Skip to main content

Мости довіри служать людям

30/03/2022

У вересні 2021 року в Києві відбулося пленарне зібрання «Мости довіри», на якому представники 16 українських та 11 словенських муніципалітетів обмінювалися досвідом місцевого самоврядування та будували спільні плани.

Тоді Владімір Пребіліч, віце-президент Асоціації муніципалітетів Словенії, розповідав про взаємодію територій двох країн в різних сферах, зокрема, муніципалітет Кочев’є, який він очолює, планував співпрацю з Бучею. Почати планували з обмінних візитів молоді – щоб зацікавити її, показати перспективи й мотивувати до роботи в місцевих громадах.

Саме Кочев’є разом з муніципалітетами Одранці, Ленарт та Логатец стали одними з перших, що вже 25 березня 2022 року передали екстрену гуманітарну допомогу українським громадам й відправили до України, зокрема до Бучі та Тростянця, гігієнічні засоби, воду та рятувальне спорядження. Водночас чотири словенські компанії з Прекмурського регіону на чолі з власником місцевої м’ясопереробної компанії Янком Коділою передали близько 12 тонн продуктів харчування з довгим терміном придатності в українські громади, які є партнерами словенських. Власне, у такий спосіб словенські партнери допомагали людям чи не з усієї України! Адже ця екстрена допомога за матеріально-технічної підтримки команди “U-LEAD з Європою” була доправлена до двох міст-партнерів у Львівській та Тернопільській областях, які разом прийняли понад 17 000 внутрішньо переміщених осіб. Частину безцінного вантажу було передано до дитячого садочка, де виховується близько 60 дітей ВПО з Луганської області.

Словенія – невелика європейська країна з великим серцем однією з перших засвідчила, що у України є надійні друзі та партнери. У неймовірно важкі для України дні вона рішуче підставляє своє плече, адже тут добре знають та пам’ятають, що таке війна: 30 років тому словенський народ теж кров’ю виборював свою незалежність. Разом з іншими країнами об’єднаної Європи Словенія стала частиною руху #StandWithUkraine. Що особливо важливо, цей рух розвивається та діє не тільки на рівні держав, а на рівні людей – і цей приклад допомоги від громадян Словенії дуже показовий.

Пізніше у столиці країни Любляні було відкрито Український гуманітарний центр «Червона калина», де українці, що знайшли прихисток у Словенії, втікаючи від війни, можуть отримати необхідну інформацію, гуманітарну допомогу, поспілкуватися, організувати та координувати спільні дії на підтримку України та серед місцевої української громади. І вже кілька разів українці та словенці разом виходили на антивоєнні заходи та організовували акції на підтримку України.

Квінтесенція позиції Словенії – у словах прем’єр-міністра Янеза Янші: «Немає жодної країни на всьому нашому континенті, яка була б більш європейською, ніж Україна. Спасибі вам за те, що не лише захищаєте свою Батьківщину та Європу як територію, а захищаєте саму серцевину європейських цінностей і наш спосіб життя. Ваша боротьба – це наша боротьба, і разом ми переможемо».

Так мирна співпраця, про яку йшлося у вересні 2021-го в Києві, трансформується у воєнний час в реальне єднання та спільну протидію усьому, що суперечить загальнолюдській моралі та основоположним принципам ЄС. Бути поруч у найскладніші, найтрагічніші моменти історії можливо і природно, якщо мости, які з’єднують країни та людей, побудовані на спільних цінностях та партнерстві.