Skip to main content

Holka: створення мережі активістів для боротьби з корупцією по всій Україні

21/03/2025

“Війна об’єднує людей. Саме в такі часи суспільство може зміцнювати громади, формувати цінності, захищати та розвивати державність. Криза, спричинена скороченням фінансування іноземної допомоги США, ще більше прискорила мережеву взаємодію та створення громадських ініціатив у всіх секторах. Ми всі хочемо зробити свій внесок у формування нової, згуртованої спільноти та захист української державності й демократії”, – зазначає Ірина Федорів, співзасновниця ГО Holka.

Відомі активістки та журналістки Ірина Федорів і Маргарита Ситник заснували Holka на початку 2024 року, щоб об’єднати громадянське суспільство, медіа, представників різних гілок влади, бізнесу та міжнародних партнерів задля захисту демократичних цінностей і зміцнення української державності. Holka співпрацює з медіа та іншими експертами, щоб допомогти вирішувати проблеми та виклики, пояснюючи їх зрозумілою мовою для широкої аудиторії. Європейський фонд за демократію (EED) надав стартове фінансування ініціативи.

Ірина пояснює, що слово “Holka”, або “голка”, символізує їхнє прагнення створити нову мережу лідерів з-поміж медіа, громадянського суспільства, політиків і суддів, які разом зможуть підтримати громадських активістів з усієї України у формуванні бачення розвитку держави та громад.

“Ми хочемо “зшити” мережу, яка захищає цінності, важливі для нас усіх”, – каже вона.

Робота над реформами

Ірина пояснює, що Holka займається виявленням і моніторингом випадків корупції на місцевому та державному рівнях, а також політик, які цьому сприяють. Як мережа, Holka допомагає посилювати місцеві антикорупційні ініціативи по всій Україні, щоб вони мали максимальний вплив.

“Нам потрібна прозорість під час відбудови України, і нам необхідна правова база, яка це гарантує. В іншому випадку наші партнери не зрозуміють нас і тоді ми не отримаємо фінансування”, – застерігає Ірина Федорів.

Holka також моніторить перебіг реформи децентралізації та виборчої реформи в Україні. Особливий акцент у їхній діяльності зроблено на рішення, що стосуються невідновлюваних ресурсів країни – землі, лісів і води.

Ірина наголошує, що в умовах війни діяльність Holka має критично важливе значення. Воєнний стан і централізація влади призвели до того, що місцеві громади мають менший вплив на ухвалення рішень, ніж до війни. Holka прагне змінити цю ситуацію.

Мережа людей з однаковими цінностями

“Ми знайшли однодумців у всіх гілках влади – в судах, парламенті, уряді. Це люди, які розуміють, що зараз час боротися з корупцією та змінювати країну”, – зазначає вона.

Цей період війни об’єднав людей із секторів, які зазвичай не співпрацювали. “Ми всі боремося разом. Ми захищаємося від Росії і водночас працюємо над тим, щоб покращити нашу країну зсередини”, – каже Ірина. Вона додає, що Holka зараз працює у проєктному офісі в Києві на умовах pro bono.

Сьогодні Holka допомагає активістам з усієї України, сприяючи національному висвітленню їхньої діяльності, з’єднуючи їх з іншими активістами та допомагаючи будувати їхні спроможності та мережі.

Ірина наводить приклад активістів з Івано-Франківська. “Ми додали цитати від військових, мера, віце-мера, депутатів, екологів та експертів, які підтримують їхню діяльність, коли публікували їхню історію. Це допомогло підкреслити важливість їхньої роботи. Ми донесли цю тему до національних ЗМІ та допомогли встановити зв’язок з подібною групою активістів у Харкові”, – пояснює вона.

Діяльність Holka вже привернула увагу міжнародних структур. Зокрема, Chatham House у своїй доповіді посилається на аналіз Георгія Могильного, експерта Holka, щодо суперечливого законопроєкту 5655 про містобудівну реформу та культурну спадщину.

ReCharge Ukraine

Ірина наразі збирає кошти для нового проєкту: “ReCharge Ukraine – це у твоїх силах”, який має забезпечити прозорість голосувань політичних фракцій, партій та окремих депутатів у Верховній Раді.

Вона пояснює, що в умовах воєнного стану нові закони ухвалюються надзвичайно швидко. “До війни цей процес міг займати рік. Тепер новий закон можуть прийняти за три дні. У громадянського суспільства немає часу реагувати. ReCharge Ukraine стане інструментом, який дозволить людям діяти негайно”, – каже вона.

“Електроенергія – величезна тема в Україні сьогодні. Ніхто не хоче, щоб нашу країну “розрядили”, – додає Ірина, пояснюючи, що у ReCharge Ukraine під кожним депутатом будуть іконки батарейок: червоні – якщо голосують за непрозорі закони, зелені – якщо підтримують ефективні реформи.

Вона вже розробила прототип цього інструменту та зараз шукає фінансування для його повної реалізації. “Я хочу, щоб це був інструмент, який ми, українці, створимо та профінансуємо самостійно, щоб контролювати наш парламент самостійно”.

Наразі Holka фокусується на Верховній Раді, але Ірина сподівається, що згодом цей інструмент можна буде застосовувати для моніторингу діяльності місцевих органів влади.

Ірина та Маргарита співпрацюють з українцями як в Україні, так і за кордоном. “Ми хочемо залучити всіх українців до відбудови України”, – каже Ірина. “Нам потрібно створити нову екосистему для регулювання”.

Holka отримала підтримку від Європейського фонду за демократію (EED), незалежної грантової організації, заснованої у 2013 році Європейським Союзом і державами-членами ЄС для підтримки демократії в країнах-сусідах ЄС, на Західних Балканах, у Туреччині та інших країнах.

Європейський фонд за демократію (EED) підтримує організації громадянського суспільства, продемократичні рухи, громадських та політичних активістів, а також незалежні медіаплатформи та журналістів, які працюють над створенням плюралістичної демократичної політичної системи.

EED був заснований ЄС як незалежний, додатковий механізм для надання швидкої та гнучкої технічної і фінансової підтримки демократизації та просуванню прав людини в Європейському сусідстві.

Оригінальна історія опублікована Європейським фондом за демократію (EED)