Водопостачання та водоочищення – один з найбільш недофінансованих комунальних секторів в Україні. Вся інфраструктура знаходиться під землею, тому виділяти туди бюджет містам політично не надто вигідно – бо ж глобально результат містяни не побачать і не відчують. Вода є? Є. Кудись вона стікає? Стікає. Тривогу в основному б’ють, коли з’являються проблеми: наприклад, коли прорвало трубу або вийшло з ладу насосне устаткування.
Але такий підхід – стратегічно не надто успішний. Бо система водопостачання насправді набагато більш комплексна і прямо чи побіжно впливає на важливі процеси життєзабезпечення громад. Наявність сучасної справної системи водопостачання – це невіднятна складова стійкості, надійності та сталого використання ресурсів як на мікрорівні – для жителів громад, комунальних працівників, так і на макрорівні – для держави та нашого навколишнього середовища.
Саме тому організація Nefco у партнерстві з Європейським Союзом розробили та впроваджують «Програму NIP з модернізації систем водопостачання та водовідведення України». Одним із міст, в якому реалізація проєкту в рамках програми знаходиться на завершальній стадії, є Хмельницький.
Ми поговорили з інвестиційною радницею міжнародної фінансової організації Nefco Іриною Федоренко й керівником проєкту у Хмельницькому Олексієм Швецем, аби дізнатися, які заходи передбачає ця програма, як вона впроваджується, яку користь дає мешканцям і державі, а також яким чином може допомогти запобігти поглибленню проблем навколишнього середовища в Україні.
Що таке модернізація каналізаційних насосних станцій
Основне, що передбачає проєкт, – це часткова реконструкція насосних станцій і заміна застарілого обладнання на більш енергоефективне та автоматизоване. Замінюють механічне, технологічне, електричне обладнання та автоматику на сучасне устаткування з високими техніко-економічними показниками.
«У Хмельницькому програма передбачає модернізацію каналізаційних насосних станцій. Це станції водовідведення господарсько-побутових та виробничих стоків, які дозволяють підвищити енергоефективність та сталість системи каналізування та очищення стічних вод в місті», – ділиться інвестиційна радниця Nefco Ірина Федоренко.
Зокрема, за програмою модернізували обладнання приймального грабельного відділення, куди надходять стоки й де фільтрується великогабаритне сміття, яке люди, на жаль, скидають у туалети – наприклад, підгузки. Станції є тим фільтром, який бере на себе перший удар. Тільки після КНС стоки по напірним колекторам йдуть на очисні споруди. Тому автоматизація процесів роботи КНС дуже допомагає.
Також повністю замінили насосне обладнання машинного залу станцій. Це найдорожче устаткування, яке водоканал не може дозволити собі закупити за власні оборотні кошти. Також додатково за програмою проводять зовнішні та внутрішні ремонтні роботи будівельних конструкцій.
Навіщо потрібна модернізація
Реконструкція каналізаційно-насосних станцій, що відповідають сучасним державним нормам і екологічним стандартам, екологічно та економічно вигідна місту. Адже застаріле обладнання та конструкції давно використали свій ресурс, знаходились в аварійному стані та потребували постійних капіталовкладень – це призводило до надмірних витрат на експлуатацію.
Програма не охоплює все місто – до прикладу, у Хмельницькому беруть участь лише три каналізаційно-насосні станції. Але і це важливі зміни та інвестиції, що дозволяють вивільнити кошти для модернізації інших станцій міста, запевняє Олексій Швець.
«КНС забезпечують значний обсяг перекачування стічних вод та охоплюють великий район каналізування міста. А дві станції з них – найбільші в місті за показником перекачування стоків після головної каналізаційної насосної станції», – розказує керівник проєкту Олексій Швець.
Переваг від заміни обладнання, насправді безліч. Це і значна економія електроенергії – 33% або 1,5 млн грн на рік; і зменшення таким чином викидів CO2; і продовження терміну експлуатації станції більш ніж на 20 років; і якісніше очищення стоків від грубих домішок та сміття. Залучені інвестиції є швидкоокупними, особливо в умовах економічної кризи, оскільки вартість енергоносіїв постійно зростає.
«В умовах воєнного життя міст – це важливий екологічний проєкт, адже збій у роботі насосного обладнання може спричинити локальну екологічну катастрофу, забруднивши каналізаційними стоками ґрунти із ризиком подальшого потрапляння у ґрунтові води», – ділиться Ірина Федоренко.
Але хто точно відчув зміни, то це комунальні працівники. Адже із заміною обладнання їхня робота суттєво полегшилась.
«Крім того, в рамках проєкту, увага приділяється покращенню безпеки праці робітників водоканалу, що стикаються зі шкідливими випарами від стоків під час обслуговування станцій. На станціях встановили нову вентиляційну систему, а також автоматизували механічні процеси обслуговування станцій шляхом встановлення електроталей», – розказує представниця Nefco Ірина Федоренко.
Чи актуальний проєкт під час війни
Олексій Швець розповідає, що під час війни проєкти набули ще більшої актуальності у зв’язку з тим, що відбувається з критичною інфраструктурою.
«В Україні через повномасштабне вторгнення росії є часті перебої з електроенергією. Здавалося б, насосні станції не несуть екологічну загрозу. Насправді через перебої, стоки можуть розливатися і забруднювати ґрунт. Тому дуже важливо, аби обладнання на станціях було справне. А також щоб могло працювати від генераторів, якими наразі обладнано станції на випадок аварійних та надзвичайних ситуацій», – каже Олексій Швець.
«Проєкт у Хмельницькому знаходиться на фінальній стадії. І ми раді, що місто та водоканал вже відчули його позитивний вплив. Ми пишаємося можливістю впроваджувати такі енергоефективні та екологічно важливі проєкти в Україні за значної підтримки Європейського Союзу, навіть попри війну», – завершила Ірина Федоренко.
Авторка: Ольга Коротенко
Стаття опублікована українською мовою на Barnews.city
Історії
-
«Співробітники ФСБ у Херсоні полювали на мене під час окупації»
-
Фундамент майбутнього: надання нових домівок українцям, які стали жертвами війни
-
1000 днів повномасштабної війни Росії проти України: 5 фактів, які варто знати
-
Розмінування замість банківської справи: виклик стереотипам
-
Турбота поруч: як підтримка ЄС робить медичну допомогу доступнішою у віддалених селах України
-
У Києві відбувся Шостий Міжнародний Ярмарок Грантів у Сфері Культури