Парки, сквери, фонтани, пішохідні вулиці – усі ці важкодоступні для поліцейських автомобілів місця стають особливо небезпечними, якщо в місті відсутній велопатруль. Запоріжжя – одне з найбільших промислових міст України, яке, втім, також відоме завдяки своїм великим зеленим зонам відпочинку: площа самого лише острова Хортиця сягає 23,5 км2.
ГО «Спільно Hub» у Запоріжжі займається розвитком велосипедної інфраструктури міста. Завдяки підтримці Європейського Союзу і ПРООН в Україні ця організація 2023 року забезпечила місцевий велопатруль новими велосипедами та усім необхідним обладнанням.
У Вознесенівському парку в Запоріжжі ми зустрічаємо начальницю відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції Ірину Сергієнко. Саме до неї звернулась ГО «Спільно Hub» з пропозицією співпраці.
«Забезпечити велопатруль всім необхідним без допомоги “Спільно Hub” було б дуже проблематично. Усі наші велосипеди вже зношені. Зараз у розпорядженні всього 12 велосипедів, тому ми би точно не виїхали», – розповідає Ірина Сергієнко.
Щороку з квітня до вересня велопатруль виїжджає на патрулювання у денні зміни по 12 годин. Патрульні на велосипедах упродовж дня долають чимало кілометрів, тому їхній транспорт потребує ретельного догляду, ремонту і заміни запчастин.
«Для мене в роботі важлива безпека. Безпека наших містян, безпека дітей. Хочеться, щоб дитина, яка виходить на вулиці нашого міста, почувалася у безпеці . Це для мене і для кожного з моїх колег і колежанок це пріоритет, тому заради цього і працюємо, – підкреслює Ірина Сергієнко, начальниця відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції. – Спочатку було дуже страшно. Але коли ти бачиш очі людей, що світяться вдячністю, це надихає. Тому хочеться працювати і залишатися тут, у Запоріжжі».
На початку літа 2022 року до ГО «Спільно Hub» поліція звернулася з проханням полагодити велосипеди, щоб можна було й далі патрулювати важкодоступні місця в місті.
«Цього року з десяти велосипедів у велопатруля на ходу було тільки три. Ми запропонували спільно податися на проєкт ЄС та ПРООН і не ремонтувати вже відпрацьований транспорт, а закупити новий. При цьому ми збільшили їхню кількість до 12-ти», – розповідає Ірина Шевченко, керівниця проєкту «Велопатруль 2.0», членкиня ГО «Спільно Hub.
Ірина Шевченко до 2022 року очолювала осередок організації у Мелітополі, де прожила більше 10-ти років. Географія «Спільно Hub» охоплює міста у Запорізькій, Херсонській та Донецькій областях: Запоріжжя, Херсон, Мелітополь, Бердянськ, Слов’янськ, Дружківка та ін.
«У минулому і позаминулому роках я комунікувала з велопатрулем Мелітополя. У Мелітополі й Бердянську саме “Спільно Hub” їх навчав, забезпечував і запускав. У Запоріжжі ми вже пізніше включились у підтримку місцевого велопатруля, – зазначає Ірина Шевченко. – На початку 2022 року у нас була стратегічна сесія, і ми збиралися усіма осередками. Будували плани на цілий рік. На жаль, жодного з них втілити не вдалося. Через декілька тижнів після нашої сесії почалась повномасштабна війна».
Родина Ірини Шевченко місяць прожила в Мелітополі, який знаходиться під військовим контролем Російської Федерації . Навесні вони евакуювались до Запоріжжя, де пані Ірина активно долучилась до роботи місцевого осередку організації. І вже у жовтні, коли почалися масовані атаки і обстріли по всій території України, Ірина Шевченко, на той час вагітна, була змушена знову зібрати всі свої речі та виїхати до Одеської області, де, власне, сама народилась і провела дитинство.
«Я прожила місяць в окупації та бачила все на власні очі. Ми пережили багато чого, зокрема й евакуацію. Бачили окупантів, розмовляли з ними. Бачили, що вони роблять з нашими однодумцями. Там досі безвісти зникають люди. Нічого доброго там не відбувається», – ділиться спогадами Ірина Шевченко.
Громадську діяльність пані Ірина поєднує з роботою у сфері IT. Велоспорт – це головне її хобі як учасниці всеукраїнських аматорських змагань у 2021 році.
«У нас із чоловіком було два підліткових велосипеди, і одного разу ми захотіли на них кудись поїхати».
«Ми відчули, що це дуже крутий спосіб проводити разом час. Долучились до місцевої спільноти велосипедистів у Мелітополі: катались у вихідні, зацікавилися велосипедними змаганнями, почали брати участь у велопробігах. Коли була змога, то доєднувались до будь-яких велосипедних проєктів», – розповідає Ірина Шевченко.
Від початку повномасштабного вторгнення громадська організація, яка раніше займалась розвитком локальної демократії та велосипедної інфраструктури, почала допомагати ДСНС і центру крові.
