«24 лютого ми прокинулись від вибухів, бо живемо недалеко від військового аеродрому. Зрозуміло, що відразу скасували прийом у лікарні, адже взагалі нічого не було зрозуміло. Дуже хвилювались за своїх працівників та пацієнтів». У молодої жінки по ту сторону мобільного екрану тремтить голос, коли згадує, як для її сім’ї почалася повномасштабна війна. Вікторія Богославська з Миколаєва – міста, яке вже чотири місяці безрезультатно намагаються захопити російські війська. Там постійно обстрілюють житлові квартали ракетами та всіма видами важкого озброєння. 24 лютого спокійне життя Вікторії, з улюбленою роботою, планами та мріями, як і в більшості українців, закінчилось. «З самого початку, коли не було обстрілів і повітряної тривоги, ми ще приїжджали до нашої стоматології і надавали безкоштовну медичну допомогу всім, хто потребував: дорослим, діткам, військовим», – розповідає Вікторія. – «Допомагали, поки могли. Доки не почали обстрілювати центр міста, де знаходиться наша клініка». Під час одного з обстрілів снаряд потрапив у двір будинку, де знаходиться стоматологія Вікторії Богославської. Вибуховою хвилею пошкодило вікно клініки. Коли обстріли житлових кварталів почали посилюватися, співробітники були змушені повністю припинити роботу, зачинити двері лікарні та виїхати з Миколаєва. Вікторія з трьома дітьми також зараз вимушено за кордоном. Чоловік залишився волонтерити в місті.
Особливий підхід для дітей
Клініка «Центр сімейної стоматології», який Вікторія Богославська заснувала разом із чоловіком десять років тому, не просто улюблений і успішний бізнес. Це дійсно унікальний медичний заклад для Миколаєва та області. Він спеціалізується саме на дитячій стоматології і, зокрема, лікуванні зубів дітям з особливостями розвитку. У центрі створили всі умови, щоб похід до стоматолога не став для дитини досвідом, що травмує на все життя. Починаючи зі входу, маленькі пацієнти потрапляють не до клініки, а в чарівний світ своїх улюблених мультфільмів. «У нас всі стіни розмальовані спеціально для діток: картинки з мультиків, різні персонажі. Кабінети, коридори – всі яскраві та цікаві. Дитина заходить не до лікаря Юлії Іванівни, а до тьоті Юлі, яка прибере черв’ячка із зубика, увімкне улюблені мультики, усе розповість та покаже. Ми проводимо лікування в ігровій формі, щоб максимально розслабити та заспокоїти дитину», – розповідає директорка медичного центру. Сам процес лікування також намагаються зробити максимально безболісним. Замість звичної анестезії, застосовують комп’ютерну. Завдяки ній дитина не відчуває страху перед традиційним шприцом, а сам процес знеболювання відбувається максимально делікатно та ефективно. Нещодавно у центрі з’явилася ще одна рідкісна й надважлива послуга – лікування зубів у медикаментозному сні. Ця процедура необхідна насамперед дітям із ментальними порушеннями. Це діти з аутизмом, ДЦП, синдромом Дауна. Також так лікують зуби дуже маленьким пацієнтам і дорослим, які панічно бояться стоматологів. Раніше усім цим жителям Миколаєва задля такої послуги доводилося їздити в Київ чи Одесу, бо в регіоні її не було. Придбати обладнання для лікування в медикаментозному сні Центру сімейної стоматології вдалося завдяки Програмі з підтримки фінансування інвестиційних проєктів МСП за підтримки Уряду Німеччини через KfW та ініціативи EU4Business. Купили наркозну станцію, шприцевий насос та дефібрилятор. «Загальна вартість обладнання склала приблизно 850 тисяч гривень. Ми оформили кредит під 18% річних терміном на 3 роки. До цього ми брали багато кредитів, але відсоткові ставки були дуже високими. За десять років роботи бізнесу програма від EU4Business – найбільш вигідна», – каже директорка. – «Вона має зрозумілі умови, можливість швидкого прийняття рішень, швидкого отримання коштів. Також можна знижувати відсоткову ставку». Для лікування під наркозом маленькі і дорослі пацієнти клініки попередньо проходять обстеження у терапевта, здають аналізи, консультуються з анестезіологом. Сама процедура також безболісна: вдягають спеціальну анестезіологічну маску і далі вже під час медикаментозного сну проводять всі маніпуляції.
Перспективи, які зламала війна
За півтора роки, відколи придбали обладнання, в клініці провели понад півтисячі процедур лікування у медикаментозному сні. Та з приходом російської армії особливі пацієнти Центру сімейної стоматології не мали змогу отримати послугу. Бізнес не працював. Тільки декілька тижнів тому, попри постійні обстріли міста, до стоматології повернулася перша лікарка і вже частково відновила прийом маленьких пацієнтів, які залишилися в Миколаєві. Керує клінікою, поки Вікторія за кордоном, її чоловік. Коли ж зможуть відновити роботу повноцінно, підприємці поки не розуміють. Довелося заморозити й будівництво ще одного медичного центру. Там планували надавати вже не тільки стоматологічні, а повний спектр медпослуг. На місці нового лікувального закладу встигли тільки закласти фундамент. Втім, після перемоги будівництво планують відновити. За місяці без роботи втратили прибуток, та про те, щоб перевезти бізнес в інше, умовно більш безпечне українське місто, не думали, каже Вікторія Богославська. Миколаїв – їхній дім, вони обов’язково повернуться туди і знову будуть повноцінно працювати. В Миколаєві має бути стоматологія, якої не бояться діти.
Історії
-
Фундамент майбутнього: надання нових домівок українцям, які стали жертвами війни
-
1000 днів повномасштабної війни Росії проти України: 5 фактів, які варто знати
-
Розмінування замість банківської справи: виклик стереотипам
-
Турбота поруч: як підтримка ЄС робить медичну допомогу доступнішою у віддалених селах України
-
У Києві відбувся Шостий Міжнародний Ярмарок Грантів у Сфері Культури
-
Настав час кинути виклик ґендерним стереотипам у країнах Східного партнерства