Громадська організація Новоушицької громади Хмельницької області за підтримки проєкту EU4Dialogue Європейського Союзу та Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) відкрила соціальну пральню і завдяки цьому згуртувала внутрішньо переміщених осіб та місцевих мешканців.
Коли рятуєш себе і рідних від окупації, то не думаєш про ліжко з ортопедичним матрацом і не тягнеш за собою пральну машинку. Береш усе, що встигаєш, і пакуєш до маленької валізи.
Ми вирішили відвідати громаду, яка відкрила соціальну пральню для внутрішньо переміщених осіб. Саме це місце стало затишним безпечним простором, де люди можуть не тільки випрати речі, а й знайти нових друзів та підтримку.
«Цей проєкт про людей, а не пральні машинки»
Тетяна Гоцуляк, співзасновниця ГО «Координати успішної громади»
Навігатор привів нас до Новоушицької територіальної громади у Хмельницькій області, яка об’єднує 58 сіл, селище Загродське та смт Нова Ушиця. Саме тут на нас чекала співзасновниця громадської організації «Координати успішної громади» Тетяна Гоцуляк.
До повномасштабного вторгнення команда сприяла всебічному розвитку дітей та молоді. Вони проводили різнопланові заходи і організовували походи, зокрема туристичні маршрути річкою Дністер.
«Коли я працювала у коледжі – це було моє перше місце роботи, – то багато спілкувалася з молоддю віком 16-18 років. У мене завжди було відчуття, що вони недооцінені, що їм приділяють мало уваги. Мені захотілося розвивати цих дівчат і юнаків. Як виявилось, якщо в цей період закладати знання і навички, то з таких дітей вийдуть великі люди, – запевняє пані Тетяна. – Однак вторгнення змусило нас кардинально змінити напрям роботи і вроваджувати проєкти для підтримки ВПО».
За підтримки Європейського Союзу та ПРООН в Україні команда організації відкрила у Новій Ушиці соціальну пральню для внутрішньо переміщених осіб, які живуть у маленьких селах громади.
«На початку, обговорюючи майбутню пральню, ми думали радше про те, як забезпечити базові потреби, допомогти в побуті. А вже незабаром після відкриття зрозуміли, що головне – це соціалізація людей. Вони хоч і записуються на певний час, але приходять сім’ями і залишаються на три-чотири години, щоб просто поспілкуватись з однодумцями», – розповідає пані Тетяна.
У приміщенні комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Новоушицької селищної ради розташовані пральна і сушильна машини. Ще дві пральні машинки розмістили в гуртожитку Новоушицького ліцею. Окрім техніки, в обох приміщеннях є все необхідне для прання, сушіння та прасування речей. Для внутрішньо переміщених осіб і соціально незахищених верств населення ці послуги безкоштовні.
«Переселенці тут як рідні, бо приміщення центру є базою для видачі гуманітарної допомоги, надання соціальних послуг і прання. Тому цей проєкт про людей, а не пральні машинки», – запевняє Тетяна Гоцуляк.
На шляху до відкриття соціальної пральні команда стикнулася з численними викликами.
«Я думала, що це, напевно, найневдаліший наш проєкт. Від самого початку нас спіткали суцільні проблеми, – ділиться спогадами Тетяна Гоцуляк. – Нам здавалося, що ця справа дуже проста. Ми просили мінімальну суму, не розраховували ані на ремонт приміщення, ані на заходи».
Команда ГО «Координати успішної громади» ще влітку 2022 року закладала кошти на пральні машинки, дрібну техніку, а також на оплату праці людини, яка наглядатиме за пральнею. Але щоб знайти три однакові пральні машинки, які б відповідали нашим критеріям, довелося витратити три тижні.
«Щойно ми привезли обладнання і домовились про його встановлення, зламався каналізаційний колектор. Ми йдемо по допомогу до селищного голови, адже вже незабаром час звітувати. Голова з місцевого бюджету виділяє кошти, починаються ремонтні роботи: заміна колекторів та ремонт труб», – розповідає Тетяна Гоцуляк.
І ось настав довгоочікуваний момент: усе полагодили, пральню облаштували, усім надіслали запрошення. За п’ять хвилин до відкриття лунає тривога.
«Люди прийшли, а ми не можемо їх впустити, просимо пройти в укриття і зачекати до відбою тривоги. Складалося відчуття, ніби все проти нас, – з усмішкою згадує пані Тетяна. – Соціальну пральню ми тоді відкрили в присутності селищного голови, місцевої влади вже після завершення повітряної тривоги, яка тривала майже три години».