«Частина нашої команди, як і я, приїхала із Запоріжжя. Закупки і тендери я намагалась координувати дистанційно, мені допомагала асистентка Вікторія, яка зараз перебуває в Києві. Дуже сильно допомагали з проєктом по велопатрулю Павло і Лілія, які залишились у Запоріжжі», – зізналась Ірина.
Павло Воскобойніков – асистент проєкту «Велопатруль 2.0», який зустрів нас у Запоріжжі. Саме він передавав патрульній поліції велосипеди і усі комплектуючі до них в рамках проєкту, який підтримує ЄС та ПРООН в Україні.
«Завдяки всьому цьому велопатруль зможе спокійно робити свою роботу», – Павло Воскобойніков, асистент проєкту «Велопатруль 2.0», член ГО «Спільно Hub» у Запоріжжі.
«По-перше, це велосипеди та поліцейське екіпірування. Ми закупили зручний одяг, шорти, поло, дощовики. Оскільки ми також звернули увагу на те, що патрульні завжди з собою носять планшет і аптечку, то передбачили і зручні сумки, які кріпляться на багажник, – розповідає Павло Воскобойніков. – Ми включили базове обладнання: фари, фляги, насоси, ланцюги, запасні камери, антипрокольні гелі. Також у нас вийшло докупити павербанки. Це важливо, бо поліцейські цілий день працюють на планшеті. Завдяки всьому цьому велопатруль зможе спокійно робити свою роботу».
До діяльності ГО «Спільно Hub» Павло долучився у 2019 році, коли його син підріс, а в нього самого, як батька, відповідно з’явилося більше вільного часу. Громадську діяльність Павло поєднує з роботою в банку. Коли була можливість сприяти розвитку велоінфраструктури, він долучився до цього напряму. Тому вже четвертий рік Павло – активний учасник усіх акцій і проєктів «Спільно Hub».
«Ми давно опікуємось велопатрулем – це класний напрям, який підвищує нашу безпеку. У нас в місті є такі прекрасні зони для відпочинку, як острів Хортиця, Дубовий гай, великі паркові зони, де не всюди навіть автомобілем можна проїхати. Тому ця територія випадала із зони патрулювання. А велопатрулю класно, тому що вони можуть дістатись туди, де звичайного патруля можна було навіть і не шукати»,
Патрульному Геннадію Волкову 30 років. За його словами, він навчився їздити на велосипеді раніше, ніж ходити. Спільно з колегами патрулює паркові зони і острів Хортицю на двоколісному транспорті.
«Ми показуємо, що ми поруч і що до нас можна звернутися по допомогу», – патрульний Геннадій Волков про свою роботу.
«Наша головна задача – превентивна діяльність. Ми показуємо, що ми поруч і що до нас можна звернутися по допомогу. Найчастіше люди просять показати дорогу, розташування місць, різні були випадки. Нас залучали як патрульну поліцію на різноманітних велопробігах міста», – зазначив Геннадій Волков.
Команда ГО «Спільно Hub» докладає зусиль, щоб відновити і покращити велоінфраструктуру міст, де розташовані осередки організації. Вони працювали з міською програмою і стратегією розвитку велоінфраструктури, а перед вторгненням 2022 року йшли з бюджетом на будівництво першої ділянки безпечної велодоріжки в Запоріжжі.
У партнерстві з велопатрулем Управління Патрульної поліції м. Запоріжжя ГО «Спільно Hub» планувала провести акцію «Засвітись вночі» в жовтні 2022 року, однак через масовані обстріли Запоріжжя збройними силами Російської Федерації була змушена перенести захід на початок листопада.
Упродовж акції велопатруль зупиняв велосипедистів, чіпляв їм на велосипеди світловідбивачі й наголошував на важливості цих аксесуарів у темний час доби.
«На велосипеді ти більш відкритий. Усі діти їздили б на велосипедах, якби на дорогах було безпечно. Ми дуже сумуємо за Мелітополем, хочемо туди повернутись. У нас є плани, як зробити його кращим», – зізнається Ірина Шевченко.
«Важливо змінювати місто так, щоб у ньому було комфортно не тільки велосипедистам, а й пішоходам та іншим учасникам дорожнього руху».
«У мене росте син, і я не хочу, щоб він ходив по старих аварійних тротуарах», – підкреслює Павло Воскобойніков.
Стаття створена за фінансової підтримки Європейського Союзу та ПРООН у межах проєкту EU4Dialogue. Зміст статті не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу та ПРООН.
Історії
-
«Співробітники ФСБ у Херсоні полювали на мене під час окупації»
-
Фундамент майбутнього: надання нових домівок українцям, які стали жертвами війни
-
1000 днів повномасштабної війни Росії проти України: 5 фактів, які варто знати
-
Розмінування замість банківської справи: виклик стереотипам
-
Турбота поруч: як підтримка ЄС робить медичну допомогу доступнішою у віддалених селах України
-
У Києві відбувся Шостий Міжнародний Ярмарок Грантів у Сфері Культури