально відремонтували. Поява корабля в Україні є надзвичайно вчасною, адже попереднє науково-дослідницьке судно втрачено через анексію Криму Росією. «Бельгіка» має на борту обладнання, необхідне для всебічного моніторингу моря – її навіть оснащено спеціальними сонарами, що дозволяють сканувати морське дно.

Із нотаток екіпажу, 15 жовтня 2021 року.

«Нам пощастило отримати першу порцію осаду з глибини 130 м. Сьогодні пливемо навколо Кікладських островів, сподіваючись, що зможемо додати ще одну порцію. Крім того, перероблено майже 17 кубічних метрів морської води для подальших аналізів».

Тож протягом подорожі науковці оцінювали наявність плавучого сміття, відбирали проби морської води і донних відкладень для унікального аналізу на присутність десятків тисяч речовин – забрудників та мікропластику. Проводили дослідження біорозмаїття морів.

«Неможливо вивчати море з берега, – каже Олена Марушевська, експерт проєкту EU4EMBLAS з інформування громадськості. – Море різне на різній глибині. А Чорне взагалі унікальне, багате на життя. Наприклад, на дні живуть бактерії, яким не потрібен кисень – дістати їх та вивчити було би внеском у світову науку».

В Україні «Бельгіка» отримала не лише новий дім, а й нове ім’я. Тепер це «Борис Александров». Видатний український вчений та дослідник моря, він очолював у 2014-2019 роках Інститут морської біології НАН України.

«Чиїм же ще ім’ям назвати таке судно? – каже Галина Мінічева, теперішня директорка інституту. – Борис Александров багато років віддав морській науці, вивченню моря. Був спеціалістом, якого знали в усьому світі. Дивовижна людина, з тонким одеським гумором, з любов’ю до рідного міста та своєї країни».

Майбутня робота судна додасть наукових знань про Чорне море, а також підвищить обізнаність громадськості про екологічні проблеми цього та інших європейських морів, вважає Голова Представництва ЄС в Україні Матті Маасікас.

«Україна, як і дві держави-члени ЄС Болгарія та Румунія, розташована на Чорному морі, – підкреслив посол. – Море нас поєднує, і в наших спільних інтересах забезпечити професійний моніторинг його екологічного стану. Євросоюз радий допомогти Україні в її зусиллях у цьому».

«Лабораторії на борту «Бельгіки» дуже прислужилися для морських наукових досліджень Бельгії, – каже посол цієї країни Алекс Ленартс. – Відтепер вони стануть у пригоді українським дослідникам для екологічного моніторингу Чорного та Азовського морів».

Джерела