«Для нас важливо працювати не тільки для ВПО, а й для людей з інвалідністю»
Тетяна Гоцуляк, співзасновниця ГО «Координати успішної громади»
Однією з особливостей соціальної пральні стала її виняткова доступність для людей з інвалідністю. Приміщення оснащені не тільки пандусами, а й спеціально облаштованими вбиральнями і місцями для відпочинку.
«Для нас важливо працювати не тільки для ВПО, а й для людей з інвалідністю. Наприклад, син моєї подруги має важку форму ДЦП: Денис не може ходити, але він активно допомагає батькам», – зазначає Тетяна Гоцуляк.
«Я пам’ятаю, як прийшла на роботу: у всіх такий шок був, ступор. Так і стояла з тими апельсинами в руках»
Тетяна Гоцуляк, співзасновниця ГО «Координати успішної громади», про початок повномасштабного вторгнення
24 лютого 2022 року у співзасновниці громадської організації «Координати успішної громади» асоціюється з апельсинами.
«Я не була готова до вторгнення, не вірила в це. Встала зранку в четвер, зібралась і пішла на ринок по апельсини. Тому що це така традиція: взимку я завжди купую апельсини. Одразу ж дзвонить сестра і кричить в істериці: “Ти де? Ти тікаєш додому? До батьків у село?” – пригадує той день Тетяна Гоцуляк. – Я пам’ятаю, як прийшла на роботу: у всіх такий шок був, ступор. Так і стояла з тими апельсинами в руках».
Після майже тижня непевності команда включається в роботу. Комусь із цукровим діабетом потрібно знайти голки, комусь після операції необхідні ліки. Хтось збирає допомогу для ВПО. Хтось машинами завозить продукти. Одні забирають людей, інші їх розселяють.
«Незважаючи на проблеми, життя триває»
Тетяна Гоцуляк, співзасновниця ГО «Координати успішної громади»
«У такий спосіб ми за короткий час перемогли апатію та внутрішнє вигорання, це нам дуже допомогло, – зізнається пані Тетяна. – Я надзвичайно вдячна своїй команді за те, що кожен виконує свою роль. Хтось мене заспокоює, хтось біжить домовляється. Хтось тихенько робить свою роботу, а хтось робить більше, ніж повинен. Незважаючи на проблеми, життя триває».
Тетяна вірить, що після перемоги Україна буде зовсім іншою: вільною та сильною.
«Звичайно, важко буде всім. Але я думаю, що Україна зміниться, певною мірою навіть очиститься. Люди почнуть цінувати те, чого раніше, можливо, не помічали: сім’ю, дім, дітей, шматок хліба, світло. Мирне тихе небо. Перемога дасть поштовх, наснагу швидко все відновити і зробити кращим. У перші роки буде важко. Однак спільними зусиллями ми зможемо зробити таку державу, куди захочеться приїхати і залишитись», – переконана пані Тетяна.
Тож де шукати координати успішної громади? Там, де тобі дали надійний прихисток, чи там, де сам допомагаєш людям? Кожен знайде правильну відповідь у своєму серці. «Головне – ніколи не опускати рук», – переконана Тетяна Гоцуляк.
ГО «Координати успішної громади» є однією з організацій, що отримала підтримку в рамках програми «Реагування громадянського суспільства на потреби жінок і чоловіків, особливо тих, які проживають у важкодоступних місцях, і представників вразливих груп», яку підтримують ЄС та ПРООН в рамках перенаправлених коштів регіонального проєкту EU4Dialogue для вирішення найбільш нагальних потреб постраждалих від війни громад в Україні. Проєкт EU4Dialogue має на меті сприяння побудові міцного фундаменту для миру шляхом покращення соціально-економічних умов та створення безпечного середовища для постраждалих від війни громад.
Текст: Маргарита Лубкова
Фото: Артем Познанський
Зауваження: Стаття створена за фінансової підтримки Європейського Союзу та ПРООН у межах проєкту EU4Dialogue. Зміст статті не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу та ПРООН.
Історії
-
Настав час кинути виклик ґендерним стереотипам у країнах Східного партнерства
-
Олександра Лиса: Шлях зростання, стійкості та трансформації в Коледжі Європи в Натоліні
-
Вибухові сніданки: за підтримки ЄС на Житомирщині почали виробляти «повітряне зерно»
-
Оцифрувати сміття: львівська компанія змінює філософію управління відходами за підтримки ЄС
-
Робота як рятівне коло: як психосоціальні програми МОМ підтримують українців у робочому середовищі
-
Твердіший за сталь. Історія заводу з Дніпра, який виробляє необхідний машинобудівництву міцний сплав